Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego

Białystok: 3 - 5 czerwca 2022

Przed nami pierwszy weekend czerwca – teatry wkraczają w intensywny artystyczny czas. Jakie spektakle proponują białostockie placówki? Na co warto się wybrać? Polecamy najciekawsze wydarzenia.

„Kaszalot" reż. Anna Retoruk – Białostocki Teatr Lalek

3 czerwca – godz. 9.00
4 czerwca – godz. 16.00
5 czerwca – godz. 12.00, 14.00

Kto robi teraz lalki własnoręcznie, z potrzeby serca? – to pytanie wielokrotnie powraca w spektaklu „Kaszalot". Jedną z osób, która ma serce do lalek jest z pewnością Marta Guśniowska, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek i autorka tekstu „Kaszalot". Nie ukrywa, że sama robi lalki. Chciała wykonać lalkę lisa dla swojego partnera. Lis do końca nie wyszedł. Miał spiczasty ryjek, był brązowy i w dodatku wypełniony kaszą gryczaną. Istny Kaszalot – bohater owej sztuki.

Pewnego dnia Kaszalot obudził się z mnóstwem nurtujących pytań. Czy można nazywać się Kaszalotem, a nie należeć do ssaków tego gatunku? Czy można mieć spiczasty nosek i nie być podobnym do lisa? Czy słowne podobieństwo Kaszalota do kasztana jest wystarczające, aby poczuć się jak w rodzinie? Odpowiedzi poszukają widzowie spektaklu, który ma bardzo atrakcyjną warstwę scenograficzną oraz muzyczną. To idealna propozycja na rodzinne popołudniowe wyjścia do teatru z dziećmi.

„Meet CoPpeLia" koncepcja i choreografia: Karolina Garbacik – Białostocki Teatr Lalek
4 czerwca – godz. 18.00
5 czerwca – godz. 16.00

Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy? Czy gdziekolwiek się kończy...? Niefizyczny a prawdziwy, niematerialny a namacalny - świat technologii, cyfrowych treści, wyselekcjonowanych obrazów. Świat, w którym jesteśmy zanurzeni. Spotkaj w nim CoPpeLię – piękną, inteligentną projekcję odwiecznego, ludzkiego pragnienia miłości.
„Meet CoPpeLia" – to taneczny spektakl inspirowany powstałym w XIX w., baletem pt. „Coppelia, czyli dziewczyna o szklanych oczach" z muzyką Leo Delibes'a. Opowieść, której fabuła rozgrywa się we współczesnym nam świecie a towarzyszy jej współcześnie zreinterpretowana, przetworzona XIX-wieczna muzyka wraz z multimedialną oprawą oddającą istotę naszej nowej, zintegrowanej rzeczywistości.

Za produkcję odpowiada Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca we współpracy z Białostockim Teatrem Lalek i Studiem Działań Kreatywnych DanceOFFnia. Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. (materiały organizatora)

Pomoc domowa" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
3 czerwca – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20)
4 czerwca – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20)
5 czerwca – godz. 16.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20)

„Pomoc domowa" to druga część brawurowej farsy „Boeing, Boeing". Rezolutna gosposia dała się już poznać jako detektyw w spódnicy. Nadia rozpoczynając pracę w nowym miejscu, podejmuje kolejne wyzwania, a dzięki damsko-męskim zawirowaniom swojego szefa, być może jeszcze bardziej rozwinie swój szpiegowski talent. Zabawa, romanse, alkohol, jedna noc, jedno mieszkanie i pomoc domowa, która próbuje ratować sytuację. Czy Nadia zapanuje nad wszystkim i nie pogubi się w tej dynamicznej układance? (materiały teatru)

„Kafka. Komedia" scen. i reż. Marcin Bartnikowski – Akademia Teatralna w Warszawie Filia w Białymstoku
4 czerwca – godz. 19.00 (Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego, wstęp wolny, bez wcześniejszej rezerwacji)

W Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego odbędzie się czytanie performatywne sztuki "Kafka" Franzobla w przekładzie Sławy Lisieckiej. Franzobel w swoim dramacie dokonuje niemożliwego: ujmuje jednego z najbardziej pesymistycznych a zarazem ikonicznych europejskich pisarzy w ramy komedii. Być może właśnie dzięki temu w pełni możemy doświadczyć absurdu i poczucia lęku wpisanych w świat autora „Procesu". Kafka widziany z dystansu objawia się tutaj w nowym, zaskakującym kontekście.

Organizatorzy czytania to: Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku we współpracy z Austriackim Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau. (materiały ATB)

„Noche de Tango" – Nie Teatr
4 czerwca – godz. 19.00

Mistrzowskie wykonanie tradycyjnych tang argentyńskich oraz piękne aranżacje przedwojennych polskich tang. Magdalena Lechowska, urodzona w Krakowie i wychowana w Ameryce Południowej, polska wokalistka o latynoskiej duszy, w swojej twórczości zawsze próbuje łączyć dwa światy: południowoamerykański i polski... stąd pomysł na Noche de Tango, świat, w którym można się będzie zanurzyć w Nie Teatrze.

Magdalena Lechowska to laureatka m in. Konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty (2011) oraz Złotego Liścia Retro im. Mieczysława Fogga (2018). Jedyna polska wokalistka śpiewająca jak rodowita Argentynka i nadająca południowoamerykański powiew polskim tangom.

Wraz z wybitnymi muzykami Stanisławem Słowińskim (skrzypce) i Wiesławem Ochwatem (akordeon) tworzą wyjątkowy klimat na scenie. W ich repertuarze można znaleźć najpiękniejsze polskie tanga oraz tradycyjne tanga argentyńskie.

W Nie Teatrze zespołowi towarzyszyć będzie także para taneczna: Fernando Romero Chucky i Maja Tyborska. (materiały Nie Teatru)

„Dla mnie bomba!!!" scen. i reż. Krzysztof Zemło – Nie Teatr
5 czerwca – godz. 11.00

„Dla mnie bomba!!!" - to spektakl laboratorium, inspirowany opowieścią Umberto Eco Pt: „Generał i Bomba". Główny bohater – naukowiec przy pomocy różnorodnych technik teatralnych opowiada w nim swoją historię. Otóż ... pewnego razu w jego pracowni pojawili się dziwni goście. Bardzo interesowali się doświadczeniami, które robił i zadawali mu wiele pytań. Jak się później okazało wiedzę, którą w ten sposób zdobyli, wykorzystali do zrobienia najstraszniejszej na świecie bomby. Naukowiec, gdy się o tym dowiedział postanowił podkraść się do magazynów i przerobić bomby... Czy mu się udało? I co z tego wynikło?

Świat jest pełen atomów, nawet mama jest zrobiona z atomów! O tym i o wielu innych prawdach dowiemy się ze spektaklu, który tak naprawdę opowiada o tym, że w świecie dużo zależy od niewidocznych drobinek, a to czego nie widać często jest ważniejsze od widzialnego.

W spektaklu wykorzystywane są różnorodne techniki teatralne, a poważne tematy poruszane są z dystansem i humorem. Zabawa wspólnie z Teatrem Łątek z Supraśla gwarantowana! Spektakl przeznaczony jest dla widzów 6+. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
4 czerwca 2022

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...