W środę "Burza" rozpocznie Festiwal

26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski: Gdańsk 2022-07-27 - 2022-08-06

Spektakle z Włoch, Danii, USA, Czech, Norwegii i Polski będzie można zobaczyć na 26. międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Potrwa od 27 lipca do 6 sierpnia.

Festiwal zainauguruje „Burza" włoskiego reżysera Alessandro Serry. W 2018 r. „Makbet" wyreżyserowany przez Serrę został przyjęty owacjami. Tym razem Serra przeniesie widzów w strefę bratobójczej wojny. 27 i 28 lipca widzowie zobaczą ją na 278 m2 zużytych, przeżartych przez robaki, zwietrzałych deskach - Wyspie Prospero, zbudowanej na scenie elżbietańskiej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

28 lipca będzie można przyjrzeć się efektowi współpracy Glad Teater i HamletScenen z Danii, teatrowi tańca współczesnego o marzeniach i przeznaczeniu. „Burza" w wykonaniu Janicka Pihla Nielsena, Dana Rolanda Lunda i Pięta Gitz-Johansena jest minimalistyczna. Opiera się na pracy choreograficznej Antonio Quilesa. Ostatnia prezentacja „Burzy", 31 lipca, to wyspa dźwięków w dżungli mikrofonów, kabli, instrumentów, kamer i projekcji video w wykonaniu Bulandra Theatre z Rumunii.

Oprócz trzech, skrajnie różnych wystawień „Burzy", fani Festiwalu Szekspirowskiego zobaczą „Hamlet on the Road", żałobny musical inspirowany poetyką koczowniczych lalkarzy. Teatr Radost (Divadlo Radost) z Brna to specyficzna grupa artystów - jeden z jej członków jest grabarzem. Czy aktorzy zanurzając się w rolach ulegną szaleństwu jednej z najkrwawszych tragedii Szekspira? Warto przekonać się 31 lipca.

2 i 3 sierpnia będzie można zobaczyć zwycięzcę pierwszej edycji konkursu ShakeSphere zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN) w 2022 r., czyli spektakl „Romeo i Julia oraz inne katastrofy miłosne". ESFN zrzesza 11 europejskich festiwali inspirowanych twórczością Szekspira z 10 krajów. Z okazji 10-lecia istnienia Sieci przeprowadzono konkurs na małą produkcję teatralną. Wpłynęły 42 zgłoszenia z 25 krajów. W ramach nagrody ShakeSphere cztery festiwale, członkowie ESFN (w tym Festiwal Szekspirowski w Gdańsku) prezentują zwycięski spektakl. „Romeo i Julia oraz inne katastrofy miłosne" (reż. Rolf Alme) to projekt performatywny. Norweg Christian Hesto i Polak Piotr Misztela odgrywają tragedię Szekspira, uzupełniając jej narrację o pochodzące ze współczesności prawdziwe historie o miłości niemożliwej lub kryminalizowanej. Tragizm tych opowieści jest przytłaczający, jednak teatralne środki wyrazu pomagają w konfrontacji z trudnymi tematami. Miłośników teatru wykorzystującego najnowsze technologie ucieszy z kolei kalifornijski „HA-M-LET", wielojęzyczny spektakl multimedialny. 3 sierpnia obłęd, zwodniczość i konflikt w rodzinie przybiorą formę cyfrową. Peter Mark (CalArts Center for New Performance) bada związek między ciałem a obrazem. Wykorzystuje przy tym materiały zaczerpnięte ze sztuki Szekspira, kultury internetowej, domowych filmów wideo i animacji 3D.

Teatr Narodowy w Brnie zmierzy się zaś z pytaniami o tożsamość i kryzys jednostki. 3 sierpnia zaprezentuje „Wieczór Trzech Króli albo co chcecie" w reżyserii Štěpána Pácla. Na uwagę zasługuje scenografia zaprojektowana przez Dragana Stojčevskiego. Będzie można zobaczyć ośmiometrową falę oraz hektolitry wody. Wybrzmi też wątek Ukrainy, który jest zaznaczony, m.in. na festiwalowym plakacie autorstwa gwiazdy wydawnictwa Marvel, Johna Stanisci. 29 i 30 lipca będzie można zobaczyć „L_UKR_ECE", w reżyserii Tetiany Shelepko i wykonaniu 19-letniej Khrystyny Bili. To multidyscyplinarny i wielokulturowy projekt oparty na „Gwałcie na Lukrecji" Williama Szekspira, ukraińskich pieśniach ludowych, poezji Tarasa Shevchenko, Łesi Ukrainki i Christiny Bili, świadectwach Owidiusza oraz udokumentowanych historiach kobiet z Kijowszczyzny i Charkowa.

Powalczą o Złotego Yoricka

W tym roku aż pięć spektakli będzie walczyć o Złotego Yoricka (konkurs na najlepszą polską produkcję szekspirowską sezonu). Zobaczymy: „Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie", w reż. Piotra Cieplaka (Teatr Narodowy w Warszawie); „Andronikus-Synekdocha", w reżyserii Grzegorza Brala (Teatr Pieśń Kozła); „Poskromienie złośnicy", reż. Jacek Jabrzyk, Teatr Zagłębia w Sosnowcu; „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt", chor. Yoshiko Waki, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Bodytalk w Münster. Będzie trójmiejski akcent - Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni pokaże „Sen nocy letniej", w reżyserii Rafała Szumskiego.

SzekspirOFF

Nie zabraknie także nurtu SzekspirOFF, reprezentowanego w tym roku przez po trzech finalistów z dwóch konkursów: SzekspirOFF Produkcje i SzekspirOFF. Są to: „Szekspir Fight Show Arena", Teatr Układ Formalny; „Antoniusz", reż. Krystian Łysoń; "How beauteous manland is!" Sławek Krawczyński, Anna Godowska, Święto Snów; „Lear, k**wa!", Teatr A Part; „Pan Zaraz", Dziki Styl Company; „Hamlet.motion", Sztuka Nowa.

Plakat zaprojektował John Stanisci, twórca komiksów związany m.in. z wydawnictwem Marvel, ilustrator kultowych komiksów, m.in. o Batmanie i Spidermanie.

Program oraz bilety dostępne na stronie Festiwalu: festiwalszekspirowski.pl

(-)
Materiał organizatora
26 lipca 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...