Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego

Do soboty (25.06) można nie wychodzić z teatru.

Białystok opanowali lalkarze. Trwa X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Co warto obejrzeć?

„Włosy mamy" reż. Anita Piotrowska – koprodukcja Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku i Teatru Banialuka

25 czerwca – godz. 9.30 (Białostocki Teatr Lalek)

Inspiracją do stworzenia spektaklu był picturebook „Włosy mamy" norweskiego duetu Gro Dahle i Svein Nyhus, znanego z poruszania tematów tabu z perspektywy dziecka.
Mama Emmy cierpi na depresję. Mała dziewczynka nie do końca rozumie, co się z nią dzieje. Próbuje ujarzmić jej włosy, w które wplątały się złe myśli.

Włosy oddają stan psychiczny Mamy, są przedłużeniem jej myśli. Z czasem wyraźnie zaczynają dominować nad wszystkim wokół, są wszędzie. Splątują się, szumią, płaczą, wirują, falują, warczą. W ten sposób ukazują, co się dzieje w głowie Mamy.

Reżyserka spektaklu zwraca uwagę na sytuację dziecka, którego rodzic jest w depresji. Główna bohaterka Emma odczuwa panującą w domu atmosferę i pomimo braku zrozumienia sytuacji, próbuje się w niej odnaleźć. (materiały ATB)

„Kto rośnie w parku" reż. Kateryna Lukianenko - Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpowicza Karpenko-Karyjewa
24 czerwca – godz. 12 (Akademia Teatralna Filia w Białymstoku, sala 207)

To inkluzywny spektakl oparty na percepcji widzów niewidomych i niedowidzących. W naszym systemie sensorycznym za główne uważa się 5 zmysłów – słuch, smak, wzrok, węch, wrażenia dotykowe. Twórcy zapraszają do doświadczenia nowego zmysłu, który posiadasz tylko Ty... Wiosną w parku narodziła się roślina. Ale nie wie, jaką rośliną się stanie. Chodzi po parku i szuka roślin, które wyglądają jak ona. Spotyka różne drzewa, ale żadne z nich nie wygląda podobnie. Wieczorem smutny kiełek moknie w deszczu. Ale może jest wyjątkowy i nie taki, jak wszyscy? (materiały ATB)

„Sen o pralesie" reż. Joanna Maria Gierdal – Akademia Sztuk Scenicznych Wydział Teatralny, Katedra Lalkarstwa w Bratysławie
24 czerwca – godz. 17.00 (ATB, Teatr Szkolny)

Inspiracją w pracy nad przedstawieniem była książka Felixa Saltena "Bambi, opowieść leśna" napisana w roku 1923. Salten był austrowęgierskim pisarzem pochodzenia żydowskiego mieszkającym w Wiedniu. Motyw zabijania i strachu jest wyraźnym elementem opowieści, z czego można wywnioskować, że książka była silnie inspirowana pogarszającą się sytuacją polityczną, narastającym antysemityzmem i wojną. W 1935 roku "Bambi" znalazła się na liście dzieł literackich zakazanych przez nazistów. Z dzisiejszej perspektywy fakt ten wzmacnia polityczną alegorię przedstawianą przez ucisk świata przyrody i bezbronnych zwierząt. Uwaga: spektakl zawiera sceny nagości! (materiały ATB)

„Pokój waszemu domu" opieka artystyczna: Paula Czarnecka – Akademia Teatralna w Warszawie Filia w Białymstoku
25 czerwca – godz. 15.00 (ATB, Teatr Szkolny)

„Pokój waszemu domu" to spektakl dyplomowy w wykonaniu studentek IV roku: Kateryny Bondarenko, Darii Holovchanskiej i Lesi Pasichnyk.

Hej, czy kiedykolwiek stałeś na progu starego domu i słyszałeś, jak ściany do ciebie przemawiają? Wędrujesz po pokojach, natrafiasz na śmieci wczorajszych myśli i plamy pozostawione przez czyjś cień? A czy kiedykolwiek zbierałeś mozaikę wspomnień z całego świata? I niby po raz pierwszy (ale, tak naprawdę, kolejny) kładłeś pierwszą cegłę? A ty siejesz, bo na pewno będzie rosło. Bo jest czas na rozsypywanie i czas na zbieranie kamieni. (materiały ATB)

„Casanova" reż. Maria Wojtyszko, Jakub Krofta – Białostocki Teatr Lalek
25 czerwca – godz. 19.30
26 czerwca – godz. 18.00

Barokowe kostiumy, barwna paleta postaci, wartka akcja, muzyka na żywo. Spektakl „Casanova" to brawurowa propozycja, która odkrywa słynnego kochanka na nowo. Nade wszystko kochał rozkosze życia, o czym szeroko pisał w swoich „Pamiętnikach". O Casanovie słyszeli wszyscy, postać ta funkcjonuje w naszym codziennym języku, ale tak naprawdę nieliczni znają jej barwny życiorys. Wenecjanin, bywalec XVIII-wiecznych dworów i literat, który swoim urokiem osobistym zdobywał kolejne kobiety.

Reżyserzy spektaklu walczą ze stereotypem Casanovy jako cynicznego. Przypominają, że był oczytanym, niezwykle bystrym i odważnym człowiekiem. Na scenie BTL Casanova to człowiek uczuciowy, wrażliwy, poszukujący szczęścia i otwarty na inne osoby. Jeżeli się zakochuje, to na 100 procent. Jeżeli cierpi, to ukojenie może przynieść... tylko kolejna miłość.

„Postarajmy się żyć tak, by nie umrzeć z nudów" – płynie przesłanie z teatralnej sceny. Warto je zapamiętać i realizować.

Ceremonia zamknięcia X Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA odbędzie się w sobotę (25 czerwca) o godz. 16.00 w Teatrze Szkolnym białostockiej Akademii Teatralnej. Dziennik Teatralny jest patronem medialnym wydarzenia.

 

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
23 czerwca 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia