Warszawa Singera dopiero na półmetku

19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. 27 sierpnia – 4 września 2022 r.

Koncerty, przedstawienia, pokazy. Niezwykli gości. Spotkania z żydowską kulturą w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów. Festiwal Warszawa Singera jest na półmetku, ale w programie jest jeszcze wiele wydarzeń, których nie można przegapić.

Z finałowym występem izraelskiej gwiazdy Yasmin Levy na czele, zainteresowanie jej koncertem przerosło oczekiwania organizatorów. Bilety na koncert w Teatrze Wilkim - Operze Narodowej rozeszły się w kilka dni, jednak pamiętajmy, że dziewiętnasty Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera potrwa do 4 września.

Przed nami pozostało jeszcze wiele wydarzeń artystycznych - koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy filmów, spotkania z twórcami, interaktywne warsztaty, spacery. Jeszcze przez klika dni Warszawa będzie wypełniona żydowską kulturą, sztuką, tradycją i historią. Wybraliśmy klika propozycji, których na pewno nie można przegapić.

„Pif paf in piach" tylko raz.
W rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Reducie Banku Polskiego odbędzie się performans „Pif paf in piach" według pomysłu i w reżyserii twórczyni i dyrektorki festiwalu Gołdy Tencer. To teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami warszawskiego getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej. – Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni, restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Tworzyli tam artyści, pisarze, poeci, muzycy, śpiewacy, grali aktorzy... Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran, ale było też wielu, wielu innych... Poznajcie ich. Zabierzemy was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ Zagładzie – zaprasza Gołda Tencer. Przedstawienie z udziałem ponad 50 aktorów można zobaczyć tylko raz, właśnie podczas Festiwalu Warszawa Singera.

„Pif paf in piach", 1 września, godz. 17 – 20, Reduta Banku Polskiego

Natalia Przybysz i Raphael Rogiński w premierowym repertuarze. Specjalnie na Warszawę Singera koncert przygotowali Natalia Przybysz i gitarzysta Raphael Rogiński. Program koncertu wypełnią covery utworów Leonarda Cohena, Lesley Gore'a, Phila Ochsa, Neila Diamonda, George Gershwina czy Dimitri Tiomkina. Jak zapewniają organizatorzy festiwalu, spotkanie dwóch tak twórczych i oryginalnych osobowości polskiej sceny muzycznej, Natalii Przybysz – wokalistki kompozytorki, autorki tekstów i jednego z najciekawszych obecnie kobiecych głosów, oraz Raphaela Rogińskiego – wybitnego i wszechstronnego gitarzysty, improwizatora, kompozytora, animatora kultury i badacza folkloru muzycznego, będzie prawdziwą ucztą dla koneserów muzyki, którą można odbierać na wielu płaszczyznach i poziomach.

Koncert premierowy Natalia Przybysz & Raphael Rogiński: 1 września, godz. 20.00 Teatr Kwadrat

Najważniejsze żydowskie święto na Placu Grzybowskim.
„Szabat Szalom" czyli tradycyjny świąteczny wieczór odbędzie się na Placu Grzybowskim. Poprowadzą go gospodyni Festiwalu Warszawa Singera – Gołda Tencer oraz Etel Szyc, wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie. Szabat to najważniejsze święto żydowskie, które jest obchodzone co tydzień. Rozpoczyna się w piątek wieczorem po zachodzie słońca, a kończy w sobotę o zmierzchu.

Szabat Szalom, 2 września, godz. 18, Skwer na Placu Grzybowskim

Muzyczne szaleństwo czyli Eleanor Reissa i Frank LondonTeatr Żydowski zaprosił na tegoroczny festiwal amerykańskiego kompozytora i trębacza, laureata nagrody Grammy, jednego z najwybitniejszych artystów tzw. Nowej Żydowskiej Muzyki – Franka Londona oraz amerykańską aktorkę i piosenkarką wykonującą repertuar pieśni jidyszowych i żydowskich Eleanor Reissę. Artyści zaprezentują specjalny program sięgający do tradycyjnych pieśni jidysz. Wystąpią na Placu Grzybowskim, tuż po „Szabat Szalom".

„Vilde Mekhaye – Wild Ecstasy", Eleanor Reissa & Frank London, 2 września, godz. 20, Skwer na Placu Grzybowskim

Noc Klezmerów: głośno, kolorowo i niezwykle Podczas Nocy Klezmerów wystąpią ukraińscy muzycy w projekcie „„Klezmer & Odessa Gangsta Folk" – to porywająca muzyka klezmerska i porywające „łobuzerskie" piosenki z ojczyzny muzyków. Kommuna Lux rozpoczęła swoją przygodę jako muzykujący uliczny gang z odważnymi flash mobami, a dziś to stali goście takich scen i wydarzeń jak Międzynarodowy Festiwal Klezmerski Fürth, Letni Festiwal Kultur w Stuttgarcie, transVOCALE we Frankfurcie nad Odrą, Master Theatre w Nowym Jorku czy Rodeo Club w Hajfie. Atmosfera na ich koncertach jest wyjątkowa: występ Kommuna Lux jest pełen anarchii i zaraźliwej radości życia. Sceną plenerową na Placu Defilad wypełnią kolory, dźwięki i niepowtarzalna atmosfera.

„Klezmer & Odessa Gangsta Folk", Kommuna Lux, 3 września, godz. 19, Scena plenerowa, Plac Defilad

Izraelska gwiazda Yasmin Levy na finał Warszawy Singera Tegoroczny festiwal zwieńczy wielki finał – „Sephar tango" w Teatrze Wielkim. Program koncertu obejmuje najsłynniejsze tanga polskie i tanga świata kompozytorów żydowskiego pochodzenia – Szpilmana, Petersburskiego, a także Piazzolli, Cardela i innych – oraz pieśni sefardyjskie. Wszystkie utwory zostaną zaprezentowane w nowych, żywiołowych interpretacjach izraelskiej piosenkarki Yasmin Levy. Artystka w swoim głębokim i przejmującym stylu śpiewania, jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco. Od początku kariery Yasmin z wielkimi sukcesami koncertuje na całym świecie. Jako jedna z nielicznych artystek przez trzy lata wyróżniana była w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards. Wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach i podczas wielu wydarzeń, a także w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku.

„Sephar Tango" Yasmin Levy & Gang Tango, 3 września, godz. 19, Teatr Wielki – Opera Narodowa

Partnerzy festiwalu:
Teatr Wielki - Opera Narodowa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad.

Pełny program znajduje się na stornie wydarzenia: http://shalom.org.pl/program-2022/

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom.

Adam Kozal
Materiał Festiwalu
1 września 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...