Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego
Wakacje w pełni, ale osoby zainteresowane teatrem znajdą coś dla siebie.W ten weekend (29-31.07) polecamy ciekawe wydarzenia – nie tylko w Białymstoku, ale również w regionie.
Koncert Woch&Guzik feat. Kaja Mianowana – Nie Teatr
29 lipca – godz. 20.00
W Nie Teatrze rusza cykl „Letnie granie na tarasie". Adam Woch i Robert Guzik to para przyjaciół, których połączyła pasja do muzyki. Jak mówią o sobie: "najwięcej radości sprawia nam kontakt z publicznością i zarażanie miłością do latin jazzu i szeroko pojętej world music". W cyklu "Letnie granie" wystąpią wspólnie ze znakomitą wokalistką Kają Mianowaną.
Duet Adam Woch i Robert Guzik ma na koncie debiutancki krążek „One Week in Rio" (wyd. DUX), a od 2021 są laureatami programu stypendialnego Fundacji Fabryki Norblina, do którego zostali wybrani spośród kilkuset zgłoszeń, wszystkich gatunków muzycznych z całej Polski. Ich wykonania są pełne tętniących życiem rytmów i śpiewnych melodii pokazujących bogactwo barw gitary.
Kaja Mianowana to niezależna wokalistka oraz aktorka scen musicalowych. Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności: muzyka dawna. W ramach stypendium studiowała również w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz, w Austrii. Od 13 lat prowadzi aktywną działalność artystyczną, śpiewając muzykę dawną, musical, etniczne pieśni sefardyjskie oraz muzykę filmową. (materiały Nie Teatru)
LasMóvi – Festiwal Teatralny w Lesie LasFest
Siedlisko Kultury Solniki 44
30 lipca – godz. 21.30
Solniki 44 – to adres, który warto zapamiętać. Znajduje się pod Zabłudowem i w wakacje proponuje Festiwal Teatralny w Lesie, czyli LasFest. W związku z przeniesieniem spektaklu „Kukułka. Fikcyjny dokument" na inny termin rozpocznie się od filmowego weekendu. Na początek LasMóvi, czyli pokaz filmów krótkometrażowych (Replika LFF – Lubelski Festiwal Filmowy / Lublin Film Festival). Zaprezentowanych zostanie 6 filmów z programu 15. Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Gwarantowane bogactwo form, konwencji i tematów. Filmy wybrał dyrektor LFF Maciek Misztal.
Słowo od kuratora: „Świat zmienia się na naszych oczach w zastraszającym tempie. Określenie 'kryzys' dawno już nie odnosiło się do tak wielu kwestii jak obecnie. Czego powinniśmy teraz szukać w kinie – odpowiedzi na wielkie pytania czy może raczej chwil oddechu? Tegoroczny program jest próbą wyjścia poza ten dylemat. Wybrałem filmy wzbudzające refleksję i jednocześnie zaskakujące formą i konwencją. Tegoroczny repertuar będzie prowokował do śmiechu, ale dotknie też poważnych tematów, którym, być może, nie poświęcamy wystarczająco dużo uwagi w debacie publicznej. Zadbałem też o to, by filmy rezonowały ze specyfiką Siedliska Kultury Solniki 44. Rozumiem przez to nie tylko klimatyczne otoczenie lasu, ale również wspaniałą atmosferę otwartości tworzoną przez gospodarzy i bywalców siedliska. Festiwalowe filmy prezentuje się najczęściej w zamkniętych salach kinowych, ewentualnie na placach w przestrzeni miejskiej. W Solnikach produkcje funkcjonują w zupełnie innym kontekście, a tym samym seans może stać się wyjątkowym doświadczeniem. Liczę na pogłębienie poczucia immersji, które jest możliwe do osiągnięcia wyłącznie w leśnym kinie!".
Program pokazu:
- Najlepsza orkiestra na świecie (The Best Orchestra in the World), reż. Henning Backhaus (Austria) 2020, 14', 13+
Skarpeta Ingbert ubiega się o stanowisko kontrabasisty w Wiedeńskiej Orkiestrze Państwowej. Kiepski pomysł.
- Airborne, reż. Andrzej Jobczyk (Polska) 2021, 8', 15+
Pochłonięty walką pilot myśliwca traci swój cel i zalicza wielki upadek. W miejscu katastrofy rodzi się nowe życie, którego przeznaczeniem będzie rozwikłanie zagadki swojego pochodzenia.
- Pozdrowienia z Nigerii (Greetings from Nigeria), reż. Peter Hoferica (Słowacja) 2020, 17', 15+
Kiedy dziadek Emil dostaje maila od nigeryjskiego księcia z prośbą o pomoc finansową, nie ma innego wyjścia (mimo dezaprobaty reszty rodziny), jak tylko wysłać mu pieniądze. Nigeryjski książę obiecuje w zamian nie tylko królewską wdzięczność, ale także połowę swojego dziedzictwa.
- Wąsik (Mustachio), reż. Victoria Warmerdam (Niderlandy) 2021, 11', 15+
Po 30 latach Freek znów zaczyna widzieć swojego wyimaginowanego przyjaciela z dzieciństwa, który bardzo się z nim stęsknił.
- Jak Mykonos (Like in Mykono), reż. Alessandro Porzio (Włochy) 2020, 15', 16+
Małe miasteczko w południowych Włoszech zamieszkują obecnie obywatele w starszym wieku. Wizjonerski burmistrz ma pomysł na przezwyciężenie depopulacji – nakręci film promujący miasto jako atrakcję turystyczną.
- Misiaczek (Little Bear), reż. Nicolas Birkenstock (Francja) 2020, 27', 16+
Misiaczek jest lunatyczką. W nocy przemierza samotnie ulice, zawsze tą samą trasą. Zaniepokojona matka dziewczyny próbuje ją leczyć. Misiaczek chce się dowiedzieć, jaki jest cel jej conocnych eskapad.
Filmy w wersji z polskimi i angielskimi napisami. Łączny czas trwania pokazu: ok. 1 h 35 min. Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod adresem: info.solniki44@gmail.com.
LasMóvi – Festiwal Teatralny w Lesie LasFest
Siedlisko Kultury Solniki 44
31 lipca – godz. 17.00
LasMóvi dla najmłodszych to pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci i warsztaty filmowe dla rodzin. To unikatowe połączenie doświadczenia filmowego i rodzinnej zabawy. Świetna okazja do kreatywnego spędzenia czasu. Filmy, które będą prezentowane pochodzą z konkursu Fokus: Dzieci odbywającego się w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Biorą w nim udział produkcje aktorskie i animowane wykonane różnymi technikami, które podchodzą do młodego widza poważnie, będąc jednocześnie świetną rozrywką. Selekcji dokonał Maciej Misztal. Tuż po projekcji odbędą się warsztaty, które będą świetną inspiracją do odkrywania nowych sposobów rodzinnego spędzania czasu. Zajęcia poprowadzi Justyna Czarnota.
Filmy przeznaczone są dla grupy wiekowej 7+.
- Krasnoludki, reż. Roman Burmakov (Białoruś) 2018, 5'
Chłopiec bawi się ulubioną zabawką. Nagle niszczy ją kot. W nocy krasnoludki, które mieszkają w domu chłopca, postanawiają ją naprawić.
- Listek, reż. Aliona Baranova (Czechy) 2020, 6'
Ogromny żeglarz dostaje od małej dziewczynki jesienny liść, który przypomina mu o rodzinnym domu. Wyrusza na spotkanie z rodzicami. Czy znajdzie to, czego szuka?
- Jedenasty krok, reż. Maryam Kashkoolinia (Iran) 2020, 11'
W zoo przychodzi na świat mały lew. Mieszka w klatce, w której może zrobić tylko dziesięć kroków, wykonanie jedenastego uniemożliwiają mu kraty. Pewnego dnia strażnik zapomina zamknąć klatkę.
- Moje życie w Wersalu, reż. Clémence Madeleine Perdrillat, Nathaniel H'Limi (Francja) 2019, 29'
8-letnia Violette traci rodziców. Musi zamieszkać ze swoim wujem Régisem, konserwatorem pałacu w Wersalu, którego praktycznie nie zna. Czy oboje odnajdą się w nowej sytuacji?
Filmy w wersji z polską lektorką. Łączny czas trwania pokazu i warsztatów: ok. 1 h 30 min
Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod adresem: info.solniki44@gmail.com. (materiały LasFest).
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep
29 lipca – Policzna, Wojnówka, Długi Bród, Hajnówka
30 lipca – Narew
31 lipca – Bielsk Podlaski
Trwa Festiwal Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep. Już po raz 14. zabiera w magiczną przestrzeń sztuki, w której może zdarzyć się wszystko. Tegorocznej edycji przewodniczą 2 rozbrykane zające, które dzięki współpracy mogą dokonać tego, co im się wcześniej nie śniło. Będą przewodnikami widzów po podlaskich lasach i łąkach. Pokażą im, co to znaczy być razem i być tu i teraz, w naturze. Wspólnie będą celebrować ciepłe letnie dni i spokoje wieczory wśród aktorów, kuglarzy, sztukmistrzów, performerów i muzyków. Niech się dzieje!
W ten weekend festiwal zagości w Policznej, Wojnówce, Długim Brodzie i Hajnówce (29.07), Narwi (30.07) oraz Bielsku Podlaskim (31.07).
„Dziadek do orzechów – historia niezwykła" Teatr w lesie
29 lipca – godz. 15.00 (Policzna)
30 lipca – godz. 15.00 (Narew)
31 lipca – godz. 16.00 (Bielsk Podlaski)
Historia znana z literatury E.T.A. Hoffmana wprowadza widzów w Świat dziecięcych marzeń i lęków – kolorowy, bajkowy, w którym występują marionetki i Aktorka „oprowadzająca" widzów po meandrach wspomnień, w które prowadzą do niezwykłej więzi z tytułowym Dziadkiem do orzechów. W spektaklu zobaczycie piękne płaskie marionetki i scenkę marionetkowej wzorowaną na XVII-wiecznych scenkach teatrów wędrownych. Spektakl może zakończyć się niespodzianką.
„Popieluszka" Projekt Popieluszka
29 lipca – godz. 16.30 (Wojnówka)
30 lipca – godz. 15.30 (Narew)
31 lipca – godz. 15.00 (Bielsk Podlaski)
Kto chce poznać polską baśń „Popieluszka" prawie taką samą jak baśń o Kopciuszku? To piękna historia napisana z ogromnym kunsztem przez Janinę Porazińską.
To teatralne widowisko zawierające elementy performansu, tradycyjnego opowiadania baśni, muzyki i tańca ludowego oraz teatru ożywionej formy z wykorzystaniem lalek zrobionych z przedmiotów użytku codziennego. Widzowie usłyszą śpiew, muzykę niezwykłych instrumentów i wspólnie przeżyją przygodę.
„Przygody Sindbada Żeglarza" Teatr w lesie
29 lipca – godz. 17.30 (Długi Bród)
30 lipca – godz. 16.30 (Narew)
31 lipca – godz. 17.00 (Bielsk Podlaski)
Interaktywny spektakl budowany na oczach widzów. Razem z widownią powoli odkrywamy tajemnice starego kosza, który zamienia się w statek, wyspę, Bagdad. W poszukiwaniu miłości żeglarz przemierza odległe krainy, a niezwykli towarzysze szepczą mu nowe historie. Dla wyobraźni nie ma granic.
„Teatr cudów" Teatr Przedmieście
29 lipca – godz. 20.00 (Hajnówka)
30 lipca – godz. 17.00 (Narew)
31 lipca – godz. 18.00 (Bielsk Podlaski)
Do miasteczka przybywają komedianci. Przed miejscowymi notablami przedstawiają niesamowite dziwy, ale... nikt ich nie zobaczy, jeśli „nie pochodzi z prawego łoża i nie jest czystej krwi chrześcijaninem"! Cervantes 400 lat temu w zamyśle „Nagiego króla" zadrwił z rasizmu. Minęło tyle lat, a tekst jest nadal aktualny.
„Nuptial ropes" Circo Potanga
29 lipca – godz. 22.00 (Hajnówka)
30 lipca – godz. 19.00 (Narew)
31 lipca – godz. 19.00 (Bielsk Podlaski)
Szalona para akrobatów szuka rozwiązania miłosnych problemów. Do ślubu wszystko gotowe, a jednak coś ciągle staje im na przeszkodzie. Historia opowiadana bez słów, za to w przestrzeni nad głowami widzów. Niezwykłe podniebne akrobacje zapierają dech w piersi, a zmagania na ziemi wywołują uśmiech. Kto dowodzi w tej parze? Jak wiele będzie kłótni przed ślubem? Czy ślub się odbędzie? (materiały MFTW)