Warsztaty w ramach projektu „Teatralne Spięcie”

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru zaprasza na warsztaty w ramach projektu „Teatralne Spięcie”, które odbędą się w dniach 16-17 listopada oraz 7-8 grudnia 2013 roku w Teatrze Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy.

Teatralne Spięcie to pomysł na połączenie ze sobą energii dwóch instytucji – teatru i szkoły. W Polsce mimo coraz szerszych działań na rzecz edukacji kulturalnej te środowiska wciąż niewiele mają ze sobą wspólnego.

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru proponuje refleksje nad potrzebami i oczekiwaniami, jakie mają wobec siebie artyści teatru, nauczyciele i uczniowie. W krajach skandynawskich i w Niemczech już od lat 70., w Polsce dopiero od niedawna, rośnie świadomość, że działanie teatralne jest ważnym narzędziem rozwoju i inspiracji dzieci, młodzieży i dorosłych. W naszym kraju jest to wciąż narzędzie zbyt rzadko wykorzystywane i często poprzestające na kształceniu tak zwanej zdolnej młodzieży na przyszłych aktorów czy artystów scenicznych. Zapomina się, że metody pedagogiczno-teatralne służą wszystkim młodym ludziom, odkrywając w nich niezwykły potencjał, przełamując w nich bariery nieśmiałości, ucząc działania w grupie.

Projekt Teatralne Spięcie przełamuje szkodliwe stereotypy i nie boi się skojarzeń do haseł „Teatr" i „Szkoła". Teatralne Spięcie to próba połączenia dwóch światów – ale na zupełnie innych niż standardowe warunkach. Projekt ma otworzyć artystów i pracowników teatrów na potrzeby młodych ludzi i nauczycieli oraz oferować szkolnej widowni narzędzia do twórczego dialogu z teatrem.

Warsztaty dla nauczycieli

To oferta odpowiadająca na potrzeby nauczycieli licealnych i gimnazjalnych. Projekt ma wyposażyć nauczycieli w narzędzia, które pozwolą im zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed widzem współczesny teatr. Nauczyciele dostaną narzędzia, które pomogą im sprawnie pracować z grupą, posługując się technikami z zakresu pedagogiki teatralnej.
Na drugą część projektu złożą się warsztaty dla nauczycieli dotyczące rozmaitych aspektów pracy teatralnej z młodzieżą. Głównym działaniem będzie propozycja budowy warsztatu do spektaklu "Historie bydgoskie", reż. Paweł Łysak.

Warsztaty odbędą się podczas dwóch zjazdów weekendowych (16-17.11 oraz 7-8.12). Efektem współpracy na linii Teatr – Szkoła – Pedagodzy Teatru będzie wspólnie opracowany warsztat do spektaklu, wykorzystujący potencjał, energię i odmienne doświadczenia każdej ze stron. Docelowym adresatem warsztatu jest uczeń.
Po zakończeniu warsztatów Stowarzyszenie Pedagogów Teatru oferuje możliwość konsultacji dla nauczycieli oraz dla pracowników teatrów, aby wspólnie rozwijać strategię współpracy.

Diagnoza potrzeb edukacyjnych

Spotkanie dwóch instytucji w obrębie wspólnej pracy daje niezwykłą możliwość poznania i zdefiniowania wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Dlatego też chcielibyśmy rozszerzyć naszą propozycję warsztatową o działania, których efektem będzie próba zdefiniowania potencjalnych obszarów współpracy między szkołą i teatrem.

Zaproponujemy reprezentantom obu instytucji przeprowadzenie drobnej diagnozy, którą można przeprowadzić przy pomocy artystycznych interwencji. Działania będą miały na celu określenie oczekiwań skierowanych do partnera projektu. Nauczyciele spróbują określić stosunek i oczekiwanie pedagogów, a także uczniów z własnej szkoły wobec teatru. Pracownicy teatru zmierzą się natomiast z pytaniem o oczekiwania wobec nauczycieli, uczniów z danej szkoły, z którą zamierzają podjąć współpracę.

Teatry biorące udział w projekcie:

Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni
Teatr Lalki i Aktora „Pinokio" w Łodzi
Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki w Opolu
Teatr im. W. Horzycy w Toruniu
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie
TR Warszawa
Teatr Stanisławowski (Muzeum Łazienki Królewskie) w Warszawie

Liczymy na to, że proponowane przez nas teatralne, krótkie spięcie spowoduje iskrę, od której eksploduje kaskada pomysłów, w jaki sposób i na jakich zasadach budować twórczą współpracę teatru i szkoły.

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru/ SPT powstało w kwietniu 2010 roku.

SPT to wynik spotkania artystów i animatorów teatralnych z całej Polski, zajmujących się praktyczną edukacją teatralną na różnych obszarach – w szkołach, teatrach, szkołach specjalnych, uczelniach wyższych, domach kultury oraz w przestrzeniach niezależnych.

SPT wyłoniło się z TISZ ANEX– projektu promującego ideę i poszerzającego umiejętności z zakresu pedagogiki teatru, zorganizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie w 2008/2009 roku. Członkami SPT są pracownicy teatrów i instytucji kultury na terenie całej Polski, absolwenci Akademii i Szkół Teatralnych, kierunków humanistycznych, takich jak kulturoznawstwo, animacja kultury czy pedagogika oraz alternatywnych szkół i kursów teatralnych (Akademia Praktyk Teatralnych Gardzienice, Inna Szkoła Teatralna Węgajty).

SPT zrealizowało projekty: Teatr. CTRL+V, Ja jestem ja, warsztaty do spektakli Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych oraz współpracowało przy projektach Podaj dalej i Akcja Labirynt.

Terminy:

16 listopada 9.00 - 17.00
17 listopada 9.00 - 17.00
7 i 8 grudnia - godziny warsztatów podane zostaną w najbliższym czasie

zgłoszenia i pytania: Dorota Ogrodzka
doti.piwowarska@gmail.com
reżyseria: Dorota Ogrodzka, Zofia Wronka

www.pedagodzyteatru.org

www.teatrpolski.pl

(-)
Materiał Organizatora
13 listopada 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia