Weekend na Podlasiu
Weekendowe polecenia Dziennika TeatralnegoWielkanoc przed nami, więc w teatrach oraz innych instytucjach kultury obserwujemy świąteczne spowolnienie. Jest jednak kilka ciekawych propozycji, z których warto skorzystać.
„Mała Pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa" scen i reż. Paulina Karczewska i Mateusz Tymura – Białostocki Teatr Lalek
15 kwietnia – godz. 19.30
Scenariusz spektaklu został oparty na fragmencie „Chłopów" Władysława Reymonta i sprowadza się do opowieści, którą niespiesznie snuje biedny człowiek, własnoręcznie ciągnący wóz z całym swoim mizernym dobytkiem. Historia o zagubionym piesku stopniowo przechodzi w opowieść o pierwszym udomowionym psie, który towarzysząc Jezusowi w jego wędrówkach po świecie pogodził się z rodzajem ludzkim i już na zawsze został przyjacielem człowieka.
„Mała Pasja..." to subtelna, wzruszająca i prosta opowieść, która dzięki harmonii użytych środków teatralnych staje się jednorodną w tonie uniwersalną przypowieścią o ludzkim istnieniu, cierpieniu i przyjaźni.
„Mała Pasja..." jest przedstawieniem impresaryjnym. Do tej pory spektakl był grany wielokrotnie dla różnorodnej publiczności – zarówno dziecięcej, jak i dorosłej na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Spektakl grany był również na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku, a przez blisko trzy lata znajdował się w stałym repertuarze Teatru Wierszalin z Supraśla. (materiały teatru)
Beksiński x 2
„Beksiński Multimedia Exhibition" – Podlaski Instytut Kultury (Spodki)
Wystawa czynna do 25 kwietnia
„Beksiński Multimedia Exhibition" to wystawa multimedialna składająca się z pokazu przekroju twórczości Beksińskiego prezentowanego na wielkoformatowych ekranach. Pokaz połączony z muzyką i narracją, a także archiwalnymi wypowiedziami artysty. W 30-to minutowym widowisku multimedialnym, prezentowana jest wybrana twórczość Mistrza z dziedziny fotografii i malarstwa. Na tle twórczości prezentowanej podczas widowiska, pokazana została postać Artysty wypowiadającego się na temat: sztuki, filozofii, podejścia do twórczości. Wystawę uzupełnia ekspozycja: fotografii, fotomontaży oraz grafik komputerowych.
Integralną częścią wystawy jest również strefa Virtual Reality, gdzie za pomocą okularów VR widz może wejść „do środka obrazów" Beksińskiego i znaleźć się wewnątrz świata namalowanego przez mistrza. Kolejną atrakcją wystawy są obrazy w 3D. Dzieła Artysty można zobaczyć w technologii 3D (stereoskopia) zakładając odpowiednie okulary.
Do stworzenia projektu zaangażowani zostali uznani artyści nowoczesnych sztuk wizualnych. Prezentacja prac w olbrzymich formatach, jednocześnie udźwiękowiona – ilustrowana odpowiednią muzyką, pozwala na dogłębną kontemplację dzieł z dbałością o każdy detal a także wyzwala nowe nieodkryte wcześniej emocje związane ze sztuką Artysty.
Wystawę dopełniają dodatkowo filmy nakręcone kamerą VHS z prywatnych zbiorów artysty, a także wywiady i inne materiały video z archiwów Fundacji Beksiński. (materiały PIK)
Wejście na wystawę odbywa się co godzinę, o pełnych godzinach tj:
– wtorek – piątek: 14:00 – 19:00 (18.00 ostatnie wejście),
– sobota: 12:00 – 19:00 (18:00 ostatnie wejście),
– niedziela: 12:00 – 19:00 (18:00 ostatnie wejście),
– poniedziałek – nieczynne
„Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego" – Muzeum Podlaskie, Ratusz w Białymstoku
Wystawa czynna do 18 kwietnia
Fotografie składające się na wystawę, pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Jest ich 62, z czego 50 to fotografie czarno-białe, z wczesnego okresu twórczości, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., a pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże, z ok. dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.
Zdzisław Beksiński - fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947 – 1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka, pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczyna działalność artystyczną, na początku jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m. in. w: Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później daje się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzy fotomontaże komputerowe. (materiały MP)
Wystawa czynna jest dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych): w godz. 10.00 - 17.00 - wtorek - niedziela. Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na 45 min. przed zamknięciem muzeum.
To ostatni moment, by obejrzeć tę wystawę.