Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok:

Co można obejrzeć w białostockich teatrach w ten weekend (19-21 maja)? Nie brakuje propozycji dla widzów w różnym wieku – od najmłodszych po ich rodziców.

„Ślimak" reż. Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
19 maja – godz. 9.00
20 maja – godz. 14.00
21 maja – godz. 13.00
„Ślimak" na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej. To pogodna historyjka, która gwarantuje dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Główny bohater Żytomir Ślimak (Wiesław Czołpiński) to zafascynowany przyrodą radiowiec, który nie potrafi odmawiać innym. Dredy, bandamka, wytarte dżinsy. Wyluzowany osobnik sączy yerba mate i mieszka w swojej muszli. Na jego drodze staje apodyktyczna agentka nieruchomości Jagoda Bobrzyca (Sylwia Janowicz-Dobrowolska). „Dom to wizytówka. Mówi wszystko o swoim właścicielu" – oznajmia. Żytomir daje się namówić przez nachalną Bobrzycę do zmiany swego domu muszli na inny.

Wielkim atutem spektaklu jest tekst Marty Guśniowskiej – dramaturżki Białostockiego Teatru Lalek. Historyjka jest atrakcyjna dla dzieci, ale i u rodziców wywoła uśmiech na twarzy.

„Kulki" opieka artystyczna: Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
19 maja – godz. 9.00
20 maja – godz. 14.00
21 maja – godz. 13.00

BTL zaprasza najmłodszych na wyprawę w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy. W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje wzbogacając tym samym teatralny wszechświat.

Czy w tak wielobarwnej rzeczywistości, poznając i oswajając otoczenie, łatwo odnaleźć prawdziwego przyjaciela? (materiały BTL)

„Karmelek" reż. Roksana Miner – Białostocki Teatr Lalek
19 maja - godz. 10.30

BTL zaprasza do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.
„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy – jest całkowicie niematerialne.

Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych. (materiały BTL)

„Ach, jak cudowna jest Panama!" reż. Ireneusz Maciejewski – Białostocki Teatr Lalek
20 maja – godz. 16.00
21 maja – godz. 15.00

Czym jest Panama? Państwem w Ameryce Środkowej? Może dla bardzo mądrych Dorosłych tak, ale dla mniejszych, mniej oczytanych - jak Miś i Tygrysek - Panama to coś o wiele bardziej niezwykłego... To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami...

Myśl o Panamie intryguje tak bardzo, że nasi bohaterowie postanawiają opuścić swój spokojny, przytulny Domek i wspólnie wyruszyć na poszukiwanie bananowego Eldorado – ale czy znajdą tam szczęście? A może szczęście okaże się być zupełnie gdzie indziej?

Warto dołączyć do bohaterów spektaklu w ich niezwykłej, pełnej przygód i humoru podróży do tytułowej Panamy! (materiały BTL)

„Skąpiec" reż. Tomasz Man – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
20 maja – godz. 16.00
21 maja – godz. 16.00

„Skąpiec" Moliera to komedia o nadmiernej miłości do pieniędzy. Harpagon, główny bohater sztuki, kocha tak bardzo swoje bogactwo, że nie potrafi się nim z nikim dzielić, nawet z najbliższymi. Zaaranżował córce i synowi małżeństwa „korzystne" tylko dla niego, ale wymyślony przez Harpagona plan się nie udaje. Każde z jego dzieci zakochuje się w kimś innym. Na domiar złego „ktoś ukradł" Harpagonowi skrzynkę pełną złota... Komedia Moliera jest napisana znakomicie – wartkim i dowcipnym dialogiem. Obfituje również w wiele śmiesznych sytuacji. A postaci Molier wykreował po mistrzowsku – są pełnokrwiste, intrygujące i energiczne. Ta ponadczasowa sztuka nadal nas bawi i co warte podkreślenia – wywołuje wrażenie aktualności.

„Wesoła wdówka" reż. Michał Znaniecki – Opera i Filharmonia Podlaska
21 maja – godz. 19.00

Skomponowana w roku 1905 do libretta Victora Léona oraz Leo Steina operetka, swoją prapremierę miała na deskach Theater an der Wien w Wiedniu 30 grudnia 1905 roku. Chociaż początkowo zarówno reakcje publiczności, jak i opinie krytyków były niepochlebne, „Wesoła wdówka" szybko zyskała ogromną popularność. W Polsce pierwszy raz wystawiono ją w Warszawie, już po roku od wiedeńskiej premiery (16 listopada). Dzisiaj refren słynnego duetu dwójki głównych bohaterów – Hanny Glawari oraz hrabiego Daniły – „Usta milczą, dusza śpiewa", potrafi zanucić chyba każdy.

Zaliczane do klasyki repertuaru operetkowego dzieło zagości również na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, w polskiej wersji językowej, autorstwa Jerzego Jurandota i Józefa Słotwińskiego, w przekładzie Michała Znanieckiego.
Operetka Franza Lehára opowiada o perypetiach tytułowej wdówki – Hanny, obywatelki wymyślonego Księstwa Pontevedry, bajecznie bogatej, dzięki spadkowi po mężu – bankierze.

Co może zrobić kobieta w takiej sytuacji? Wyjechać na przykład do... Paryża, szaleć i zakochać się! A jeśli miłość doprowadzi do małżeństwa z cudzoziemcem? Wtedy z kraju wyjadą również pieniądze, co przyprawia o kołatanie serca ministra skarbu Pontevedry. Intrygi i sekrety – to wszystko, by podstępnie odwieść Hannę od potencjalnego zamążpójścia. Czy splot zdarzeń doprowadzi do szczęśliwego zakończenia? (materiały OiFP)

„Above The Stage" z Januszem Radkiem – Nie Teatr
19 maja – godz. 17.30, 20.00

Janusz Radek to niekwestionowany król liryki, nie tylko krakowskiej, a także mistrz charakterystycznych i wyjątkowych interpretacji. Od 30 lat obecny na scenie, na której nie tylko muzyką i unikalnym głosem, ale także inteligentnym dialogiem i pełnym dystansu żartem tworzy wyjątkową i pełną emocji atmosferę. Podążając za głosem widzów Nie Teatr zaprosił artystę ponownie na scenę.

Janusz Radek to artysta niebanalny i niezwykle charyzmatyczny. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Zbigniew Preisner, Leszek Możdżer, Stanisław Syrewicz, Piotr Zander, Piotr Rubik, Mateusz Pospieszalski, Leszek Biolik czy Robert Kasprzycki.

Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia muzyczne. Wydał 9 płyt z czego 3 pokryły się złotem.

Dzięki muzycznej różnorodności Januszowi za każdym razem udaje się poruszyć widzów znużonych banałem, zachwycić odbiorców poszukujących oryginalności i świeżości w nowych aranżacjach najbardziej znanych utworów, jak również wzruszyć słuchaczy, którzy w muzyce szukają wyjątkowych emocji i oryginalności.

Prywatnie to także miłośnik sportu, pieszych wędrówek, niepraktykujący historyk i aktywny mąż i tata.

Spektakl „Wstydź się" reż. Julia Mark – Nie Teatr
20 maja – godz. 19.00

Spektakl „Wstydź się" to komedio-dramat autorstwa Weroniki Murek w reżyserii Julii Mark. To przejmująco aktualna, polska odpowiedź na „Opowieści podręcznej". Zanik wstydu u kobiet stał się potężnym problemem współczesnego świata. Na prośbę władz stworzono program "Nowa ona" i powołano tysiące ośrodków, w których za pomocą odpowiednich treningów przywraca się kobiecy wstyd. Do jednego z takich ośrodków trafia Lilith (Beata Kawka). Tam pozna Ewę (Joanna Brodzik), która przebywa na terapii już kilka lat... Dwie bohaterki, dwie kobiety, jak lalki w pastelowych pantofelkach i szerokich spódnicach, konfrontują się ze swoim wstydem. Zamknięte w ślicznym ośrodku pełnym różu, mięty i jasnego błękitu przeżywają swój horror. Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16. roku życia.

Wstydzisz się? Wykształcenia, niskich zarobków, pracy poniżej kwalifikacji, wyglądu, domu, partnera, przeszłości? Najczęściej wstydzimy się w trzech obszarach: cielesności, kompetencji, związków międzyludzkich. Temat wstydu dotyczy nas wszystkich. Niezależnie od tożsamości. Wstydzimy się niedoskonałego ciała, wstydzimy się tego, że jesteśmy niewystarczający w domu, niekompetentni w pracy, że nie potrafimy stworzyć prawdziwej relacji, boimy się bliskości, nie potrafimy zaakceptować siebie takimi jakimi jesteśmy naprawdę. Nieustannie się wstydzimy Przed rodzicami, partnerem, szefem, znajomymi z pracy i nieznajomymi spotkanymi na siłowni i w końcu - wstydzimy się przed samymi sobą?. Wstyd potrafi przejąć nad nami kontrole?, pozbawić pewności siebie, sprawić, że czujemy się? mali i nic niewarci. Wstyd potrafi nas osłabić. Wstyd może nas zabić... Joanna Brodzik i Beata Kawka w spektaklu „Wstydź się", krok po kroku odkrywają ukryte wstydy swoich bohaterek. Zabiorą Cię w podróż w głąb siebie. Zaproszą do uwolnienia naszych wspólnych wstydów. To Ty zdecydujesz, czy wstyd przestanie Cię osłabiać. I stanie się Twoją siłą. Uwolnisz się!

Po spektaklu odbędzie się około półgodzinne spotkanie z aktorkami.

Obsada i realizatorzy:
Joanna Brodzik – Ewa
Beata Kawka – Lilith
Mariusz Bonaszewski – Głos
Julia Mark - reżyserka
Weronika Murek - autorka tekstu
Tomasz Schaefer - materiały wideo i reżyseria światła
Dariusz Gall - muzyka

Koncert Youth Novels – Nie Teatr
21 maja – godz. 18.00

Zespół Youth Novels to duet wokalistki Anny Babrakowskiej i gitarzysty Emila Nowaka. Ich unikalne brzmienie łączy szeroko pojętą alternatywę z akustycznymi kompozycjami i hipnotyzującymi ambientowymi dźwiękami. Ich ostatnia EPka „Blue" to zbiór pięknych utworów potwierdzających niezwykłą muzykalność duetu, a do tego wachlarz gości: Frank Wiedemann, Niklas Paschbourg czy Iwona Skwarek. Ten fenomenalny duet usłyszmy 21 maja w Nie Teatrze.

Youth Novels występowali na znanych polskich festiwalach: Open'er, OFF Festival, Spring Break i Męskie Granie, a także jako support dla takich artystów jak Oh Wonder, Father John Misty, Seafret czy Hooverphonic. Ich utwory pojawiły się w popularnych serialach, „Zachowaj Spokój" (Netlifix) i „Pod Powierzchnią" (TVN). Zespół ma na swoim koncie świetnie przyjęte EPki i single, m.in. „What If", „Woman" (z ponad 1,5 milionem odtworzeń na Spotify) i „Skin Rework", wyprodukowany przez Sama Thompsona (The XX, Ellie Goulding) i nagrany w znanym Air Studios, a także „Hands" stworzony we współpracy z holenderskim producentem Ferrym Corstenem (FERR). Najnowsza EPka „Blue" pokazuje niezwykłe umiejętności muzyczne zespołu, w tym elektryzujące „The Moon" z udziałem Iwony Skwarek i urzekające „Blue Rework" autorstwa Niklasa Paschburga. 24 lutego premierę miał singiel 2NITE z gościnnym udziałem Franka Widemanna, co zapowiada jeszcze więcej muzycznych niespodzianek od tego utalentowanego duetu. (materiały Nie Teatru)

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
20 maja 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia