W tym tygodniu w Zabrzu...

13. Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona

Przez najbliższy tydzień w Zabrzu rywalizować będą spektakle 13 polskich teatrów, oparte na sztukach współczesnych dramaturgów. W sobotę w mieście rozpoczął się XIII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona".

To jedyny w Polsce tematyczny festiwal, prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej. Co roku do udziału w nim zapraszane są najlepsze polskie spektakle teatralne, które prezentowane są na scenie zabrzańskiego Teatru Nowego oraz w charakterystycznych dla Górnego Śląska obiektach postindustrialnych - m.in. w ponadstuletnim budynku byłej pływalni wybudowanej przez hutę "Donnersmarck"; dziś mieści się tam galeria i restauracja.

W zamyśle organizatorów festiwal ma ukazać nurt współczesnego teatru, nastawiony na interpretację polskiego i obcego dramatu, powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście: socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

W tegorocznej edycji będzie można zobaczyć spektakle przygotowane przez: Teatr Ludowy i Narodowy Teatr Stary z Krakowa, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego z Koszalina, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr im. S. Jaracza z Łodzi, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr WARSzawy ze stolicy oraz Kancelarię Artystyczną Faro i Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.

Festiwal ma charakter konkursowy. W tym roku jego jury tworzą: Zenon Butkiewicz, Jacek Sieradzki i Jacek Rakowiecki. Jury przyzna nagrody indywidualne za twórczy wkład w realizację dramatu współczesnego na scenach polskich. Laureatami mogą być wszyscy twórcy widowiska teatralnego: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie.

Jury przyznaje też honorową Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu - najlepszemu dramatopisarzowi. Dodatkowo przyznane będzie Grand Prix - honorowa nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu.

Oprócz spektakli konkursowych w programie festiwalu są również dyskusje z twórcami przedstawień, spotkania autorskie, wystawy, przeglądy spektakli Teatru Telewizji oraz prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla dzieci.

Festiwal potrwa do 27 października. Odbywa się w Zabrzu od 2001 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów. Jego organizatorami są samorząd Zabrza i Teatr Nowy.

(-)
(PAP)
21 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia