Wakacje z teatrem
Letnie propozycje polskich teatrówWakacje to nie tylko czas w plażowym koszu, kąpieli i grzybobrania. To też okazja, by przebywając na Wybrzeżu czy w górach skorzystać z tamtejszej oferty kulturalnej. Zatem podpowiadamy...
25 czerwca z ostała otwarta Letnia Scena Wybrzeża. Trzeci sezon sceny został zainaugurowany "Intymnymi lękami" w reżyserii Adama Orzechowskiego, a już 9 lipca odbędzie się premiera "Grzegorza Dyndały" według Moliera w doskonałej obsadzie, czyli z gwiazdami Teatru Wybrzeże: Joanną Bogacką, Krzysztofem Gordonem, Krzysztofem Matuszewskim czy Jerzym Gorzką. Niemal do końca sierpnia na Scenie Letniej zaprezentowane zostaną kolejne tytuły.
Scena Letnia Teatru Wybrzeże mieści się w międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim, a wstęp na spektakle jest bezpłatny.
Teatr Wybrzeże zaprasza też na spektakle repertuarowe na Dużej Scenie, gdzie w lipcu będzie można zobaczyć m.in. "Kasię z Heilbronnu", "Pana Tadeusza", głośny "Utwór o matce i ojczyźnie" czy "Zwyczajne szaleństwa".
W Gdyni także działa Scena Letnia Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza. Urokliwy teatr na plaży od 15 lat gromadzi setki turystów, prezentując m.in. "Mewę", "Trans Atlantyk" czy "Zorbę". W 2010 r. Scena Letnia została przeniesiona na plażę poniżej Parku Kolibki; morze jako naturalna scenografia, gra świateł i kolorów zderzonych z urodą natury dają niezapomniane wrażenia.
- Na widowni zasiada 300 osób, scena ma 100 metrów kwadratowych i stoi zaledwie kilka metrów od morza - opowiada Wojciech Zieliński, dyrektor naczelny Teatru Miejskiego w Gdyni.
Na otwarcie, z okazji 85. urodzin Gdyni, przygotowano rozśpiewany spektakl "Słodkie lata 20., 30.", w reżyserii, choreografii i według scenariusza Jana Szurmieja. Kolejnym tytułem jest monodram "Sex, prochy i rock and roll".
- Lata 20. i 30. to wspaniały czas polskiego kabaretu, dla którego pisali wówczas znakomici twórcy, jak Hemar czy Tuwim, a muzykę tworzyła plejada wybitnych kompozytorów, na czele z Jerzym Petersburskim - mówi Jan Szurmiej.
Z Gdyni już dosłownie "żabi skok" do Sopotu, gdzie Teatr Letni im. Agnieszki Osieckiej, prowadzony przez Andre Hübnera-Ochodlo ma się nadal doskonale. Spektakle dramatyczne i muzyczne prezentowane są przez całe wakacje na scenie letniej w budynku na sopockiej plaży. - Zapraszamy na spektakl "Do dna" z songami Agnieszki Osieckiej z udziałem Piotra Machalicy. Polecam też "Znikomość" Larsa Norena i "Szarego Anioła". Będą też warsztaty tańca izraelskiego grupy "Tephillach", warsztaty jidysz, a w sierpniu m.in. koncerty Pressburger Klezmer Band i krakowski Max Klezmer Band. Dużym powodzeniem powinien się też cieszyć "Tuwim dla dorosłych" wyreżyserowany przez Jerzego Satanowskiego, jak i Festiwal "Z młodej piersi się wyrwało", prowadzony przez Andrzeja Poniedzielskiego - mówi dyr. Ochodlo.
W Gdańsku czeka nas też niezwykła, choć nie teatralna atrakcja: Baltic Sail czyli Gdański Zlot Żaglowców (7-10 lipca). Przypłyną żaglowce ze Szwecji, Francji, Rosji, Litwy i Polski, m.in. legendarny HMS Bounty, który grał w takich filmach, jak "Piraci z Karaibów" czy "Bunt nad Bounty". Będzie można się udać na rejs po zatoce i wziąć udział w finałowej Paradzie Żaglowców.
W Zakopanem z kolei od 26 lat sceniczny klimat tworzy Teatr Witkacego. Obecnie jest wprawdzie w remoncie, niemniej zaprasza w inne miejsca. Proponuje: "Bal w operze", "Czarodziejską górę", "Wariata i zakonnicę", "Doktora Faustusa", "Intermezzo" według Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i wiele innych tytułów. Będzie radośnie i mrocznie, będzie scena roztańczona i pełna refleksji.
Zatem, kto zabłądzi podczas wakacji w rejony przez nas omawiane niechaj koniecznie skorzysta z propozycji Melpomeny. To mogą też być wspaniałe wrażenia z pięknego lata, czego życzę.