Waldemar Raźniak kandydatem na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie

W środę z funkcji dyrektora teatru odwołany został Marek Mikos, który pełnił tę funkcję od września 2017 r.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wystąpił z wnioskiem o zaopiniowanie kandydatury Waldemara Raźniaka na dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - podał resort kultury.

MKiDN poinformowało, że powodem odwołania Marka Mikosa były "liczne nieprawidłowości organizacyjne oraz pogłębiający się konflikt pomiędzy dyrektorem a zespołem teatru".

MKiDN przypomniało, że "zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, organizator – w tym przypadku minister kultury i dziedzictwa narodowego – powołuje dyrektora po zasięgnięciu opinii związków zawodowych oraz stowarzyszeń twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności instytucji kultury".

Waldemar Raźniak urodził się w 1982 r. w Moskwie. Ukończył studia na wydziale aktorskim krakowskiej PWST, na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie oraz w dziedzinie zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyreżyserował 20 przedstawień na scenach Warszawy, Gdyni, Białegostoku, Łodzi i Bytomia. Jego dorobek twórczy obejmuje również film i telewizję, w tym teatr telewizji. Uzyskał tytuł doktora habilitowanego, wykładał i prowadził warsztaty w Stanach Zjednoczonych (Emerson College w Bostonie, UCLA w Los Angeles) Chinach, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

W latach 2016-19 był prorektorem warszawskiej Akademii Teatralnej, w latach 2015-16 dziekanem, a od 2014 do 2015 prodziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni.

Zadebiutował spektaklem "Wassa Żeleznowa" M. Gorkiego w Och-Teatrze (w roli głównej Krystyna Janda, 2010); wyreżyserował m.in.: operę "Birdy" do muzyki K. Nepelskiego (Tete a Tete Festival London 2019); "Tragedię Jana" J. Gawatowica (2018) i "Studium o Hamletach" z Tomaszem Rodowiczem (Teatr Chorea w Łodzi, 2017); "Kobietę w lustrze" P. Domalewskiego (spektakl telewizyjny w ramach projektu "Teatroteka" WFDiF, 2016); "Burzę" W. Szekspira (Białostocki Teatr Lalek, 2015); "Otella" W. Szekspira (Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni, 2015); operę "Orlando Paladino" J. Haydna (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie - UMFC i AT, 2015); "Mistrza i Małgorzatę" M. Bułhakowa (Teatr Collegium Nobilium w Warszawie, 2015); "Aksamitnego Królika" M. Wiliams (Teatr Guliwer w Warszawie, 2014).

(-)
Onet.Kultura
26 września 2020

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia