Warlikowski znowu na francuskiej scenie

"Król Roger" - reżyseria: Krzysztof Warlikowski - L\'Opera Bastille

Król Roger Karola Szymanowskiego trafia na kolejną europejską scenę. 18 czerwca 2009 roku premiera wybitnego dzieła polskiego kompozytora będzie jednym z wydarzeń sezonu artystycznego 2008/2009 w l\'Opéra Bastille w Paryżu.

Reżyserem paryskiej wersji spektaklu jest Krzysztof Warlikowski, który po raz kolejny realizuje przedstawienie operowe na jednej z dwóch scen francuskiej opery narodowej.

Kierownictwo muzyczne spektaklu objął japoński dyrygent Kazushi Ono. Artysta poprowadzi Orkiestrę i Chór l\'Opéra national de Paris. Partię tytułową zaśpiewa Mariusz Kwiecień, natomiast w rolę Roxany wcieli się Olga Pasiecznik. Ponadto wystąpią: Stefan Margita (Edrisi), Eric Cutler (Pasterz), Wojtek Smilek (L’Archevêque) i Jadwiga Rappe (Une Abbesse). Opera zostanie wystawiona w języku polskim.

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie wystawa PIĘKNY JAKO JA, organizowana przez Instytut Adama Mickiewicza przy współpracy m.in. Instytutu Polskiego w Paryżu.

Wystawa jest nowoczesną w formie prezentacją postaci Karola Szymanowskiego i jego największego dzieła - opery Król Roger. Autorem koncepcji plastycznej jest Boris Kudlička. Instalacja operuje prostym, ale bardzo eleganckim w formie przekazem wizualnym, z wykorzystaniem nowoczesnej elektroniki, która służyć będzie prezentacji zdjęć i archiwaliów w formie zdigitalizowanych slajdów lub krótkich sekwencji filmowych. Zawierać też będzie podstawowe dane biograficzne autorów, informacje nt. etapów powstawania opery Król Roger oraz zdjęcia z wybranych inscenizacji.

Czarną taflę szkła wypełniają białe napisy z podstawowymi informacjami ułożonymi na kształt linii spinającej graficznie wszystkie elementy wystawy. Ściany zewnętrzne poświęcone są biografii twórcy oraz biografii samego dzieła, natomiast trzy ściany wewnątrz instalacji przenoszą nas w rzeczywistość opery Król Roger. Każda ze ścian jest ilustracją do jednego z trzech aktów opery. Centralnym motywem wystawy jest cytat z dzieła: "Mój Bóg jest piękny jako ja" oraz zdjęcia aktu Jarosława Iwaszkiewicza, współautora libretta opery.

Od czasu nagrania dokonanego przez brytyjskiego dyrygenta Simona Rattle\'a, Król Roger Karola Szymanowskiego odnosi kolejne spektakularne sukcesy na światowych scenach. Inscenizacja opery w reżyserii Mariusza Trelińskiego, wystawiona w lipcu 2008 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu pod batutą Walerego Giergijewa, była jednym z najciekawszych wydarzeń zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. 10 maja 2009 roku w Teatrze Operowym w Bonn odbyła się natomiast premiera niemieckiej wersji spektaklu w reżyserii Hansa Hollmanna.
Akcja opery rozgrywa się w XII-wiecznej Sycylii rządzonej przez króla Rogera II. Szymanowskiego fascynowała kultura sycylijska tych czasów, łącząca sztukę wschodnią z chrześcijaństwem i tradycją grecko-rzymską. Król Roger jest dziełem filozoficzno-religijnym, od strony muzycznej - dramatem muzycznym, ale bez typowego dla dzieł scenicznych nerwu dramatycznego. Nie jest utworem łatwym do wystawienia na scenie i często wykonuje się go w formie koncertowej.

Premiera w l\'Opéra Bastille 18 czerwca 2009 roku. Kolejne przedstawienia: 20 czerwca, 23 czerwca, 25 czerwca, 28 czerwca, 30 czerwca, 2 lipca.
(mb)

(-)
Culture.pl
9 czerwca 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia