Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego

Na co warto wybrać się do teatru w ten weekend? Jakie spektakle proponują białostockie teatry? Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy.

Wydarzenia teatralne 16 - 18 września 2022 r.

„Końcówka. Akt bez słów" reż. Bogdan Michalik – Białostocki Teatr Lalek

17 września – godz. 18.00
18 września – godz. 18.30

Spektakl zrealizowany został w oparciu o arcydzieła dramaturgii XX wieku autorstwa mistrza teatru absurdu i czarnej komedii – Samuela Becketta. Przedstawienie w groteskowy sposób podejmuje problem starości, zmierzchu cywilizacji i wartości, jakie budowały humanistyczną wizję świata. Spektakl wpisuje się w nurt sceny dla dorosłych BTL. (materiały BTL)

„Karmelek" reż. Roksana Miner - Białostocki Teatr Lalek
16 września – godz. 9.00, 11.00

BTL zaprasza do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.
„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co – jak się wraz z Karmelkiem widzowie dowiedzą – jest całkowicie niematerialne.
Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych. (materiały BTL)

„Chłopcy" reż. Adam Biernacki – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
16 września – godz. 19.00 (Kino Ton)
17 września – godz. 19.00 (Kino Ton)
18 września – godz. 19.00 (Kino Ton)
Utwór Stanisława Grochowiaka z 1964 r. opowiada o pensjonariuszach, którzy mieszkają w zakładzie opieki prowadzonym przez siostry zakonne. Dziwni, nieokrzesani chłopcy mają swoje marzenia, przyzwyczajenia i przeżywają okresy buntu. W „Chłopcach" można odnaleźć humorystyczny tekst, wiele śmiesznych perypetii oraz błyskotliwie nakreślone postaci.
Poznajcie tych dziwnych, nieokrzesanych chłopców: Kalmitę, którego żona odwiedza tylko raz w roku; Jo-Ja, który w głębi duszy jest ciągle kościelnym; Pożarskiego, który nie rozstaje się z parasolem; Smarkula, który tak naprawdę jest Supermanem; Profesora, który kiedyś ujarzmi piorun kulisty. Przeżyjcie z nimi ich udrękę i radość. Bo w świecie, w którym nic nie jest ani łatwe, ani przyjemne, ani wesołe – koniecznie trzeba mieć to, czego chłopcy mają pod dostatkiem: odwagę, wyobraźnię, szczerą przyjaźń i niewyczerpaną wiarę w to, że na pewno wkrótce będzie lepiej.
Za reżyserię odpowiada Adam Biernacki, który współpracował z instytucją przy realizacji kilku spektakli: „Cicho...sza...", „Królewna Śnieżka", „Emocjałki", „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie", „Rozkłady jazdy".
W spektaklu występują: Paula Gogol, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak, Bernard Bania, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski oraz Marek Tyszkiewicz. (materiały TD)

„Zapiski oficera Armii Czerwonej" reż. Andrzej Jakimiec – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
17 września – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
18 września – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

Często mówi się o „wybitnych kreacjach", „rolach życia". Michaił Zubow to coś więcej. Świetna adaptacja dokonana przez Andrzeja Jakimca i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego – to żywa legenda o niesłabnącej sile oddziaływania. Fascynuje, zniewala, uczy szacunku do sztuki teatralnej. W dziejach białostockiego teatru nie ma drugiego spektaklu, który mógłby się równać z „Zapiskami oficera Armii Czerwonej" – nie ma sztuki tak sławnej, tak długo utrzymującej się na afiszu, na której wychowują się kolejne pokolenia widzów. (materiały Teatru Dramatycznego)

„Miłość jeden kłębek nerwów, żaden taniec pod Rybią Skałą" – Nie Teatr
17 września – godz. 19.00

Przed nami premiera w Nie Teatrze. „Miłość jeden kłębek nerwów, żaden taniec pod Rybią Skałą" islandzkiej autorki Elísabet Kristín Jökulsdóttir to poetycka opowieść o trudnym, wręcz toksycznym związku, ale w sposób niepozbawiony poczucia humoru. Na scenie w wykonaniu Teatru BaWiMo historia ta utkana jest z oddzielnych doświadczeń kobiet, które się nie znają i nigdy się nie spotkały. Łączy je bezwarunkowa miłość do mężczyzny, który silne uczucie odwzajemnia pięściami i morzem łez z poczucia winy. Spektakl ten zabierze widzów na przejażdżkę rollercoasterem kobiecej natury. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
17 września 2022

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia