Weekendowe polecenia Białystok

Białystok 28 - 29 maja 2022

Zbliża się Dzień Dziecka, więc w białostockich teatrach jest sporo propozycji dla młodych widzów. Dorośli też znajdą coś dla siebie. Sprawdźcie weekendowe (27-29 maja) spektakle.

„Czerwony Kapturek" reż. Andrzej Zaborski – Białostocki Teatr Lalek

28 maja – godz. 15.00
29 maja – godz. 11.00

Dwaj panowie, Muzyk – Krzysztof Bitdorf i Aktor – Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej. W roli Czerwonego Kapturka występuje Łucja Grzeszczyk. (materiały BTL)

„Kopciuszek" reż. Justyna Zar – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
27 maja – godz. 10.00 (Kino Ton)
28 maja – godz. 15.00 (Kino Ton)
29 maja – godz. 13.00 (Kino Ton)

Dla Julii oraz jej ukochanego ojca najważniejszą wartością jest miłość, ale pewnego dnia, jedna decyzja wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami. Dom będący do tego momentu miejscem bezpieczeństwa i spokoju, zmienia się nagle nie do poznania. A wszystko to za sprawą czarnych charakterów – macochy oraz jej dwóch córek – które wydaje się, że są na dobrej drodze do zrealizowania swojego planu.

Dzięki scenografii i kostiumom widzowie przenoszą się do roku 1655. Aktorzy występujący w spektaklu tworzą prawdziwą magię i pomagają odkryć, co kryje się w ludzkim wnętrzu.

„Kopciuszek" to teatralna adaptacja baśni braci Grimm, która jest przeznaczona nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych, wszak jest to opowieść o miłości! A któż z nas nie lubi słuchać pięknych i wzruszających historii? (materiały teatru)

„Autostrada" reż. Andrzej Mastalerz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
27 maja – godz. 19.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
28 maja – godz. 19.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
29 maja – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

Charlie Cox jest po czterdziestce, ma nudną pracę, nieciekawe życie i jak się niespodziewanie okazuje, nieuleczalną chorobę. W dodatku autostopowicz Wally, którego zabiera na autostradzie, oznajmia Charliemu, że jest jego śmiercią i będzie mu o tym nieustannie przypominał. Po tym wszystkim, na środku pustyni, w ogromnym upale, psuje się samochód Charliego i pada komórka. Gorzej być nie może? Bingo! W zrujnowanym hoteliku na środku drogi donikąd, Charlie spotyka kobietę swojego życia, Ślepą Miłość i zazdrosnego mechanika samochodowego. Jego życie zaczyna się zmieniać, ale Wally Śmierć, jego towarzysz podróży nie zamierza tak łatwo się poddać.

„Autostrada" – pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do „Siódmej pieczęci" Bergmana i najlepszych filmów Woody'ego Allena. Światowa prapremiera sztuki odbyła się w 2003 roku, a jej autor – Michael McKeever – należy do czołówki współczesnych amerykańskich dramatopisarzy. W Polsce, jego „Pocztówki z Europy", w Och-Teatrze w Warszawie wyreżyserowała Krystyna Janda, „Hotelowe manewry" reżyserowali: Mirosław Bieliński (Teatr Żeromskiego w Kielcach) i Marcin Sławiński (Teatr Nowy w Zabrzu). W czerwcu 2017 roku, w Teatrze Kwadrat w Warszawie odbyła się polska prapremiera sztuki McKeevera „Otwarcie sezonu", z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim w głównych rolach.

„Autostrada" w reżyserii Andrzeja Mastalerza jest polską prapremierą tej sztuki. (materiały teatru)

„Bo, kobieta..." – koncert Andrzeja Poniedzieksiego – Nie Teatr
28 maja – godz. 20.00

Andrzej Poniedzielski wystąpi w Nie Teatrze. Podczaskoncertu nie zabraknie inteligentnego humoru i satyry. Posłuchać można będzie piosenek w temacie kobieta- mężczyzna, ich wzajemna relacja, a także o miłości i szczęściu. Andrzejowi Poniedzielskiemu w koncercie towarzyszyć będą muzycy: Paweł Jabłoński - piano, akordeon, Piotr Górka – kontrabas i Tomasz Piątek – klarnet.

Największe przeboje animacji – koncert familijny – Nie Teatr
29 maja – 19.00

Takie tytuły jak „Król Lew", „Mulan", „Shrek", „Mała Syrenka", „Toy Story", „Aladyn" czy „Zaplątani" wywołują w nas łezkę wzruszenia, a w naszych dzieciach - ekscytację. W Nie Teatrze wystąpią gwiazdy dubbingu. Tomasz Steciuk użyczył swego głosu takim postaciom jak: Szeregowy z „Pingwinów z Madagaskaru", Prosiaczek rzecz jasna z „Kubusia Puchatka", Theodor z „Alwina i Wiewiórek" i wielu innym. Weronika Bochat – Piotrowska zaś to Księżniczka Disneya – tytułowa Vaiana i Kopciuszek. Przy fortepianie zasiądzie Karina Komendera, artystka, która z jednej klawiatury wyczarowuje cały świat dźwięków i obrazów.
Trójka wspaniałych artystów zabierze we wspaniałą bajkową podróż. (materiały Nie Teatru)

„Pokój waszemu domu" opieka artystyczna: Paula Czarnecka – Akademia Teatralna w Warszawie Filia w Białymstoku
28, 29 maja – godz. 18.00 (Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego)

„Pokój waszemu domu" to spektakl dyplomowy w wykonaniu studentek IV roku: Kateryny Bondarenko, Darii Holovchanskiej i Lesi Pasichnyk.

Hej, czy kiedykolwiek stałeś na progu starego domu i słyszałeś, jak ściany do ciebie przemawiają? Wędrujesz po pokojach, natrafiasz na śmieci wczorajszych myśli i plamy pozostawione przez czyjś cień? A czy kiedykolwiek zbierałeś mozaikę wspomnień z całego świata? I niby po raz pierwszy (ale, tak naprawdę, kolejny) kładłeś pierwszą cegłę? A ty siejesz, bo na pewno będzie rosło. Bo jest czas na rozsypywanie i czas na zbieranie kamieni. (materiały ATB)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
28 maja 2022

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia