Wakacyjny przewodnik teatralny

m. in. Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

Od Tatr po Bałtyk otwierają podwoje sceny plenerowe, kusząc coraz to ciekawszą ofertą. Bilet warto wcześniej zarezerwować .

Co słychać w teatrach w najbardziej popularnych miejscowościach wypoczynkowych? Sporo się tam dzieje. Warto więc przyjrzeć się repertuarowi wcześniej i zarezerować bilet, bo chętnych na wakacyjne wyjście do teatru nie brakuje.

Wszyscy, którzy spędzą choć część wakacji pod Tatrami, powinni koniecznie odwiedzić Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, który zawsze ma nie tylko ciekawą ale i zaskakującą swą oryginalnością ofertę teatralno-kabaretową.

Będzie tam można zobaczyć takie wydarzenia, jak inspirowany utworem "Oni" Stanisława I. Witkiewicza "HA!SIO(R), czyli nie drażnić kota" (Galeria Hasiora), a także "OK! - SZA" według Witkacego (Galeria Sztuki XX wieku, Willa Oksza), "Na niby - Naprawdę Lope de Vega" (Scena Witkacego) oraz wieczór zatytułowany "Nieprzyjaciel w Kolibie". Ponadto spektakl "Panopticum" według tekstów m.in. Juliana Tuwima oraz "Kruk Alfonso Sastre" zagoszczą w Kawiarni Witkacy.

Jeśli wybierzemy się nad morze, to trudno byśmy ominęli Scenę Letnią w Orłowie, na którą przenosi się w sezonie letnim Miejski Teatr im. Gombrowicza w Gdyni.

W tym roku szczególną atrakcją jest najnowsze przedstawienie przygotowane z myślą o scenie na plaży "Jeszcze bardziej zielona gęś", oparte na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Tekstach z nieśmiertelnego już dziś cyklu jego autorstwa, przeznaczonego dla Teatrzyku Zielona Gęś.

W najnowszym spektaklu orłowskiej sceny na nowo ożywają słynni bohaterowie tej niezwykłej trupy: Hermenegilda Kociubińska, Pies Fafik, Profesor Bączyński czy Osiołek Porfirion. Spektakl wyreżyserował Jarosław Kilian, a muzykę do poszczególnych piosenek napisał popularny krakowski artysta Grzegorz Turnau.

Druga część repertuaru Sceny Letniej to spektakle znane już z pokazów w budynku teatru, które zostaną przeniesione w warunki plenerowe. W tym roku w Orłowie można zobaczyć takie przedstawienia, jak "W kręgu namiętności - Tango Piazzolla" - autorstwa dwojga krakowian: Anny Burzyńskiej (autorki) i Józefa Opalskiego (reżysera), "Bóg mordu", "Sammy" i "Chory z urojenia".

Wielkim wydarzeniem jest też znakomity spektakl "Idąc rakiem" wg Grassa w reżyserii Krzysztofa Babickiego grany na Darze Pomorza.

Sopocki Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, obchodzący 25-lecie istnienia przygotował wiele muzycznych atrakcji, wśród nich m.in. koncert "Śladami Wysockiego" w wykonaniu syberyjskiego barda, koncert "Od Hendrixa do Osieckiej" oraz wieczór jubileuszowy Andrzeja Poniedzielskiego. Niewątpliwie sierpniową atrakcją będzie występ Hanny Banaszak i Mirosława Czyżykiewicza oraz spektakl Jerzego Satanowskiego "Saga Rodu Dreptaków". Ciekawym repertuarem na Wybrzeżu zachęca również projekt Kulturalna Plaża 2014, który działa od czerwca do końca sierpnia, łącząc muzykę, teatr, film i literaturę.

Aktorzy Teatru Wybrzeże w Gdańsku grać będą na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim, mieszczącej się w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria. Będzie tam miała miejsce polska premiera komedii "Przekładanka" Dereka Benfielda. Zobaczymy też spektakle: "Willkommen w Zoppotach" Adolfa Nowaczyńskiego, "Skrzynk@ Pandory" [na zdjęciu] Billy Van Zandta i Jane Milmore, "Wielka improwizacja" Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego.

Na Helu zaś do 12 sierpnia, w ramach "Teatru w Remizie", odbywać się będą 8. Spotkania Teatrów Jednego Aktora - czyli spektakle i spotkania z artystami.

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
23 lipca 2014

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia