W wakacje będą czytać dramaty

Cykl "Teatr przy stoliku" - Olsztyński Teatr Lalek

Towarzystwo Kultury Teatralnej zaprasza na nową edycję Teatru przy Stoliku. Czytanie dramatów z pełną aktorską interpretacją, aczkolwiek bez dekoracji, kostiumów i sytuacji scenicznych oraz innych teatralnych atrybutów zagości w olsztyńskich bibliotekach oraz Olsztyńskim Teatrze Lalek.

Nad całością czuwać będzie Elżbieta Lenkiewicz, wieloletni kierownik literacki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, pod której okiem aktorzy przeczytali przy stoliku aż 165 sztuk dramaturgów z całego świata.

Teatr przy Stoliku w swojej ofercie repertuarowej preferuje przede wszystkim dramaturgię współczesną. Jednak - od czasu gdy "cała Polska", pod przewodnictwem Prezydenta RP raz w roku czyta zbiorowo klasykę - i my postanowiliśmy "zrównać się w szeregu" w godnej sprawie. Tym bardziej, że w sezonie artystycznym 2014/2015 obchodzimy zacne 250-lecie teatru publicznego w Polsce.

Repertuar:

20.07.2015 /poniedziałek/, godz. 18:00, ZWIĘDŁE PIWONIE, Jerzy Szczudlik - Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 13, ul. Sikiryckiego 9 (Pieczewo),

Występują: Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk

/po czytaniu spotkanie z autorem/

Po przerwie wakacyjnej zapraszamy do bibliotek olsztyńskich i Olsztyńskiego Teatru Lalek na kolejne spotkania oraz warsztaty dla młodzieży i dorosłych, m.in. z zakresu interpretacji tekstu, wiedzy o wielkich polskich aktorach i reżyserach.

Na wszystkie wydarzenia związane z projektem WSTĘP WOLNY!

MOST, Laurent van Wetter

Bohaterami sztuki belgijskiego dramaturga są dwaj mężczyźni spotykający się przypadkowo nocą, przy pełni księżyca, na moście, a każdy w tym samym celu - aby skończyć z życiem. Jeden robi to niejako z przyzwyczajenia, drugi ma konkretny powód - zawód miłosny. Panowie mają jednak problem - skok z mostu to decyzja intymna, a tuż obok przeszkadza jakiś intruz

W tej pełnych zwrotów akcji tragikomedii, autor odkrywa skomplikowane biografie swoich bohaterów, którzy w czasie kilku nocnych godzin próbują zrozumieć samych siebie, siebie nawzajem, ujawniając przy tym skrzętnie skrywaną ogromną potrzebę miłości, akceptacji i w gruncie rzeczy - życia.

ZWIĘDŁE PIWONIE, Jerzy Szczudlik

Od autora: Mój komediodramat jest w pewnym sensie sztuką pisaną na zamówienie. Oczywiście autor nie zlecił jej do napisania ghostwriter-owi, ani nie napisał jej na zlecenie kogokolwiek. Zamawiającym był bowiem kunszt aktorski Mariana Czarkowskiego i Marcina Kiszluka, ceniony przez autora na tyle, aby z myślą o nich tworzyć swoich bohaterów, dwóch bezdomnych o pseudonimach "Król" i "Sanczo".

"Zwiędłe piwonie" to rozmowa o sprawach najważniejszych, przeprowadzona jednak z humorem i ironią. To sztuka o miłości, która tli się w każdym człowieku przez całe życie, by w najmniej spodziewanej chwili i nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach rozpalić ciało i duszę. To historia więzi rodzinnych, które z pozoru łatwo zrywamy, nie zdając sobie sprawy, jak trudno je z powrotem nawiązać. To opowieść o uzależnieniach, które dotykają nas bez względu na wiek, płeć, status społeczny czy materialny i spychają nas na margines życia, gdzie nie mamy swojego miejsca w społeczeństwie, ale tworzymy własną społeczność, własną hierarchię oraz staramy się wyznaczać własne granice wolności. To także próba filozoficznej rozprawy o szczęściu jako takim, które według Króla: "albo się ma, albo nie ma, ale nie wyciągałbym z tego wniosku, że wtedy trafia się na ulicę".

Tytułowe "zwiędłe piwonie" to metafora piękna i życia, które tracą swoją pierwotną świeżość, przekwitają, starzeją się, nierzadko przedwcześnie.

Projekt "Teatr przy stoliku" realizowany jest pod Patronatem Prezydenta Olsztyna oraz przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Olsztyna.

Partnerami projektu są: Miejska Biblioteka Publiczna i Olsztyński Teatr Lalek

Koordynatorzy: 608 042 062, 698 406 777

ZAPRASZAMY SERDECZNIE !!!!

(-)
Materiał Teatru
20 lipca 2015

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia