Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 29.09 - 01.10.2023 r.Przed nami weekend kończący wrzesień i rozpoczynający październik. Białostockie teatry mają wiele propozycji dla widzów w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach!
Białystok
„Bajka o rybaku i rybce" reż. Igor Kazakov – Białostocki Teatr Lalek
29 września – godz. 9.00, 11.00
30 września – godz. 16.00
1 października – godz. 15.00
Ilu ludzi, tyle życzeń! Bo każdy z nas ma przecież swoje marzenia (to te największe), swoje pragnienia (to te ciut mniejsze) oraz zachcianki, czyli maleństwa, które szepczą nam do ucha, że coś byśmy zjedli, coś chcieli dostać... Rybak zachcianek nie miał. Miał za to wiecznie niezadowoloną żonę, która wciąż chciała więcej i więcej. Na szczęście Rybak złowił Złotą Rybkę, która pomogła mu w spełnianiu zachcianek Małżonki - do czasu...
Ilu pisarzy, tyle wersji bajek! My zapraszamy na jedną z najpiękniejszych, opowiedzianą przez Aleksandra Puszkina w poetyckim tłumaczeniu Juliana Tuwima, pełną humoru, ciepła i mądrości. W sam raz krótką – w sam raz długą – bo w życiu ważne jest, żeby we wszystkim zachować złoty – jak Rybka – środek... (materiały BTL)
„Misiaczek" reż. Wiesław Czołpiński – Białostocki Teatr Lalek
29 września – godz. 10.00
30 września – godz. 14.00
1 października – godz. 13.00
"Każdy z Niedźwiedzi - fakt to nienowy, zapada w zimie w swój sen zimowy..."
Lecz co gdy jeden z nich nie może zasnąć? O tym właśnie wielkim problemie małych niedźwiadków opowiada "Misiaczek" – sztuka Marty Guśniowskiej, skierowana do naj-najmłodszej widowni.
Czy Misiaczkowi uda się w końcu zasnąć? Czy cenne lekarstwo na sen przyniesie Sroka? Wiewiórka? Krówka? Czy może Zając? Dowiecie się tego wybierając się na pluszowo-poduszkowy spektakl Białostockiego Teatru Lalek. (materiały BTL).
„Pani Pylińska i sekret Chopina" reż. Adam Opatowicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
29 września – godz. 19.00 (UCK)
30 września – godz. 19.00 (UCK)
„Pani Pylińska i sekret Chopina" jest opowieścią, jak muzyka kształtuje paletę naszych emocji, stosunek do otaczającego nas świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka, który sam przecież jest innym fascynującym światem. Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W tym portrecie literackim wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, co przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.
Istotą koncepcji jest wydobycie na pierwszy plan muzyki Fryderyka Chopina z całym jej dźwiękowym bogactwem, a także wszystkich dźwięków natury i realnej rzeczywistości, które wynikają bezpośrednio z opowiadanej historii i nałożenie na ten świat głosów aktorów, grających swoje postaci. W minimalistycznej wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, budowanej przede wszystkim światłem spróbujemy usłyszeć całą partyturę tej książki i może w ten sposób, choć na moment, dotkniemy sekretu Chopina. (materiały TD)
„Broadway Dance Club" reż. Mateusz Stachura – Opera i Filharmonia Podlaska
29 września - godz. 19.00
30 września - godz. 18.00
Po raz kolejny przy Odeskiej wspaniałe widowisko „Broadway Dance Club"! Muzyka i światło. Śpiew i taniec. Roztańczone broadwayowskie show w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Ikony amerykańskiej muzyki rozrywkowej i ich największe przeboje w wykonaniu wspaniałych solistów i muzyków. Oryginalne kostiumy i kilkanaście stylowych choreografii w stylu sławnej grupy Fosse. Evergreeny Elvisa Presleya, Andrew Sisters, Elli Fitzgerald czy The Blues Brothers i muzyka z broadwayowskich hitów takich jak „Amerykanin w Paryżu" czy „Chicago". (materiały OiFP)
Koncert Martyny Jakubowicz – Nie Teatr
29 września – godz. 20.00
Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią piosenek, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Przez lata wypracowała swój niepowtarzalny styl, łączący balladową delikatność z bluesową i rockową zadziornością oraz właściwym dla lat80-tych buntem. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem, który jest autorem większości tekstów. W latach 80. jej utwory nagrywane w studio PR im. Agnieszki Osieckiej plasowały się na wysokich miejscach radiowych list przebojów, a piosenka „ W domach z betonu niema wolnej miłości" przez wiele tygodni zajmowała pierwsze miejsce na radiowej Liście Przebojów Trójki i na stałe weszła na listę najpopularniejszych piosenek tych lat. Ma w swoim dorobku 15 płyt. Płyta „Maquillage" i Wschodnia wioska" zdobyły dobre recenzje w czasopismach takich jak „Rolling Stone", czy Guitar Player". Uczestniczyła w kultowej sesji „I Ching". Zarejestrowany, a później wydany w 1992 roku podwójny album „Kołysz mnie" w krótkim czasie osiągnął status Złotej Płyty. Dwie z jej płyt otrzymały nominacje do nagrody "Fryderyk", zaś ostatni album autorski nagrany w 2016 roku "Prosta piosenka" otrzymał "Fryderyka" w 2017 roku w kategorii Najlepszy Producent. Otrzymuje ją Jan Smoczyński oraz Martyna Jakubowicz i Darek Bafeltowski za współprodukcję.
Współpracowała i nagrywała z czołowymi polskimi muzykami: Wojciechem Waglewskim, Jerzym Piotrowskim, Jerzym Styczyńskim, Janem i Mateuszem Pospieszalskimi i wieloma innymi. Jej płyty doczekały się recenzji w takich czasopismach jak "Rolling Stone", czy "Guitar Player".
W tym roku wraca do grania koncertów. Na jesieni ukaże się jej mini album nagrany z Jankiem Pentzem i gośćmi.
Martyna Jakubowicz o nadchodzącej trasie:
„W tym roku roku obchodzę 40-lecie nagrania pierwszej płyty(„Maquillage"), wydanej w 1983 roku. Będą więc powroty do piosenek, które ukazały się na wielu moich płytach, a nagrałam ich 15. Do współpracy zaprosiłam dwóch świetnych instrumentalistów Janka Pentza i Dariusza Bafeltowskiego. Dzieńw którym usłyszałam po raz pierwszy Janka Pentza był tym dniem od którego zaczęła się moja „pentzomania". Przypomniałam sobie jak nurkowałam jako dziecko w czystym jeszcze w tym czasie Bałtyku i widziałam na dnie porozrzucane muszelki. Czułam się wtedy wolna i szczęśliwa. Zachwyciły mnie emocje, które Janek wkłada w swoje granie. Postanowiłam spróbować jak zabrzmi wspólnota moich piosenek z talentem Janka.
Seria koncertów „Dobrze" grana w trio będzie miała klimat intymny zgodnie z moją intencją. Mam taką nadzieję, że nasza muzyka uniesie Was ku chwilom szczęśliwym i pozostanie w Waszych sercach na zawsze! (materiały TD)
„Mój boski rozwód" reż. Aneta Todorczuk&Prozac – Nie Teatr
30 września – godz. 19.00 (premiera)
Mąż właśnie odszedł do młodszej. Córka właśnie wyprowadziła się do chłopaka. Matka woli oglądać „Milionerów, niż słuchać twoich lamentów, a jedyną radą jaką w tej sytuacji usłyszałaś od „przyjaciółki" to – SCHUDNIJ! To tło historii, którą w swoim najnowszym monodramie opowie pochodząca z Białegostoku aktorka Aneta Todorczuk. „Mój boski rozwód" to wrześniowa premiera w Nie Teatrze!
Angela i Prozak to ludzko-psia cudownie zgrana para, która opowie historię pełną humoru, śmiechu, łez i muzyki. Historię rozwodu i budowania życia na nowo. Historię, w której przejrzeć będziecie się mogli jak w krzywym zwierciadle, pozwalając sobie z dystansem podsumować własne życiowe wtopy i sukcesy. Waleczno-emocjonalna Angela i stoicko - kudłaty Prozak przez ponad godzinę poprowadzą Was ścieżkami historii swojego życia, nie szczędząc przy tym sporej porcji autorefleksji okraszonej wzruszeniem i radością.
„Mój boski rozwód" - ta słodko-gorzka opowieść, ze świetnymi kawałkami muzyczno-wokalnym, z pewnością podziała na Was jak emocjonalny plaster i cudowne przytulenie, którego tak często potrzebujemy w naszym życiu. Piosenki do spektaklu napisali zespół wespół Aneta Todorczuk i Michał Lamża. Aneta Todorczuk debiutuje w roli autorki tekstów.
W rolach głównych zobaczymy: jako Angelę Anetę Todorczuk i Prozaka w roli ...Prozaka - oskarowy debiut sceniczny (niech się schowa osiołek IO)
Jeśli chcecie zobaczy Bridget Jones 10 lat po jej perypetiach uczuciowych, to koniecznie musicie wpaść na spektakl „Mój boski rozwód" Geraldine Aron w reżyserii Anny Gryszkówny, z Anetą Todorczuk i Prozakiem na scenie.
Historia nadziei, rozpaczy, walki o siebie, radości i miłości. Czegóż więcej chcieć?!
Występują:
Aneta Todorczuk – Angela, Prozak – pies
Twórcy:
Autor: Geraldine Aron
Tłumaczenie: Anna Wołek, Krystyna Podleska
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Muzyka: Michał Lamża
Teksty piosenek: Aneta Todorczuk
Babski Kabaret, czyli „Old Spice Girls" – Nie Teatr
1 października – godz. 16.00
Śmiech przedłuża życie, zapewnia zdrowie i poprawia samopoczucie, dlatego powinniśmy dbać o jego regularne dawkowanie! Porcję szczerego śmiechu zapewni Państwu spektakl kabaretowy "Old Spice Girls", czyli Babski Kabaret. To kabaret z kobietami, dla kobiet i o kobietach, ale zapewne panowie również nie będą się nudzić. W rolach głównych występują: Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska oraz Lidia Stanisławska.
Program kabaretowy pełen jest zabawnych monologów, dowcipów, piosenek i improwizacji, obfituje w świetne dialogi autorstwa Marii Czubaszek, naczelnej satyryczki naszego kraju. Skecze uzupełnione zostały także o teksty Zbigniewa Korpolewskiego (autora tekstów m.in. dla Hanki Bielickiej i kabaretu „Dudek") oraz Krzysztofa Jaroszyńskiego (satyryka i scenarzysty piszącego m.in. dla Krystyny Sienkiewicz, Jana Kobuszewskiego)
Niemal półtoragodzinny program jest znakomitym pomysłem na spędzenie wspaniałego wieczoru, nawiązuje do tradycji klasycznego literackiego kabaretu, gdzie skecz i monolog przeplatany jest piosenką czasem gorzką, częściej dowcipną i gdzie zawsze można liczyć na dobrą puentę. (materiały Nie Teatru).