Warsztaty dla dzeci

Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Serdecznie zapraszamy do Teatru Lalek "Pleciuga" na cykliczne warsztaty twórcze dla dzieci połączone z nauką gry na bębnach. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat, dwugodzinne warsztaty odbywać się będą co tydzień - w poniedziałki

Teatr jest stanem, miejscem, punktem, w którym można pojąć anatomię człowieka
i poprzez nią uzdrowić życie i zapanować nad nim.

~Artaud (przeł. Leszek Kolankiewicz)

Cykl warsztatów twórczych dla dzieci „Rytm ciała – rytm teatru” poprzez różnego rodzaju aktywności takie jak: zajęcia plastyczne, ruchowe, taneczne, nauka gry na bębnach, ma przybliżyć dziecku dynamikę teatralnego istnienia, tworzenia się spektaklu.

Projekt Teatru Lalek „Pleciuga” prowadzony we współpracy z Centrum Rozwoju Umiejętności  z założenia ma być cyklem siedmiu dwugodzinnych zajęć warsztatowych odbywających się raz w tygodniu.
Tematyka spotkań ma na celu rozbudzenie dziecięcej wyobraźni i pamięci ruchowej – nazwy poszczególnych zajęć (między innymi głowa, ucho, ręka) mają wyzwolić w dzieciach chęć do wspólnej, teatralnej zabawy.

Założenie, że można przedstawić dzieciom świat teatru poprzez rytm i dynamikę ich własnych ciał udało się powiązać z nauką gry na instrumencie.
Efektem pracy warsztatowej będzie pokaz muzyczno-teatralny, którego scenariusz przygotują uczestnicy warsztatów pod kierunkiem instruktorów.

Warunki uczestnictwa

•   wiek pomiędzy 10 a 12 lat
•   w pokazie powarsztatowym wezmą udział dzieci, które systematycznie uczestniczyły w zajęciach
•   limit grupy wynosi 15 osób

Plan zajęć

14 listopada - KORPUS
21 listopada - GŁOWA
28 listopada - UCHO
5 grudnia - STOPA
12 grudnia - PALCE
19 grudnia - JĘZYK
9 stycznia - USTA

Twórcy projektu

Bogdan Kulik
właściciel firmy Centrum Rozwoju Umiejętności w Szczecinie (Działalność Centrum Rozwoju Umiejętności związana jest z prowadzeniem szerokiej gamy warsztatów i pokazów gry na bębnach afro-kubańskich – warsztatów towarzyszących eventom, imprezom plenerowym, naukę gry na bębnach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oprawę muzyczną do wydarzeń kulturalnych). Współpracuje z ośrodkami kulturalno-edukacyjnymi, między innymi z Pałacem Młodzieży w Szczecinie, z Klubem Dąb, ze szkołami tańca oraz Przedszkolami i Szkołami Podstawowymi. Organizator warsztatów i szkoleń z zakresu rozwoju umiejętności interpersonalnych, warsztatów rytmiczno-bębniarskich, spotkań integracyjnych dla firm i instytucji.

W prowadzonych przez niego zajęciach bębniarskich może wziąć udział każdy, także osoby, które nie miały dotąd żadnego kontaktu z grą na bębnach. Uczestnicy od początku warsztatu uczą się poprawnego wydobywania dźwięków z bębna, właściwej techniki uderzeń, następnie prostych ćwiczeń na koordynację rąk, aby wreszcie przejść do prostych rytmów. Gramy zarówno wspólnie, jak i z podziałem na role. Warsztaty polegają na prezentacji instrumentów, budowaniu wspólnego rytmu. Uczestnicy mają możliwość gry na djembe, kongach, dundunie, kalimbie czy drumli.

Magdalena Gardas
absolwentka specjalizacji dziennikarskiej i ścieżki pedagogicznej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa  US (rok 2007). W ramach programu MOST przez rok studiowała filologię polską i teatrologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praktykę zawodową odbyła w Polskim Teatrze Tańca prowadzonym przez prof. Ewę Wycichowską oraz w TVP Szczecin, gdzie przez rok prowadziła magazyn dla młodzieży.

Przez dwa lata pracowała na stanowisku rzeczniczki prasowej Uniwersytetu Szczecińskiego. Obecnie jest specjalistą ds. marketingu w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Pracuje w biurze organizacyjnym festiwalu KONTRAPUNKT, w tym roku była również koordynatorką festiwalu dla dzieci – Mały Kontrapunkt.
Posiada uprawnienia wychowawcy kolonijnego; organizatorka wielu imprez dla dzieci, między innymi Dzieciolandu – cyklicznej imprezy dla dzieci spod nowogardzkiej wioski, odbywającej się z okazji Dnia Dziecka. Koordynatorka i instruktorka warsztatów twórczych dla dzieci "Dryfart" odbywających się w sierpniu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas zakończonego w październiku Finału Biennale Sztuki dla Dziecka prowadziła autorskie zajęcia "Wszystko gra?" stworzone we współpracy z kompozytorką Nikolet Burzyńską i animatorką sztuki Sylwianą Firin-Gramowską.

I zajęcia
Odbędą się w poniedziałek 14 listopada o godzinie 16:30 w sali edukacyjnej Teatru Lalek "Pleciuga".

Informacje i zapisy na zajęcia
Magdalena Gardas
tel. 91 44 55 123, 697 376 697
e-mail: marketing@pleciuga.pl

Opłaty:
koszt 1 zajęć warsztatowych: 25 zł
Bilety na zajęcia należy wykupić w kasie teatralnej.

godziny otwarcia kasy biletowej:
wtorek-czwartek: 8:30 - 15:30
piątek: 9:00 - 17:00
sobota-niedziela: na godzinę przed spektaklem

więcej informacji o warsztatach już wkrótce pojawi się na blogu:
www.pleciuga-warsztaty.blogspot.com

(-)
Materiały Teatru
4 listopada 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia