Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Białystok: 16 - 18 grudnia 2022 r.

To ostatni przed świętami weekend (16-18.12.2022), kiedy możecie zajrzeć do teatru. Co proponują białostockie teatry? Zobaczcie.

„Bóg mordu" reż. Katarzyna Deszcz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
16 grudnia – godz. 19.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
17 grudnia – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
18 grudnia – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

Sztuka w błyskotliwy sposób obnaża ludzkie słabości. Przyczyną całego zamieszania jest bójka dwóch chłopców, która staje się pretekstem do spotkania rodziców pragnących kulturalnie rozwiązać konflikt. Jednak konfrontacja zamienia się w istne piekło...

„Bóg mordu" bywa nazywany teatrem nerwów, ponieważ to właśnie one rządzą bohaterami. Konwenanse w jakich zostali wychowani powodują, że teoretycznie wiedzą, jak mają się zachować w niezręcznej sytuacji. Jednak impulsy są silniejsze i wszyscy tego dnia tracą cierpliwość, a na jaw wychodzi mroczna część ludzkiej natury.

„Bóg mordu" zapewnia dużą dawkę śmiechu, ale nie brakuje w nim miejsca na refleksję o nas samych.

„Pomoc domowa" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
17 grudnia – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB)
18 grudnia – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB)

„Pomoc domowa" to druga część brawurowej farsy „Boeing, Boeing". Rezolutna gosposia dała się już poznać jako detektyw w spódnicy. Nadia rozpoczynając pracę w nowym miejscu, podejmuje kolejne wyzwania, a dzięki damsko-męskim zawirowaniom swojego szefa, być może jeszcze bardziej rozwinie swój szpiegowski talent. Zabawa, romanse, alkohol, jedna noc, jedno mieszkanie i pomoc domowa, która próbuje ratować sytuację. Czy Nadia zapanuje nad wszystkim i nie pogubi się w tej dynamicznej układance? (materiały TD)

„Kaszalot" reż. Anna Retoruk – Białostocki Teatr lalek
16 grudnia – godz. 9.00
17 grudnia – godz. 16.00
18 grudnia – godz. 15.00

Kto robi teraz lalki własnoręcznie, z potrzeby serca? – to pytanie wielokrotnie powraca w spektaklu „Kaszalot". Okazuje się, że są takie osoby, które mają serce do lalek. Przecież gdy robi się coś z sercem, to z niczego, można stworzyć cały świat.

Jedną z osób, która ma serce do lalek jest z pewnością Marta Guśniowska, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek i autorka tekstu „Kaszalot". Nie ukrywa, że sama robi lalki. Chciała wykonać lalkę lisa dla swojego partnera. Lis do końca nie wyszedł. Miał spiczasty ryjek, był brązowy i w dodatku wypełniony kaszą gryczaną. Istny kaszalot. Autorka przyznaje, że tekst „Kaszalota" przeleżał kilkanaście lat w szufladzie, bo wiele osób bało się go zrobić. Nie wiedziało, jak pokazać go na scenie. Tekstem zainteresowała się jednak młoda reżyserka Anna Retoruk i tak „Kaszalot" z powodzeniem trafił na białostocką scenę. To znakomita familijna propozycja.

„Piaskownica" reż. Mateusz Tymura – Białostocki Teatr Lalek
17 grudnia- godz. 18.00
18 grudnia – godz. 18.00

To historia o niedojrzałości przebranej za dojrzałość. To historia o nieustannym mijaniu się w relacjach, w związkach. To historia o braku komunikacji nie tylko z drugim człowiekiem, ale także z samym sobą. Czy umiemy odkryć własne potrzeby i pragnienia, czy umiemy je rozpoznać, nazwać, zrozumieć? Czy umiemy je pogodzić z potrzebami drugiej osoby.
Człowiek to tykająca bomba. Czy spustoszy to co dookoła, czy raczej wybuchnie wewnątrz?
A może ta bomba okaże się niewypałem i ogarnie nas niewysłowiony smutek. (materiały BTL)

„West Side Story" reż. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska
17 grudnia – godz. 19.00
18 grudnia – godz. 18.00

Białostocka produkcja „West Side Story" to przygotowany z rozmachem, kipiący emocjami musical, który przynosi nie tylko rozrywkę, ale zostawia widzów z uniwersalnym przesłaniem. Widowiskowy spektakl ma wiele dramatycznych scen, zachwyca choreografią i nieśmiertelnymi kompozycjami.

Jeden z najważniejszych musicali w historii – „West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina, scenariuszem Arthura Laurentsa i tekstami piosenek Stephena Sondheima – można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Jak zapowiadał reżyser, ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii" to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie?

Świąteczne opowieści – Edyta Krzemień i Damian Aleksander – Nie Teatr
16 grudnia – godz. 17.30, 20.00

Kolędy, pastorałki i świąteczne przeboje w interpretacji znakomitego duetu usłyszą widzowie w koncercie „Świąteczne opowieści". W ten magiczny klimat przeniosą Edyta Krzemień i Damian Aleksander. Kolędy i pastorałki „Lulajże Jezuniu", „Dzisiaj w Betlejem" czy „Wrócę znów w te święta", a także najsłynniejsze świąteczne przeboje zaśpiewają w Nie Teatrze gwiazdy musicalu, czyli Edyta Krzemień i Damian Aleksander. Towarzyszyć im będzie znakomity i dobrze nam już znany pianista Jacek Szwaj. To kolejne spotkanie z artystami, którzy dotychczas na scenie Nie Teatru śpiewali przede wszystkim największe hity musicali, tym razem wprowadzą w świąteczny czas magią głosów, muzyki i unikalnej atmosfery, którą wspaniale współtworzą z białostocką publicznością.

„Urodziny Elsy, czyli bal księżniczek" – Nie Teatr
17 grudnia – godz. 11.00, 13.00

Teatr Scena 11 zaprasza na muzyczny spektakl dla dzieci „Urodziny Elsy, czyli bal księżniczek".

Z okazji zbliżających się urodzin Elsy, jej siostra Anna przygotowuje wspaniałą niespodziankę – urodzinowy bal Księżniczek !!! Czy Bella, Śnieżka, Pocahontas i Arielka przyjmą zaproszenie Anny? Czy przybędą na czas? Jaką niespodziankę sprawią Elsie Diabollina i Urszula? Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem i czy bal w ogóle się odbędzie? Życie lubi przecież płatać różne figle... Przedstawienie adresowane jest do dzieci od 4 lat.

Muzyka Łączy: Świąteczny Koncert Rodzinny – Nie Teatr
18 grudnia – godz. 14.00, 16.00

Na koncercie, poza muzyką klasyczną, usłyszeć można będzie kolędy oraz świąteczne melodie z różnych zakątków świata. Zabrzmią skrzypce, fortepian, ukulele, perkusjonalia. Będzie można wspólnie śpiewać i grać na instrumentach.

Koncert z muzyką klasyczną skierowany jest do rodzin z dziećmi w wieku 0-9 lat.
Koncerty Rodzinne, które proponuje grupa Muzyką Łączy to połączenie opowieści i muzyki klasycznej. Podczas koncertu organizatorzy zachęcają całe rodziny do aktywnego przeżywania muzyki, poprzez wspólne śpiewanie, ruszanie się i granie na instrumentach. (materiały Nie Teatru).

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
17 grudnia 2022

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...