Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 3-5 maja 2024

Majówka w teatrze? To niezła myśl, zwłaszcza, gdy białostockie placówki przygotowały ciekawe propozycje. Można wybrać się też za miasto – do Siedliska Kultury Solniki.

„Czerwony Kapturek" reż. Andrzej Zaborski – Białostocki Teatr Lalek

3 maja – godz. 15.00
4 maja – godz. 15.00
5 maja – godz. 15.00

Dwaj panowie, Muzyk – Krzysztof Bitdorf i Aktor – Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej.
W roli Czerwonego Kapturka Łucja Grzeszczyk. (mat. BTL)

„Pustostany" reż. Waldemar Wolański – Białostocki Teatr Lalek
3 maja – godz. 18.00
4 maja – godz. 18.00
5 maja – godz. 18.00

Humor, groteska i bohaterka targana emocjami w komiksowej scenografii. Spektakl „Pustostany" to udana propozycja Białostockiego Teatru Lalek.

„Pustostany" to literacki debiut Doroty Kotas. Książka wydana w 2019 roku zawojowała literacka scenę, zdobywając w 2020 roku trzy bardzo ważne nagrody: Nagrodę Literacką Gdynia 2020, Nagrodę Conrada 2020 za najlepszy debiut literacki i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza 2020.

Spektakl w BTL-u jest pierwszą próbą zawodowego przeniesienia książki Doroty Kotas na scenę. To próba wyjątkowa, bowiem w postaci monodramu – trudnej scenicznej formy, wymagającej od aktora nie lada warsztatu i perfekcyjnego opanowania tekstu (tutaj jest go naprawdę dużo – przedstawienie trwa półtorej godziny). Zadaniu temu doskonale sprostała Łucja Grzeszczyk, dodatkowo tworząc udane interakcje z widownią.

„Pani Pylińska i sekret Chopina" reż. Adam Opatowicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
4 maja – godz. 18.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
5 maja – godz. 18.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

„Pani Pylińska i sekret Chopina" jest opowieścią, jak muzyka kształtuje paletę naszych emocji, stosunek do otaczającego nas świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka, który sam przecież jest innym fascynującym światem. Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W tym portrecie literackim wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, co przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.

Istotą koncepcji jest wydobycie na pierwszy plan muzyki Fryderyka Chopina z całym jej dźwiękowym bogactwem, a także wszystkich dźwięków natury i realnej rzeczywistości, które wynikają bezpośrednio z opowiadanej historii i nałożenie na ten świat głosów aktorów, grających swoje postaci. W minimalistycznej wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, budowanej przede wszystkim światłem spróbujemy usłyszeć całą partyturę tej książki i może w ten sposób, choć na moment, dotkniemy sekretu Chopina. (mat. TD)

„Kukułka. Fikcyjny dokument" reż. Łukasz Kos – Grupa Coincidentia/ Figurentheater Wilde & Vogel/Lehmann und Wenzel – Solniki 44
4 maja – godz. 20.00
5 maja – godz. 20.00

Trwa LasFest w Siedlisku Kultury Solniki 44. W weekend będzie można obejrzeć spektakl „Kukułka. Fikcyjny dokument".

Zepsuty zegar z kukułką – od niego się wszystko zaczyna. Znaleziony w szopie przy domu położonym głęboko w lasach wschodniej Polski, w pobliżu miasta Białystok. Osiem osób myszkuje po strychach i piwnicach, wertuje znalezione zapiski i dokumenty w poszukiwaniu informacji z przeszłości pewnego miejsca. Ktoś potyka się o wystającą z trawy przed domem sprężynę, próbuje ją wyciągnąć. Drut okazuje się elementem zakopanego łóżka. Jak po nici Ariadny poszukiwacze dochodzą do coraz to nowych historii, zarówno pospolitych jak i tajemniczych. Co stało się z dzieckiem, które wyjechało swoim trójkołowym rowerkiem w ciemny las? Co z objawieniami maryjnymi, które młoda dziewczyna przeżyła w pobliżu opuszczonego cmentarza żydowskiego? Co jeszcze, poza kleszczem, którego ukąszenie niemal doprowadza do śmierci jedną z uczestniczek projektu, skrywa las. Skrawki wspomnień, ulotne tropy, fragmenty nierozwiązanych zagadek... leżą od lat w cieniu lub zakopane głęboko w ziemi. Rozkładają się, korodują, fermentują. Nie chcą jednak bezpowrotnie zniknąć, chcą przetrwać, choćby tylko w wyobraźni, choćby tylko we śnie. Będą powracać z pytaniami: co się wydarzyło? co jeśli? co teraz?

Niemiecko-polski zespół (Figurentheater Wilde & Vogel, duet Lehmann und Wenzel oraz Grupa Coincidentia), wraz z reżyserem Łukaszem Kosem i dramaturgiem Fioną Ebner pracują nad fikcyjnym dokumentem. Z pomocą przedmiotów, lalek, muzyki, opowieści zadają pytania o przeszłość ich obecnych miejsc twórczej pracy w Lipsku i Solnikach. Co wykluje się z tych poszukiwań? Nieproszone historie, niechciane pomysły są jak kukułcze jaja składane do własnego gniazda.

Przedstawienie w języku angielskim, polskim i niemieckim. (mat. Grupy Coincidentia)

Obowiązuje rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem: rezerwacje.s44@gmail.com.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Podlasie
3 maja 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia