Walking the City
Grolsch ArtBoom Festival w KrakowieCzy chodząc mówimy bez słów? Czy nasze kroki są najlepszą narracją otaczającej nas przestrzeni? W XIX wieku filozofowie-spacerowicze, tzw. „flaneur”, wyprowadzali na przechadzkę po ulicach Paryża żółwie uwiązane na smyczy, by w ten sposób lepiej kontemplować obszar miasta. A jaka jest „piesza” historia Nowej Huty, dzielnicy, której przeszłość nierozerwalnie łączy się z kształtem jej przestrzeni? Aleja Róż, będąca początkiem naszego spaceru, w zamyśle miała być promenadą prowadzącą na nigdy nie powstały plac główny, większy od krakowskiego Rynku; dziś aleja urywa się jak bez odpowiedzi – czy znajdzie je dla nas Ligna?
Ligna to światowej sławy niemiecki kolektyw artystyczny założony przez performerów i teoretyków mediów; w jej skład wchodzą: Ole Frahm, Michael Hueners i Torsten Michaelsen. W ich kręgu zainteresowań znajdują się przede wszystkim formuła przestrzeni publicznej i zachowanie kolektywne skonfrontowane z jednostkowym. Ligna w swoich sztukach i akcjach performerskich przenosi punkt ciężkości na widza, który w ich koncepcji jest nie tylko odbiorcą, ale przede wszystkim aktywnym uczestnikiem oglądanego dzieła.
W ramach tegorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festival Teatr Łaźnia Nowa zaprezentuje pracę „Walking the City". Artyści Ligny zrealizują w Nowej Hucie interaktywny spektakl przy udziale mieszkańców dzielnicy. Projekt opiera się na założeniu, że sposób chodzenia definiuje nie tylko naszą tożsamość, ale i tożsamość otaczającej nas przestrzeni: w trakcie performance'u uczestnicy, wędrując po mieście w rytm sztuki radiowej odtwarzanej przez słuchawki smartfonów, staną się jednocześnie widzami i aktorami niezwykłego spaceru.
Start spaceru : Aleja Róż
Daty : 20 czerwca o godz. 17:00 i 19:00
21 czerwca o godz. 14:00 i 16:00
Interaktywny spektakl jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: bilety@laznianowa.pl
tel. 12 680 23 41
Smartfony będą udostępniane przez organizatorów na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość.
„Walking the City" jest częścią projektu „Second Cities" zorganizowanego w ramach międzynarodowej sieci współpracy EUPAN, której Teatr Łaźnia Nowa jest współzałożycielem. Projekt zrzesza dziesięciu partnerów z ośmiu krajów: Hellerau (Niemcy), Kaserne Basel (Szwajcaria), Théâtre Le Maillon (Francja), Ringlokschuppen (Niemcy), TAP Poitiers (Francja), Spring (Holandia), kunstencentrum Vooruit (Belgia), The Junction (Wielka Brytania), Tabacka (Słowacja). Podstawowym założeniem „Second Cities" jest produkcja wydarzeń silnie zespojonych z lokalną przestrzenią i przy aktywnej partycypacji miejscowej społeczności.
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.