Weekendowe polecenia - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Przed nami weekend (28-30 października) z premierowym spektaklem „Symulator" w Białostockim Teatrze Lalek. W Teatrze Dramatycznym można obejrzeć „Chłopców", w Operze i Filharmonii Podlaskiej – musical „West Side Story", a w Nie Teatrze odbędą się Dni Czeskie.

„Symulator" reż. Tomsa Legierski – Białostocki Teatr Lalek
29 października – godz. 16.00 (premiera)
„Symulator" to gra, która oferuje doświadczenie prawdziwego życia w wirtualnym świecie. Co takie doświadczenie może nam dać i co odebrać? Czy jest to zwykła gra i zabawa? Kiedy przestaje być już zabawą?

„Symulator" powstał na podstawie wywiadów z uczniami szkół średnich w dwóch czeskich miastach: w Pilźnie i Plasach. Reżyser Tomsa Legierski oraz dramaturżka Petra Kosova przeprowadzili serię dyskusji z uczniami w wieku od dwunastu do szesnastu lat o tym, czego doświadczają, kiedy czują się zdradzeni, co odbierają jako niesprawiedliwość, co ich boli i co postrzegają jako przeszkody w komunikacji z dorosłymi. Spotkali się także z nauczycielami, psychologami szkolnymi i rodzicami. I wreszcie, wspólnie z polskimi aktorami, ożywili własne wspomnienia i doświadczenia oraz szukali sposobów na zrozumienie nastolatków - zarówno polskich, jak i czeskich. Dorastanie jest procesem skomplikowanym, zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.
„Symulator" jest pierwszą częścią polsko-czeskiej koprodukcji „Symulator. Snowball" w ramach europejskiego projektu ConnectUp. (materiały BTL)

„Ach, jak cudowna jest Panama!" reż. Ireneusz Maciejewski – Białostocki Teatr Lalek
28 października – godz. 9.00, 11.00
30 października – godz. 14.00

Czym jest Panama? Państwem w Ameryce Środkowej? Może dla bardzo mądrych dorosłych tak, ale dla mniejszych, mniej oczytanych - jak Miś i Tygrysek - Panama to coś o wiele bardziej niezwykłego... To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami...
Myśl o Panamie intryguje tak bardzo, że nasi bohaterowie postanawiają opuścić swój spokojny, przytulny Domek i wspólnie wyruszyć na poszukiwanie bananowego Eldorado – ale czy znajdą tam szczęście? A może szczęście okaże się być zupełnie gdzie indziej?
Dołączcie do naszych bohaterów w ich niezwykłej, pełnej przygód i humoru podróży do tytułowej Panamy! (materiały BTL)

„Chłopcy" reż. Adam Biernacki – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
28 października – godz. 19.00 (Kino Ton)
29 października – godz. 19.00 (Kino Ton)
30 października – godz. 18.00 (Kino Ton)

Chłopcy się bawią. Chłopcy przemycają do pensjonatu alkohol. Chłopcy urządzają sobie zabawy, gdy koleżanka stoi na czatach. Chłopcy marzą o wielkiej miłości. Chłopcy buntują się. Ale Chłopcy już dawno nie są chłopcami. To wbrew pozorom dorośli, a nawet i mocno dorośli mężczyźni. I wbrew pozorom nie są na koloniach, a mieszkają w zakładzie opieki, prowadzonym przez siostry zakonne.

Poznajcie tych dziwnych, nieokrzesanych chłopców, z czułością i humorem opisanych przez Stanisława Grochowiaka: Kalmitę, którego żona odwiedza tylko raz w roku; Jo-Ja, który w głębi duszy jest ciągle kościelnym; Pożarskiego, który nie rozstaje się z parasolem; Smarkula, który tak naprawdę jest Supermanem; Profesora, który kiedyś ujarzmi piorun kulisty. Przeżyjcie z nimi ich udrękę i radość. Bo w świecie, w którym nic nie jest ani łatwe, ani przyjemne, ani wesołe – koniecznie trzeba mieć to, czego chłopcy mają pod dostatkiem: odwagę, wyobraźnię, szczerą przyjaźń i niewyczerpaną wiarę w to, że na pewno wkrótce będzie lepiej. (materiały TD)

„West Side Story" reż. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska
29 października – godz. 19.00
30 października – godz. 18.00

Białostocka produkcja „West Side Story" to przygotowany z rozmachem, kipiący emocjami
musical, który przynosi nie tylko rozrywkę, ale zostawia widzów z uniwersalnym przesłaniem. Widowiskowy spektakl ma wiele dramatycznych scen, zachwyca choreografią i nieśmiertelnymi kompozycjami.
Jeden z najważniejszych musicali w historii – „West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina, scenariuszem Arthura Laurentsa i tekstami piosenek Stepehena Sondheima – można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Jak zapowiadał reżyser, ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii" to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie?

Dni Czeskie – Nie Teatr
28-30 października

Drodzy widzowie, amatorzy podróży, czechofile, fani literatury, sztuki i kulinariów, a także absurdów. Nie Teatr zaprasza na Dni Czeskie. Kino dla najmłodszych i trochę starszych, dzieła kultowego czeskiego autora, Petra Zelenki, koncert Czeszki Doroty Barovej śpiewającej po polsku, w jednym miejscu zebrana czeska literatura dostępna w naszym kraju, a także wystawy, które pokażą, czym żyje współczesny czeski komiks oraz....czeska wieczerza! Z widzami spotka się m.in. Mariusz Szczygieł. Szczegółowy program: https://www.nieteatr.pl/repertuar

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
28 października 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...