W szóstą rocznicę śmierci

"Brat naszego Boga" - reż. Andrzej Rozhin - Teatr Powszechny w Radomiu

Jego słowa wpłynęły na zmianę życia wielu osób, dodawały siły, skłaniały do szukania i odkrywania Prawdy w świecie pełnym niepewności i lęku.

Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Był niezwykłym człowiekiem. Mądrym wychowawcą. Wybitnie utalentowanym, charyzmatycznym, błyskotliwym, otwartym, obdarzonym ciepłem. Fascynował i inspirował, wskazywał drogę, odsłaniał nowe nieznane perspektywy. Jakby niepostrzeżenie uczył nas życia, dostrzegania piękna i wartości drugiego człowieka. Pokazał, że pełen życzliwości i zrozumienia dialog pozwala przekraczać bariery, że dobroć nie jest czymś wstydliwym, niedzisiejszym... Że wolność w naturalny i nierozerwalny sposób łączy się z odpowiedzialnością. Za siebie i innych.

W szóstą rocznicę śmierci Papieża Polaka i w przeddzień Jego beatyfikacji, w Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zaprasza na premierę sztuki „Brat naszego Boga" na podstawie dramatu Jana Pawła II - Karola Wojtyły.

Zrealizowany z rozmachem, wysmakowany plastycznie spektakl opowiada o losach polskiego powstańca, malarza, Adama Chmielowskiego, którego świat poznał jako Świętego Brata Alberta - zakonnika, oddanego bez reszty pomocy chorym i nędzarzom. Jan Paweł II przez całe swoje życie uważał św. Brata Alberta za niedościgły wzór do naśladowania, w którym znajdował zawsze ogromne duchowe oparcie.

W tym szczególnym momencie postanowiliśmy przypomnieć i przybliżyć tę wyjątkową postać, która tak mocno wpłynęła na losy Karola Wojtyły, stając się dla Jana Pawła II drogowskazem na Jego drodze do świętości.

Przedstawienie reżyseruje Andrzej Rozhin, znakomity reżyser teatralny, który tym tytułem świętować będzie jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej. Scenografię do spektaklu zaprojektował Ryszard Melliwa, autor projektów wnętrz m.in. do filmów „Lista Schindlera" (reż. S. Spielberg) czy „Katyń" (reż. A. Wajda). Piękną muzykę napisał znany krakowski kompozytor Andrzej Zarycki, autor utworów wykonywanych m.in. przez legendarną Ewę Demarczyk. W postać Adama Chmielowskiego wcieli się Janusz Łagodziński. Serdecznie zapraszamy na „Brata naszego Boga". Wierzymy, że zechcecie Państwo przyjąć nasze zaproszenie i że spędzicie w teatrze niezapomniane, wzruszające i ważne dla Was chwile...

Oprac. GG
Materiały Teatru
17 lutego 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia