Warsztaty z teatrem NIE

Bytomskie Centrum Kultury

Projekt Sztuka/Poznanie/Działanie - Warsztaty prowadzone przez teatr NIE (New International Encounter) - Norwegia

Ruch/muzyka/opowiadanie
Warsztaty prowadzone przez członków teatru NIE obejmować będą trzy główne elementy – ruch, muzykę oraz rozwijanie umiejętności opowiadania historii.
Zajęcia oparte są na metodzie pracy tej grupy – działanie teatralne rodzi się tutaj poprzez ruch, zabawę, grę. Program warsztatów będzie obejmować ćwiczenia ruchowe, elementy clownady i improwizacji. Bardzo ważnym elementem obecnym w pracy zespołu NIE jest akcentowanie fizyczności aktora na scenie, jego wrażliwości, odkrywanie szczególnej naiwności oraz gotowość do zabawy jaką ma w sobie clown. Do tej otwartości, świeżości ekspresji aktorzy docierają poprzez ruch, aby otworzyć i wydobyć ekspresję ciała. Warsztaty NIE uczą również zespołowości, pracy w grupie, wspólnego bycia na scenie.
Inną ważną częścią programu warsztatów będzie muzyka – rytm, dźwięk, pieśni przenikają spektakle zespołu NIE, są częścią ich myślenia o teatrze i pracy, ważną formą ekspresji. Kolejnym istotnym elementem programu zajęć będzie rozwijanie umiejętności opowiadania historii oraz improwizacji.
Zajęcia zakończą się otwartym pokazem rezultatów pracy warsztatowej.
Zajęcia poprowadzą: Kjell Moberg i Kieran Edwards
Wiek uczestników: 13 +

New Internacional Encouter (NIE) to międzynarodowy zespół, który w swojej pracy łączy różne formy teatralne, przywołuje tradycję opowiadania historii, często utkanych z fragmentów rzeczywistych zdarzeń i czyichś doświadczeń, budowania na scenie iluzji, tworzenia z niczego teatralnego świata. Wykorzystując zwykle wykonywaną na żywo muzykę, z humorem i ciepłem mówią o sprawach, o których często trudno rozmawiać, wzruszają, bawią i nieoczekiwanie sprawiają, że wracamy do domu zamyśleni i pełni refleksji.
Teatr rozpoczął działalność w 2001 roku, stworzył do tej pory dwadzieścia jeden spektakli, zagrał już ponad 4000 przedstawień, które można było obejrzeć na trzech kontynentach w 32 krajach. NIE prowadzi również warsztaty, wykłady oraz seminaria dla studentów i profesjonalnych twórców teatru. W ciągu ostatnich trzech lat zespół zrealizował siedem oryginalnych spektakli prezentowanych w 23 krajach.
(na podstawie materiałów zespołu)

Projekt Sztuka/Poznanie/Działanie obejmuje prezentacje działalności wybranych norweskich grup teatralnych w ramach dwóch kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu TEATROMANIA (2014­2015) oraz cyklu HartOFFanie Teatrem. Na prezentacje grup składają się spektakle, projekcje filmów dokumentujących pracę zespołów, spotkania z artystami. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy zespoły Jo Strømgren Kompani, NIE, Stella Polaris. Ważnym aspektem i celem projektu jest jego wymiar społeczny – zaangażowanie w jego realizację mieszkańców miasta, stworzenie warunków do spotkania przedstawicieli różnych kultur. Służą temu m.in. zajęcia warsztatowe i spotkania z zaproszonymi zespołami. Ich rezultatem są realizowane wspólnie mini spektakle, prezentowane w ramach kolejnych edycji Festiwalu TEATROMANIA oraz projektu HartOFFanie Teatrem.

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

BILETY: wstęp wolny – obowiązuje kolejność zapisów
ZAPISY: sekretariat Bytomskiego Centrum Kultury, 32/3893109 w. 100

CZAS:
22 października 2015 (czwartek), godz. 17.00-21.00
23 października 2015 (piątek), godz. 17.00-21.00
24 października 2015 (sobota), godz. 10.00-15.00
25 października 2015 (niedziela), godz. 10.00-15.00
10 grudnia 2015 (czwartek), godz. 17.00-21.00
11 grudnia 2015 (piątek), godz. 17.00-21.00
12 grudnia 2015 (sobota), godz. 10.00-15.00
12 grudnia - pokaz otwarty rezultatów pracy warsztatowej w ramach HartOFFania Teatrem

miejsce wydarzenia: Akwarium, Sala ToTu, sala baletowa

(-)
Materiał Organizatora
16 października 2015

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia