Warsztatowy "Czas nielegalny"
Stowarzyszenie Teatr Mumerus w KrakowieTo cykl warsztatów i prób teatralnych dla młodzieży prowadzonych przez twórców związanych z Teatrem Mumerus, które zakończą się grą miejską i prezentacją powstałego w ich wyniku spektaklu plenerowego we wnętrzach i plenerach Muzeum Archeologicznego oraz Teatru Zależnego.
Hasło "Czas nielegalny" nawiązuje jednocześnie do preambuły opowiadania Schulza "Genialna epoka".
Głównym tematem projektu będzie twórczość Brunona Schulza połączona z niemym kinem w ten sposób, że wędrówka uczestników i widzów po przestrzeniach Muzeum Archeologicznego, Teatru Zależnego i okolicy byłaby inspirowana wędrówką opisaną w opowiadaniu "Sklepy cynamonowe" Schulza, gdzie bohater odwiedza miedzy innymi teatr. My natomiast zdecydowaliśmy się zastąpić teatr kinem nawiązując do obecnej w twórczości Schulza fascynacji sztuką filmową.
Jednym z najważniejszych celów naszych warsztatów będzie ustalenie, jakie filmy mógł oglądać Bruno Schulz w międzywojennym Drohobyczu, porównanie tych filmów z pracami Schulza, znalezienie podobieństw, a następnie inscenizacja krótkiej sceny na kształt filmu niemego. Kolejne sceny, stanowiące część wędrówki po fantasmagorycznym mieście, byłyby wybrane przez uczestników z twórczości (nie tylko literackiej, także plastycznej) Bruno Schulza. Może to być nawiedzony dom pełen zapomnianych pokoi, sanatorium, gdzie cofnięto czas i śmierć nie dochodzi do skutku, dwuznaczne sklepy... Niezwykła wyobraźnia Schulza dostarcza tu wielu inspiracji. Na kanwie każdego z wybranych motywów stworzylibyśmy etiudę teatralną.
Pokaz wieńczący warsztaty:
30.08.2015, godz. 18:00, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Kraków, ul. Senacka 3
"Czas nielegalny" - pokaz spektaklu warsztatowego na motywach twórczości Brunona Schulza. Wstęp wolny.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz bierze udział w konkursie "Klasyka Żywa" zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.