Warsztaty wokół teatru w więzieniu

Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan zaprasza na bezpłatne warsztaty wokół teatru w więzieniu

Kolektyw Kobietostan zaprasza na kolejną edycję darmowych warsztatów pt. „Teatr, który burzy mury", które poświęcone są pracy teatralnej w więzieniach i zakładach poprawczych. Warsztaty odbędą się w dniach 12-14 lipca we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Oferta jest tym razem skierowana do wszystkich artystów i artystek teatralnych, pedagogów i pedagożek teatru, przedstawicieli i przedstawicielek instytucji kultury z całej Polski zainteresowanych „robieniem teatru, który przynosi zmianę społeczną".

Założycielki Kolektywu Kobietostan - Agnieszka Bresler i Iwona Konecka, zapewniają:

„Zapoznamy Cię na nich z naszymi metodami pracy teatralnej w jednostkach penitencjarnych, które tworzyłyśmy w ciągu dekady prowadzenia działań w więzieniach. Dostaniesz konkretne narzędzia i sposoby pracy. Piątkowe spotkanie online będzie wstępem teoretycznym, a w pozostałe dni czeka Cię już tylko praktyka. Nasze szkolenia oparte są bowiem na modelu nauki przez doświadczenie.

Przekażemy dobre praktyki, rekomendacje i konkretne narzędzia do inicjowania i prowadzenia pracy teatralnej na terenie zakładu karnego czy poprawczego. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania, w tym dotyczące realiów współpracy z jednostkami karnymi".

W ramach swojej praktyki stworzyły w Zakładzie Karnym w Krzywańcu pierwszy w Polsce ośrodek wymiany doświadczeń i rozwoju metod z zakresu resocjalizacji przez sztukę współtworzony przez osoby osadzone.

W trakcie warsztatów przedstawią jednak nie tylko perspektywę krajową, lecz także międzynarodową - Kolektyw Kobietostan jako jedna z sześciu organizacji bierze udział w europejskim projekcie #AllHandsOnStage. W ramach tej inicjatywy obserwują tworzenie teatru w więzieniach w Niemczech, Grecji, Włoszech i Serbii.

Dla kogo są te warsztaty?

Warsztaty są skierowane do wszystkich artystów i artystek teatralnych, pedagogów i pedagożek teatru, przedstawicieli i przedstawicielek instytucji kultury z całej Polski, zainteresowanych pracą w środowiskach penitencjarnych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Pełna informacja o programie, zapisach, regulaminie i harmonogramie jest do znalezienia w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/share/Nt2Z3oRSJEic8Um1/

Warsztaty na żywo odbędą się w dniach 13-14 lipca 2024 we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych (ul. Działkowa 15), a prezentacja 12 lipca ma charakter online - jest to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych - organizatorom zależy na tym, by dotrzeć do jak największej ilości grup, organizacji, instytucji z całego kraju.

Założycielki Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan o programie warsztatów:

Na swojej drodze zawodowej często spotykamy się z pytaniami nie tylko o sens naszej pracy w więzieniach, ale też o metody, strategie, możliwości. Wierzymy, że w miejscu społecznej izolacji, pozbawionym szerokich perspektyw rozwoju potencjału, sprawczości czy kreatywności, teatr może dosłownie zdziałać cuda. Codziennie przekonujemy się w naszej pracy, że działanie na potencjałach a nie deficytach osób osadzonych przynosi efekty - tak resocjalizacyjne jak artystyczne.

Spotykamy w więzieniach osoby niezwykle zaangażowane, świadome popełnionych błędów, łaknące samorozwoju i nowych perspektyw. Osoby utalentowane, otwarte, zmotywowane. Teatr jest odpowiedzią na ich potrzeby. Pracujemy w więzieniach, bo wierzymy, że naszą wspólną społeczną odpowiedzialnością jest to, by ci ludzie powrócili współtworzyć nasze społeczeństwo lepsi, bogatsi, bardziej świadomi. Chcemy zarazić naszą ideą również Ciebie.

W ramach warsztatów opowiemy o procesie budowania zaufania zarówno jednostki penitencjarnej, jak i grupy warsztatowej. Podzielimy się konkretnymi narzędziami pracy teatralnej opartej na zespołowości i partycypacji. Zdradzimy patenty na uwspólnotowienie procesów – konstruowania scenariusza, sceny, spektaklu. Zaproponujemy metody pracy z głosem, ciałem i słowem. Podzielimy się dobrymi praktykami, ale też trudnościami i wypracowanymi rozwiązaniami. Podpowiemy, jak stworzyć kontrakt z grupą, zdradzimy, jak wzmocnić głos, pokażemy, jak napisać pierwszy tekst. Odpowiemy na wszystkie pytania.

Partnerem wydarzenia jest Ośrodek Postaw Twórczych we Wrocławiu.

Projekt #AllHandsOnStage - teatr jako narzędzie profesjonalizacji osób osadzonych dofinansowano ze środków UE, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Projekt jest też współfinansowany przez Wydział kultury Miasta Wrocław

Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

(-)
Kobietostan
27 czerwca 2024

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia