W zupełnie nowej odsłonie

"Joanna d'Arc" - reż. Noa Ain - Krakowski Teatr Scena STU

Joanna d'Arc jest jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci w historii Europy i Kościoła. Stała się ikoną europejskiej kultury, bohaterką licznych obrazów, tekstów literackich, dzieł muzycznych, a współcześnie także komiksów czy gier komputerowych.

Jej biografia wciąż intryguje, zmusza do stawiania nieoczywistych pytań. Artyści w rozmaity sposób starają się zbliżyć do fenomenu osobowości Joanny , za każdym razem inaczej ją oświetlając.

Noa Ain, amerykańska kompozytorka i reżyserka, nie szuka w Joannie tego, co kontrowersyjne, co mogło stanowić o jej odmienności. Nie podąża za interpretacjami teologicznymi czy psychologicznymi. Mówiąc o współczesności Joanny d'Arc, przywołuje Malalę Yousafai (Pakistankę, walczącą o prawa muzułmańskich kobiet) czy Jo Cox (brytyjską parlamentarzystkę, działaczkę społeczną, zastrzeloną w czerwcu 2016 ). Odwaga w podjęciu zadania ponad siły, obrona wyznawanych wartości nawet za najwyższą cenę – to według Ain aktualny wymiar Joanny d'Arc. Joanna d'Arc to spektakl kobiety – o kobiecie pochodzącej z innego świata, z innej epoki, a jednak bliskiej. Kobiety, a z naszej perspektywy szesnastoletniej dziewczynki, która dokonać musiała najtrudniejszego wyboru.

Na scenie zobaczymy znakomitą sopranistkę Marzenę Lubaszkę. Artystka nie odgrywa roli Joanny, raczej mierzy się z tą postacią, przygląda się jej, próbuje włożyć na siebie kostium legendy, sprawdza, na ile mogłaby się w nim odnaleźć współczesna młoda kobieta. Śpiewowi towarzyszy muzyka w systemie „dźwięku otaczającego/sourraund" oraz projekcja filmowa, stanowiąca poetycki, impresyjny zapis obrazów oddających emocje, stany, odczucia bohaterki. Jakie mogły być one kiedyś i jakie mogłyby być dzisiaj.

Obraz i dźwięk, projekcja i żywy plan budują sieć powiązań, które nawzajem się uzupełniają i oświetlają, ukazując postać Joanny d'Arc w zupełnie nowej odsłonie.

(-)
Materiał Teatru
21 lipca 2016
Portrety
Noa Ain

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia