Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 1 - 3.12.2023 r.Pierwszy grudniowy weekend (1-3 grudnia) przed nami. Co zaproponują białostockie teatry?
„Robot i Motylek" reż. Agnė Sunklodaitė – Białostocki Teatr Lalek
1 grudnia – godz. 9.00
2 grudnia – godz. 16.00
3 grudnia – godz. 14.00
„Robot i Motylek" to przedstawienie o trwałych i głębokich uczuciach, jakie mogą połączyć każdego z nas, a także o bardzo kruchym i ulotnym pięknie, które warto w porę dostrzec.
Spektakl powstał na podstawie historii napisanej przez litewską autorkę Vytaut? Žilinskait?. To opowieść o robocie, który zakochuje się w stworzeniu z zupełnie innego świata – w motylku. Dzięki krótkiej znajomości mechaniczny bohater odkrywa prawdziwe uczucia, takie jak miłość, empatia, przywiązanie, ale również i strach, i żal...
Przedstawienie poprzez interaktywny charakter zaprasza dzieci do bezpośredniego udziału w przygodach sympatycznego robota i jego przyjaciół. (materiały BTL)
„Zemsta" reż. Paweł Aigner – Białostocki Teatr Lalek
1 grudnia – godz. 12.00, 19.30
2 grudnia – godz. 18.00
3 grudnia – godz. 18.00
To jest „Zemsta" Aleksandra Fredry na miarę XXI wieku – tak śmiało można określić spektakl, który w Białostockim Teatrze Lalek wyreżyserował Paweł Aigner. Wszyscy, którzy znają wcześniejsze realizacje Pawła Aignera w Białostockim Teatrze Lalek, m.in. „Texas Jim", „Kandyd czyli Optymizm" czy „Słomkowy kapelusz" wiedzieli, że można liczyć na smakowitą teatralną ucztę. I nie zawiedli się. „Zemsta" Aleksandra Fredry to widowisko utrzymane w szaleńczym wręcz tempie. Aktorzy robią na scenie porządny bajzel. Ale jak robią! Już na samym początku scenografia rozpada się i – to dosłownie. W powietrzu latają kartonowe pudła, snopki siana, ze ścian spadają obrazy, a żyrandol dynda u sufitu. Uwaga widzowie w pierwszych rzędach!
„Jamais Vu / Never Seen" reż. Ida Bocian, Artur Grabarczyk – Białostocki Teatr Lalek
3 grudnia – godz. 15.00 (premiera)
POV: Spotkałeś się z grupą znajomych na planszówki ale okazało się, że to wy jesteście pionkami. Rzut kostką. Gra rozpoczęta. Co robisz?
Opis gry: Limbo. Bohaterowie nie wiedzą kim są, skąd pochodzą, ani jaka jest ich przeszłość. Szereg niewytłumaczalnych interwencji zmusza ich do cyklicznego odkrywania, co czują i w jakich są ze sobą relacjach. W rozwiązywaniu zagadkowego położenia bohaterów pomoże publiczność wciągnięta w interaktywną fabułę. Premiera odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok. (materiały BTL)
„Posprzątane" reż. Bożena Baranowska – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
1 grudnia – godz. 19.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
2 grudnia – godz. 19.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
3 grudnia – godz. 19.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
Sztuka „Posprzątane" – „The clean house" (dosłownie „Czysty dom") amerykańskiej pisarki Sary Ruhl to wielowymiarowa, niezwykle zabawna, ale też wzruszająca historia. Akcja tego komediodramatu toczy się współcześnie, w Ameryce, nad brzegiem oceanu, w stanie Connecticut.
Bohaterowie dramatu to: Lane i Charles – małżeństwo dwojga lekarzy, Virginia – nieprzewidywalna siostra Lane, Matylda – ich dowcipna pomoc domowa z Brazylii oraz tajemnicza, charyzmatyczna pacjentka doktora Charlesa – Anna.
Autorka po mistrzowsku splata losy piątki bohaterów, miotanych gwałtownymi – „jak grom z jasnego nieba" zrządzeniami losu. Miłość i Śmierć, Strata i Odkupienie, Rozpacz i Oczyszczenie z dawką wyśmienitego humoru tworzą barwny i trzymający w napięciu kalejdoskop.
„Posprzątane" to również opowieść o skomplikowanej naturze kobiet, o ich wręcz niezwykłej, archetypowej więzi. Mamy tu aż cztery postaci kobiece; cztery, doskonale przez autorkę naszkicowane zróżnicowane portrety kobiet.
W obliczu zagrożenia, wyrządzanej krzywdy, niesprawiedliwości, wobec śmierci – kobiety się jednoczą i potrafią wznieść się ponad indywidualne, egoistyczne dążenia. Stają się Wspólnotą.
Ciekawe jest również zderzenie dwóch odmiennych kultur, Północnej i Południowej Ameryki z ich swoistą obyczajowością, rytuałami i muzyką. (materiały TD)
„Chłopcy" reż. Adam Biernacki – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
2 grudnia – godz. 16.00 (Kino Ton)
3 grudnia – godz. 16.00 (Kino Ton)
Chłopcy się bawią. Chłopcy przemycają do pensjonatu alkohol. Chłopcy urządzają sobie zabawy, gdy koleżanka stoi na czatach. Chłopcy marzą o wielkiej miłości. Chłopcy buntują się. Ale Chłopcy już dawno nie są chłopcami. To wbrew pozorom dorośli, a nawet i mocno dorośli mężczyźni. I wbrew pozorom nie są na koloniach, a mieszkają w zakładzie opieki, prowadzonym przez siostry zakonne.
Poznajcie tych dziwnych, nieokrzesanych chłopców, z czułością i humorem opisanych przez Stanisława Grochowiaka: Kalmitę, którego żona odwiedza tylko raz w roku; Jo-Ja, który w głębi duszy jest ciągle kościelnym; Pożarskiego, który nie rozstaje się z parasolem; Smarkula, który tak naprawdę jest Supermanem; Profesora, który kiedyś ujarzmi piorun kulisty. Przeżyjcie z nimi ich udrękę i radość. Bo w świecie, w którym nic nie jest ani łatwe, ani przyjemne, ani wesołe – koniecznie trzeba mieć to, czego chłopcy mają pod dostatkiem: odwagę, wyobraźnię, szczerą przyjaźń i niewyczerpaną wiarę w to, że na pewno wkrótce będzie lepiej. (materiały TD)
„Gdy musical spotyka... klasykę" – Damian Aleksander i Rafał Bartmiński – Nie Teatr
1 grudnia – godz. 19.00
W ramach "Gdy musical spotyka... klasykę" Damian Aleksander i Rafał Bartmiński połączą siły, aby przedstawić publiczności repertuar obejmujący zarówno najbardziej wzruszające arie operowe, jak i niezapomniane utwory z czołowych musicali.
Damian Aleksander znany jest z czołowych produkcji Teatru Muzycznego ROMA, takich jak "Upiór w operze" czy "Les Miserables", a także uczestnik 2. edycji telewizyjnego show "Idol", jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów musicalowych. Jego głos i sceniczna prezencja zdobyły uznanie publiczności, a rozpoznawalność przyniosły mu nie tylko role w spektaklach, ale także autorskie projekty koncertowe. Jego cykl "Musical Melodies", w którym występuje razem z Edytą Krzemień, zyskał uznanie fanów muzyki teatralnej.
Rafał Bartmiński to z kolei tenor, zdobywca wielu prestiżowych nagród, takich jak 3. miejsce na XI Konkursie Wokalnym im. Ady Sari czy 2. miejsce podczas VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Jego bogate portfolio sceniczne obejmuje role w operach takich jak "Eugeniusz Oniegin", "Czarodziejski flet", "Halka", "Straszny dwór", "Nabucco", "Madame Butterfly" czy "Wozzeck".
Akompaniować śpiewakom będzie Jacek Szwaj na pianinie. (materiały Nie Teatru)
„Zakochani grafomani" – Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski, czyli duet małżeński w Nie Teatrze
2 grudnia – godz. 19.00
„Kocham i nienawidzę" to koncert a capella, spektakl i performens w jednym. Filmowe małżeństwo, czyli Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski, postanowili stworzyć słowno-wokalną wypowiedź o uczuciach i o tym, co nas i ich jako widzów może zwyczajnie obchodzić, a po występie zapraszają na rozmowę.
Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski to znane filmowe małżeństwo. Ona – aktorka, on – reżyser. Artyści zaprezentują publiczności występ wokalny a capella pt. „Kocham i nienawidzę". Będzie to 11 piosenek do tekstów Marka Koterskiego i muzyki Andrzeja Korzyńskiego, Arka Grochowskiego, Małgorzaty Bogdańskiej i Marka Koterskiego.
Artyści o projekcie:
„Sam nie bardzo wiem – jak to się stało, ale chyba – po prostu –w pewnym momencie poczuliśmy z Małgosią, że aby życie miało sens, potrzebujemy– obok miłości – także odrobiny twórczości na co dzień. Zaczęliśmy więc sobie śpiewać a capella moje piosenki wydane w tomie „Kocham i nienawidzę". I tak utworzyliśmy duet małżeński „Zakochani grafomani".
„Kiedy idziemy na występ wokalny, chcielibyśmy, żeby nam się tego dobrze słuchało, żeby nas to obchodziło, żeby mieć ochotę jeszcze raz to usłyszeć. Życzymy Państwu i sobie spełnienia tych oczekiwań. Ale – niezależnie od tego jak Państwo odbiorą nasz występ – my go traktujemy jako jedną, słowno-wokalną wypowiedź o uczuciach".
„Dwukropek Szymborskiej" – Igor „Ygor" Przebindowski, Dominika Ostałowska – Nie Teatr
3 grudnia – godz. 18.00
"Dwukropek Szymborskiej.." to projekt słowno - muzyczny poświęcony wybitnej polskiej poetce i pisarce Wisławie Szymborskiej, w setną rocznicę urodzin. Rok 2023 będzie rokiem Wisławy Szymborskiej, i został objęty honorowym patronatem Prezydenta Polski i Ministerstwa Kultury. Wisława Szymborska na stałe wpisała się w historię literatury polskiej, co więcej wpisała się w sposób nieoczywisty. Swoimi dokonaniami zajęła na jej karcie miejsce szczególne, odrębne, fascynujące, co zostało docenione na świecie poprzez wyróżnienie Wisławy Szymborskiej literacką nagrodą Nobla. Od 1929 roku Wisława Szymborska mieszkała w Krakowie, gdzie debiutowała w 1945 na łamach „ Dziennika Polskiego " wierszem "Szukam słowa". W 1952 w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik" wydała pierwszy tom poetycki "Dlatego żyjemy", w tym samym roku została członkinią Związku Literatów Polskich. W latach 1953–1966 była kierowniczką działu poezji tygodnika „Życie Literackie", następnie w latach 1967– 1981 publikowała w nim felietony "Lektury nadobowiązkowe", które pisała do 2002. W 1983 roku nawiązała współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym". Od 1988 roku była członkinią PEN Clubu, a od 2001 roku członkinią honorową Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Szymborska była nierozerwalnie związana z Krakowem i wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do tego miasta. W twórczości Wisławy Szymborskiej ważne miejsce zajmują także limeryki, z tego względu zasiadała ona w Loży Limeryków. Wisława Szymborska uznawana jest również za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki. W projekcie "Dwukropek Szymborskiej", Ygor Przebindowski sięgnął do wyjątkowej twórczości autorki i skomponował muzykę inspirowaną jej poezją. Jej wiersze z tomu poezji "Dwukropek" stały się punktem wyjścia do tej muzycznej podróży. Choć od śmierci Szymborskiej minie 10lat, dokonania artystki nie przestają zachwycać i inspirować. Podczas koncertu na scenie obok Ygora Przebindowskiego występuje znakomita polska aktorka Dominika Ostałowska, która pomiędzy muzycznymi utworami recytuje poezję naszej słynnej noblistki. (materiały Nie Teatru).