Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego

Przed nami weekend (23-25 września) z premierowym musicalem „West Side Story" w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Sporo ciekawych propozycji mają też białostockie teatry. Co można obejrzeć? Sprawdźcie.

„West Side Story" reż. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska

23 września – godz. 19.00 (premiera)
24 września – godz. 19.00
25 września – godz. 18.00

Przed nami najnowsza premiera w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Będzie to wypełniony tańcem i przebojowymi songami musical „West Side Story" w reżyserii Jakuba Szydłowskiego.
Wielka, zakazana i niespodziewana dla samych kochanków miłość to główny wątek musicalu „West Side Story". Ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii" to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie? Im bardziej to pierwsze uczucie będzie czyste i niewinne, tym czytelniejsze staje się tło romansu: roztańczona walka młodocianych gangów o terytorium i wpływy, głęboko zakorzenione uprzedzenia, brutalne i nieudolne próby opanowania narastającego chaosu przez miejscową policję i nieprzejednany brak tolerancji dla wszelkiej miłości oznaczającej zdradę więzów krwi.
Podobnie jak dzieło Szekspira, tak ten – jeden z najważniejszych musicali w historii – nadal pozostaje boleśnie aktualny. Odrzucenie, a nawet napiętnowanie ze względu na tożsamość czy przekonania, to wciąż stały element otaczającego nas świata. (materiały OiFP)

„Karmelek" reż. Roksana Miner - Białostocki Teatr Lalek
23 września – godz. 9.00
24 września – godz. 16.30
25 września – godz. 13.00, 15.30

BTL zaprasza do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.
„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co – jak się wraz z Karmelkiem widzowie dowiedzą – jest całkowicie niematerialne.
Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych. (materiały BTL)

„Palko" reż. Kata Csato – Białostocki Teatr Lalek
24 września – godz. 15.00
Czy znacie Palko? A może pamiętacie go ze spektaklu „Lenka"? Jeśli nie, na pewno chętnie go poznacie – to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników – wesoły, pomocny, koleżeński – z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny...
Czy mimo tego uda mu się odnaleźć prawdziwą przyjaźń? By się o tym przekonać – wystarczy przyjść na „Palko".
Białostocki Teatr Lalek zaprasza na kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla najmłodszych widzów. (materiały BTL)

„Krzywa wieża" opieka artystyczna: Wojciech Szelachowski – Białostocki Teatr Lalek
24 września – godz. 18.00
25 września – godz. 18.00
„Krzywa wieża" Nadieżdy Ptuszkiny to na pierwszy rzut oka lekka, skrząca się dowcipem farsa. Niech nie zwiedzie nas jednak ten kostium. Pod zwiewnym przebraniem przyjemnej literatury kryje się bowiem coś więcej. Głęboki portret współczesnych ludzi – ich wady, niełatwe charaktery i zagmatwane relacje.
Oto moskiewskie mieszkanie pewnej pary. Ona – wieczna idealistka, On – niepoprawny lekkoduch. Wkradamy się cichutko do ich świata i podsłuchujemy. Śmiejemy się z ich dialogów, wzruszamy nieporadnością, wreszcie uświadamiamy sobie, jak dużo jest w nich z nas samych... Nadieżda Ptuszkina to jedna z najwybitniejszych rosyjskich dramatopisarek lat współczesnych. Nic więc dziwnego, że po jej tekst bez wahania sięgnęli twórcy Białostockiego Teatru Lalek. To znakomita kontynuacja najlepszych tradycji literatury rosyjskiej, wspaniale dopełniona świetnym aktorstwem Marii Rogowskiej i Andrzeja Bei-Zaborskiego, czego efektem jest chwilami zabawna, chwilami gorzka, lecz od początku do końca wciągający spektakl BTL. (materiały BTL)

„Makbet" reż. Grzegorz Suski – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
23 września – godz. 10.00 (Kino Ton)
24 września – godz. 16.00 (Kino Ton)
25 września – godz. 16.00 (Kino Ton)

Widowisko Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku opiera się na klasycznym tekście, szuka mechanizmów, które determinują władzę, wiedzę i życie człowieka. W białostockiej inscenizacji „Makbeta" ważną rolę odgrywają barwne, interesujące – niekiedy wręcz okrutne – postaci kobiet. To one są tu osobami, wokół których toczy się akcja: Lady Makbet i Lady Macduff, ale nie mniej ważne są postaci Wiedźm. To one – wykorzystując ambicję Makbeta – uświadamiają mu, że tylko to jest w nim, czego nie ma... Mimo że spektakl skupia się na głębszych i bardziej uniwersalnych sensach, trudno nie zauważyć związków z bieżącymi wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. W dramacie złowieszczo podkreślona jest odpowiedzialność za popełnione czyny, a szekspirowskie pytanie skąd się bierze zło w człowieku – zabrzmi z całą ostrością. Wszystkie elementy spektaklu oraz pięknie podane wierszem szekspirowskie frazy to magnes dla widzów, którzy chcą przeżyć i zobaczyć coś wartościowego, a także posłuchać czegoś mądrego. (materiały Teatru Dramatycznego)

Krzysztof Antkowiak Solo – koncert w Nie Teatrze
23 września – godz. 20.00

Popularność zdobył jako nastolatek utworem „Zakazany owoc". Dziś jest dojrzałym i charyzmatycznym artystą, a jego autorska płyta „Zostanie mi muzyka" z 2020 r. zdobyła status Platynowej. Krzysztof Antkowiak zaprasza widzów Nie Teatru w podróż przez muzyczne epoki, podczas której usłyszą piosenki jego autorstwa, ale także Grzegorza Ciechowskiego czy Toma Waitsa.

Krzysztof Antkowiak to artysta, którego każdy koncert jest niezapomnianym przeżyciem. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych wokalistów swojego pokolenia. Popularność́ zdobył jako nastolatek pod koniec lat 80 utworem "Zakazany owoc". Współpracował z Grzegorzem Ciechowskim, z którym nagrał płytę „Delfin", Edytą Górniak i Justyną Steczkowską. Równolegle pisał muzykę̨ do filmów dokumentalnych oraz komponował dla innych wykonawców. Występował również w filmach i serialach TV. W 2021 roku Krzysztof Antkowiak otrzymał Platynową Płytę za album „Zostanie mi muzyka". Zapraszamy na solowy występ Krzysztofa Antkowiaka, który przy akompaniamencie pianina i sampli płynnie przechodzi z rytmicznych i transowych klimatów do bardzo lirycznych ballad. W swoim występie nawiązuje do kilku muzycznych epok od współczesnych brzmień do lat 70' i 80'. Charakterystyczna i rozpoznawalna barwa głosu oraz ważne teksty sprawiają, że koncert ma swój własny i niepowtarzalny styl. W koncercie usłyszymy przekrojowy materiał z twórczości artysty m.in. utwory do których teksty napisał Grzegorz Ciechowski jak i utwory Toma Waitsa w tłumaczeniach Romana Kołakowskiego, Bułata Okudżawy i wielu innych. Swoboda sceniczna i doskonały kontakt z publicznością powodują, że tworzy ze swoimi odbiorcami wyjątkową więź. Jego występy wzbudzają duże emocje i na długo zapadają w pamięć widzów. Budując dynamikę koncertu potrafi zaprosić widownię do swojego świata. Wzrusza, gra na wrażliwości, skłania do refleksji, by za chwilę rozbudzić w widzach ogromną energię, zaprosić do interakcji. Z łatwością przeplata nostalgię i delikatność z niezwykłą dynamiką, dzięki czemu jego występy są emocjonalne i niezapomniane. Przy okazji to artysta, któremu widownia nie pozwala zbyt szybko zejść ze sceny.

„Nie piję, nie palę, chętnie zrobię z pani mamę" reż. Anna Gryszkówna – Nie Teatr
24 września – godz. 20.00

Musical o współczesnych Polakach, który powstał na podstawie reportaży Konrada Oprzędka „Polak sprzeda zmysły" to kolaż opowieści o ludziach zgrabnie połączony świetnie zaaranżowanymi piosenkami. W spektaklu czworo aktorów zagra kilkanaście postaci, spotkamy tu pracownika korporacji i szefa, rozchwytywaną kobietę i samotnego chłopaka, parę zakochanych i parę w terapii małżeńskiej oraz wiele innych postaci. Ich historie poznajemy przez słowo i muzykę, bliską sercu kilku pokoleń. Od Kabaretu Starszych Panów, przez Zbigniewa Wodeckiego, po Comę, Micromusic czy Anię Dąbrowską. To spektakl o miłości, nadziei oraz strachu i niepewności. można się w nim przejrzeć jak w lustrze. Można się zaśmiać i zapłakać nad sobą
Twórcy zapraszają do świata, w którym tkwimy, i na który z jakiegoś powodu się godzimy. Ale też zapraszają do świata naszych marzeń i tęsknot. Spróbują razem z widzami rozprawić się z cholerną samotnością, która dręczy większość z nas i poszukać konstruktywnej odpowiedzi jak żyć...
„Nie piję, nie palę, chętnie zrobię z pani mamę" to przekrój pokolenia ludzi, którzy powinni wejść w dojrzałe życie z wiarą, radością i energią, bo wydawałoby się, że żyją w świecie, w którym mają wszystko podane na tacy. Jednak kontakt ze światem, etat, mieszkanie z widokiem na centrum i wysokim czynszem... Wydawałoby się dostępne na wyciągnięcie ręki, nie dają satysfakcji, a nawet są kulą u nogi. Pokolenie, które ma świat za blisko. Pokolenie niepotrafiące sięgnąć po szczęście. Pokolenie bez ideałów, nie mające o co walczyć, stagnacyjne, głęboko nieszczęśliwe. Jednak w serduchu mnóstwo nadziei i pragnień, po które nie do końca wiadomo jak sięgnąć, o czym świadczą wtrącane co chwila piosenki rozdzierające młode gardła i serca. Bo w nich jest cała prawda o pokoleniu prekariuszy. Ludzi pełnych marzeń, tęsknot i wołania o pomoc, tylko zbyt cicho, żeby świat zauważył.

Stand-up Wojtek Fiedorczuk – Nie Teatr
25 września – godz. 18.00

Wojtek Fiedorczuk jest dobry na wszystko, a zwłaszcza na trudne czasy. Może nie uleczy, ale na pewno ukoi i rozbawi. W tym jest doskonały! Jako suport wystąpi Marcin Jagodziński.
Wojtek Fiedorczuk - pochodzący z Bielska Podlaskiego komik i stand-uper, jego językiem rządzi absurd i abstrakcja, ale jakoś dziwnie zawsze jest blisko niezwykle życiowych spraw... (materiały Nie Teatru)

 

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
24 września 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...