Weekendowe polecenia Dziennik Teatralnego - Trójmiasto
Weekendowe polecenia Dziennik Teatralnego - Trójmiasto: 26-28 stycznia 2024 r.Nadchodzi następny weekend, a wraz z nim kolejne propozycje teatralne w trójmiejskich repertuarach. Zapraszamy do przeglądu i, jak zawsze, życzymy niezapomnianych wrażeń na widowniach.
Gdynia:
„Sen nocy letniej" – reż. Rafał Szumski – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
26 stycznia – godz. 19:00
27 stycznia – godz. 19:00
Witalność, radość, namiętność, ale także głęboka refleksja nad naturą relacji. Tu splatają się ze sobą wielowymiarowe światy i fascynujące postaci, w których losie możemy się przejrzeć jak w lustrze. Wciągająca opowieść o różnych odcieniach miłości. Słowem: znakomita komedia i smakowity kąsek – jak twierdzi reżyser przedstawienia. (materiały Teatru Miejskiego)
„Księga Dżungli" – reż. Jakub Szydłowski – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
26 stycznia – godz. 11:00
27 stycznia – godz. 12:00
28 stycznia – godz. 12:00
Mowgli przeżywa prawdziwą przygodę wśród dzikich zwierząt! Podczas gdy jedne starają się mu przeszkodzić, inne stają się przyjaciółmi. Chłopiec uczy się wraz z Publicznością o wartości tolerancji, szkodliwości stereotypów, spektakl podejmuje także tematykę czyhających na dzieci zagrożeń. Lecz na widowni nie ma się czego bać! Zwierzęta nigdy nie skrzywdzą ludzkich szczeniąt, bo wszyscy jesteśmy sobie równi, a multimedialna miejska dżungla ma w sobie coś z Gdyni... (materiały Teatru Muzycznego)
Gdańsk:
„Dziewczyna, która podeptała chleb" – reż. Mariusz Grzegorzak – Teatr Wybrzeże
26 stycznia – godz. 19:00
27 styczeń – godz. 19:00
28 styczeń – godz. 18:00
„Starotestamentowe Las Vegas", tak o swoim spektaklu mówi jego twórca, Mariusz Grzegorzek, który na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji. Inspirując się wieloma kulturowymi odniesieniami, ten nieco prowokacyjny moralitet, opowiada o zderzeniu starego porządku wartości z nowym światem pozornie nieograniczonych możliwości. Zabawa trwa w najlepsze, ale wiele wskazuje na to, że jej uczestnicy zapomnieli o wcale niemałych potrzebach człowieka, a szczególnie tych o bardziej duchowej proweniencji. Biblijna triada: wiara, nadzieja i miłość wyglądają tu, jak zagubione siostry na karnawałowym balu pełnym ekscentrycznych przebierańców. Pytanie kiedy, z kim, i jak skończy się zabawa w Las Vegas... (materiały Teatru Wybrzeże)
„Czego nie widać" – reż. Jan Klata – Teatr Wybrzeże
26 stycznia – godz. 19:30
27 stycznia – godz. 19:30
28 stycznia – godz. 19:30
Misternie skomponowana farsa, której dramaturgicznym paliwem są perturbacje powstałe podczas produkcji spektaklu CO WIDAĆ. Objazdowa grupa teatralna gotowa jest zagrać swoje przedstawienie w każdych warunkach i nie zważając na żadne przeszkody, te się jednak piętrzą, a wraz z nimi piętrzy się absurd, który jednak nie przeszkadza twórcom
w zmaganiach z teatralną materią. Pełna poczucia humoru sztuka angielskiego komediopisarza pokazuje teatr, który dla tworzących go artystów jest nie tylko miejscem pracy, ale także domem, a może przede wszystkim sposobem na życie. (Materiały Teatru Wybrzeże)
Słupsk:
„Nasz mały PRL" – reż. Monika Janik – Hussakowska – Nowy Teatr im. Witkacego
26 stycznia – godz. 19:00
27 stycznia – godz. 19:00
28 stycznia – godz. 19:00
A gdyby tak stworzyć sobie dzisiaj swój mały PRL na własny użytek?
Tego wyzwania podejmują się Iza i Witek, którzy postanawiają przez pół roku udawać, że dalej mamy orła bez korony i zapis o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim w konstytucji, a Ludwik Waryński wciąż patrzy na nas ze stuzłotowego banknotu. Zamieszkują więc w wielkiej płycie, zamieniają laptopy na maszynę do pisania, GPS-a na starą mapę, a komórkę na telefon z tarczą. Przestawiają się z Ikei na meble z Zakładów Produkcji Mebli w Wyszkowie, z opla astry na FIATA 126P, z oliwy z oliwek na smalec ze świni, a z sushi – na bitki wołowe. Próbują zrealizować kartkę na wołowe z kością, wymienić dziesięć kilo gazet na papier toaletowy i regularnie wyłączają sobie wodę i prąd. Słowem – przenoszą się do PRL-u. Chcą przyjrzeć się współczesnej Polsce przez pryzmat PRL-u i zastanowić się, ile z dawnego systemu zostało w nas do dziś.
Czy im się to uda? Czy możliwe jest odtworzenie atmosfery tamtych lat? W końcu zawsze mogą ze swojego PRL-u wyjść, a Ci którzy żyli w tamtych czasach, takie możliwości nie mieli... (materiały Nowego Teatru)
Elbląg:
„Sługa dwóch panów" – reż. Paweł Paszta – Teatr im. Aleksandra Sewruka
27 stycznia – godz. 18:00
28 stycznia – godz. 17:00
Ona i on, czyli Clara i Sylvio... do tego ich ojcowie – jej- Pan Talone Bosonosi, skąpy i interesowny, jego - Dottor Lombardo, przemądrzały i opryskliwy. Szczęśliwie zakochani świętują swoje zaręczyny, gdy nagle pojawia się uznany za zmarłego... Sługa dwóch panów, to klasyczna włoska komedia dell'arte. Uczta dla koneserów i wspaniała zabawa dla wszystkich. Sztuka wyczekiwana i wystawiana sporadycznie, ponieważ należy do gatunku trudnych do realizacji. Obfitująca w doskonałą muzykę, charakterystyczną choreografię oraz wyjątkową scenografię. Zapraszamy na spektakl w reżyserii uznanego, młodego reżysera Pawła Paszty, którego realizacje są doceniane na krajowych i międzynarodowych festiwalach sztuk teatralnych. Przy Słudze dwóch panów pracuje z równie wybitnymi twórcami – kompozytorem Tomaszem Jakubem Opałką, który ma na swoim koncie współprace przy hitowych, międzynarodowych produkcjach, choreografką Joanną Lichorowicz-Greś, członkinią baletu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz scenografką Eweliną Brudnicką, absolwentką Wydziału Scenografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sługa dwóch panów 311. Premiera w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Tylko u nas zobaczą Państwo efekty współpracy tak wybitnego zespołu realizatorów w towarzystwie znakomitych elbląskich aktorów. Zapraszamy! (materiały Teatru im. A. Sewruka)