W Rzeszowie Przegląd Teatrów Ożywionej Formy

1. Maskarada - Przegląd Teatrów Ożywionej Formy

Od środy na deskach Maski, a także w plenerze artyści zaprezentują spektakle, które w ostatnich sezonach narobiły zamieszania na międzynarodowych scenach

Szesnaście zespołów teatralnych z kraju i zagranicy, wśród nich Teatr Wierszalin, Teatr Dnia Ósmego, Teatr Novogo Fronta przyjedzie do Rzeszowa na Przegląd Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada".
- Zależało mi, by pokazać, ile twarzy, masek, ma dzisiejszy teatr formy - mówi Jacek Malinowski, dyrektor artystyczny tetru "Maska" i pomysłodawca Maskarady. Dlatego publiczność będzie miała okazję obejrzeć spektakle dla dzieci i dla dorosłych, widowiska plenerowe i przedstawienia kameralne, spektakle oparte na ruchu i takie, w których najważniejszy jest tekst. - To prawdziwa kumulacja najciekawszych zdarzeń scenicznych. Każde w innej estetyce, ale wszystkie przedstawienia łączyć będzie jedno - ożywiona forma - dodaje Malinowski.

W repertuarze pierwszego rzeszowskiego przeglądy znalazły się m.in. spektakl "Bóg Niżyński" Teatru Wierszalin z Supraśla, znane bywalcom "Piątków Pełnych Kultury" przedstawienie "Murdas. Bajka" pochodzącej z Białegostoku Grupy Coincidentia, wielkie widowisko plenerowe z elementami pirotechniki, czyli "Phantomysteria" artystów z Czech i Rosji, współczesne spojrzenie reżysera Marka Ciunela na "Chłopców z placu Broni" (Olsztyński Teatr Lalek) czy niewielka, ale piękna forma, jaką jest Teatr Cieni.

Dla najmłodszych widzów spektakl o smoku, który nie jadał księżniczek, i o królewiczu, który postanowił się z nim zaprzyjaźnić, zagra Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum". Baj Pomorski z Torunia zaprosi dzieci na opowieść o niezwykłym spotkaniu małej dziewczynki z olbrzymem, Babkove Divadlo z Bańskiej Bystrzycy zaprezentuje spektakl o strachu i jego pokonywaniu. Przedstawienia dla dzieci zagrają także Teatr Poddańczy oraz teatry z Węgier i Ukrainy.

- Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ceny biletów będą naprawdę atrakcyjne, od 11 do 20 zł. Osoby, które będą chciały obejrzeć więcej niż 3-4 przedstawienia, mogą liczyć na dodatkowe zniżki - mówi dyrektor.

Wstęp na spektakle plenerowe jest wolny. Wieczorami artystów biorących udział w Przeglądzie będzie można będzie spotkać w Jazz Club Gramofon.

Program

26 maja
g. 9 - "Skarb Babuchy Burczymuchy" - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum", Maska
g. 17.30 - "Dwie historie miłosne" - RSIA Pełna Kultura, Maska
g. 19 - "Siedem obrazów Don Kichot" - Scena Propozycji MDK, Maska

27 maja
g. 9 - "Olbrzym" - Teatr Baj Pomorski, Maska
g. 12 - "Gdzie jest piąty?" - Transcarpathian Regional Puppet Theater Bavka (Ukraina), rynek
g. 19.30 - "Murdas.Bajka" - Grupa Coincidentia, Maska
g. 21.30 - "Arka" - Teatr Ósmego Dnia, rynek

28 maja
g. 9 - "Bajka o Bugaboo" - Bábkové Divadlo na Rázcest~ (Słowacja), Maska
10.30 - "W szufladzie" - Teatr Poddańczy, Maska
g. 12.30 - "W szufladzie" - Teatr Poddańczy, Maska
g. 19.30 - "Bóg Niżyński" - Teatr Wierszalin, Maska
g. 21.30 - "Phantomysteria" - Teatr Novogo Fronta (Czechy), rynek

29 maja
g. 11 - "Chłopcy z Placu Broni" - Olsztyński Teatr Lalek, Maska
g. 19.30 - "Fizjotopia" - Kolegtyw, Maska

30 maja
g. 12 - Teatr Cieni - Ciróka Bábsz~nház (Węgry), Maska
g. 15 - "Buk" - Transcarpathian Regional Puppet Theater Bavka (Ukraina), przedstawienie plenerowe - Rudnik n. Sanem
g. 16.30 - "Alicja po drugiej stronie lustra", Maska

31 maja
g. 10 - "Uparty Zajączek" - Lwowski Teatr Lalek (Ukraina), Maska

Lucyna Szura
Gazeta Wyborcza Rzeszów
26 maja 2010

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia