W ruskim wozie z kartonem na kolanach
"Spoiwa Kultury"Projekt, który na tegoroczne Spoiwa Kultury przygotował Teatr Kana, na długo zostanie w pamięci tych, którzy wzięli w nim udział.
"Przeprowadzka", zrobiona w ramach projektu "Tkanka miasta - Niebuszewo" to nie tylko opowieść o naszej historii i poszukiwaniu tożsamości. To bezcenna, pouczająca podróż w przeszłość.
Wszystko zaczęło się w starej niemieckiej fabryce, obecnie pracowni stolarskiej. Dostaliśmy słuchawki, by w skupieniu wysłuchać opowieści ludzi, którzy znaleźli się w Szczecinie tuż po wojnie, a także tych, którzy musieli się z miasta wyprowadzić. Wywiady z nimi puszczane były z rzutników na ścianie zrobionej z desek, pile stolarskiej albo w skrzyni z pobitym szkłem. Starsi dziś ludzie wspominali czasy, kiedy na Niebuszewie mieszkali razem Polacy, Żydzi i Niemcy. Pamiętali zrujnowane miasto, zabawy na podwórku, przyjaciół z dzieciństwa, zapach świeżego chleba.
Potem mogliśmy na własnej skórze poczuć to, czego 60 lat temu doświadczyli bohaterowie historii. Widzowie wywołani z imienia i nazwiska zostali podzieleni na cztery grupy, każdy dostał karton. Jedni poszli piechotą, nas zapakowano do ciężarówki. Ruszyliśmy przez miasto. - Dziwnie się czuję - mówi Agnieszka, która siedzi koło mnie. - Jak... prawdziwy przesiedleniec.
Po drodze rozglądamy się niepewnie. Zaczynam się przyzwyczajać do trzymanego na kolanach kartonu. W końcu dojeżdżamy. Aktorzy z Kany z surowymi minami oddają nam zabrane wcześniej dokumenty. Prowadzą do oficyny jakiejś kamienicy. Tam w piwnicy spotykamy kolejnego repatrianta, który wspomina Szczecin w gruzach. Potem strych. Zapach drewna, duchota. - To niesamowite doświadczenie - mówi Małgorzata Kurpiewska. - Podróż w historię. Tę prawdziwą, szczecińską.
Ostatni dzień festiwalu (sobota) rozpocznie się wycieczką po Szczecinie (godz. 12, zbiórka pod Kaną). W tym samym czasie wszyscy, którzy chcą nauczyć się egzotycznego tańca czy gry na bębnach, mogą wziąć udział w warsztatach teatru Wagogo Mirungu z Tanzanii. W centrum zobaczymy "Handle with care" Teatru Rondo ze Słupska, która odbędzie się w kontenerze. Teatr Nowy z Łodzi zaprezentuje "Na krańcach świata". Festiwal zakończy niemiecki Teatr Antagon spektaklem "Ginkgo" (Nabrzeże Starówka). Szczegółowy program na stronie www.kana.art.pl