Wakacyjna ekspozycja

Małopolski Ogród Sztuki zaprasza

Wakacyjna ekspozycja to szansa dla wszystkich, którzy jesienią nie zdążyli zobaczyć wystawy zorganizowanej z okazji obchodów Jubileuszu 120-leciaTeatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie!

Multimedialna wystawa „Ogrody Teatru" przedstawia bogactwo kulturowe dziesiątek lat funkcjonowania jednego z najstarszych i najpiękniejszych teatrów w Polsce i Europie. Ekspozycja łączy najnowsze osiągnięcia w zakresie sztuk wizualnych (fragmenty spektakli, ścieżki muzyczne, zdjęcia, projekcje multimedialne, makiety scenografii) z tradycyjną, ale wyeksponowaną w niecodzienny sposób wystawą cymeliów teatralnych (rekwizyty, kostiumy, scenariusze, afisze).

Spacerując pomiędzy eksponatami jednocześnie można podziwiać wielokrotnie nagradzany w konkursach architektonicznych w kraju i na świecie budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki!

Ogrody Teatru
10 lipca – 24 sierpnia 2014
od czwartku do niedzieli w godzinach 15.00 – 19.00
Wstęp wolny

Wystawa została podzielona historycznie na pięć tytułowych „Ogrodów":

Młoda Polska - irysy
Ówczesny Teatr Miejski w Krakowie ze swoim przemyślanym, nowatorskim repertuarem i wybitnym zespołem aktorskim od pierwszych lat działalności uznany został za jeden z najlepszych teatrów na ziemiach polskich.
XX-lecie międzywojenne – tuberozy i róże
Różnorodność i zmienność – to charakterystyczne cechy Teatru w okresie międzywojennym. Przychylność dla eksperymentów i awangardowych poszukiwań formalnych zaowocowała poszerzeniem repertuaru o światową dramaturgię współczesną.
Lata okupacji – kwiaty uschnięte
15 listopada 1939 r. Niemcy usunęli z Teatru im. J. Słowackiego polski zespół, pozostawiając jedynie kilkunastu pracowników technicznych. Teatr został sprofanowany. Przez kilka lat scena podległa była bezpośrednio gubernatorowi Hansowi Frankowi.
Teatr w czasach PRL - goździki
PRL to czas opresyjnego politycznego kontekstu, a zarazem okres bogaty w wartościowe artystycznie zjawiska, czas rozkwitu twórczych indywidualności, prezentowania na scenie świata bogatszego i lepszego niż ten zewnętrzny. Znakomite spektakle pozwalały tworzyć bardzo wówczas dotkliwy Polaków portret własny...
Współczesność – kwiaty wszelakie
Ostatnie ćwierćwiecze w polskim teatrze wkracza w świat multimediów, rozpada się na liczne zjawiska z pogranicza różnych sztuk, coraz częściej funkcjonuje w postmodernistycznych obszarach dekonstrukcji.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje

(-)
Materiał Organizatora
14 lipca 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia