Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Weekendowe polecenia - Białystok: 10 - 12 lutego 2023

Jakie spektakle proponują białostockie teatry? Zbliżają się Walentynki – nie brakuje więc pełnych miłości tytułów. W Białostockim Teatrze Lalek króluje przebój sceny „Hotel Ritz. Musical", a w Teatrze Dramatycznym warto obejrzeć „Dekameron". Ciekawe propozycje ma też Nie Teatr.

„Kaszalot" reż. Anna Retoruk – Białostocki Teatr Lalek
10 lutego – godz. 9.00
11 lutego – godz. 16.00
12 lutego – godz. 15.00

Kto robi teraz lalki własnoręcznie, z potrzeby serca? – to pytanie wielokrotnie powraca w spektaklu „Kaszalot" w BTL-u. Okazuje się, że są takie osoby, które mają serce do lalek. Przecież gdy robi się coś z sercem, to z niczego, można stworzyć cały świat.
Jedną z osób, która ma serce do lalek jest z pewnością Marta Guśniowska, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek i autorka tekstu „Kaszalot". Nie ukrywa, że sama robi lalki. Chciała wykonać lalkę lisa dla swojego partnera. Lis do końca nie wyszedł. Miał spiczasty ryjek, był brązowy i w dodatku wypełniony kaszą gryczaną. Istny kaszalot. Autorka przyznaje, że tekst „Kaszalota" przeleżał kilkanaście lat w szufladzie, bo wiele osób bało się go zrobić. Nie wiedziało, jak pokazać go na scenie. Tekstem zainteresowała się jednak młoda reżyserka Anna Retoruk i tak „Kaszalot" z powodzeniem trafił na białostocką scenę.

„Hotel Ritz. Musical" reż. Joanna Drozda – Białostocki Teatr Lalek
10 lutego – godz. 18.30
11 lutego – godz. 19.00
12 lutego – godz. 18.00

Barwne kreacje aktorskie, przebojowe piosenki, muzyka grana na żywo, porywające sceny zbiorowe i gustowne stroje z epoki. „Hotel Ritz. Musical" ma wszystko, by stać się przebojem białostockiej sceny. Dzięki spektaklowi Białostockiego Teatru Lalek legenda Ritza ożyła.

Widzowie przenoszą się na jedną noc do eleganckich wnętrz gmachu – wizytówki międzywojennego Białegostoku – do którego ściągały elity z całego kraju. Trzeba pamiętać, że czas międzywojnia jest czasem wielkiej swobody i afirmacji życia. Zarówno ten okres, jak i legendę Ritza z powodzeniem przypomina autorka scenariusza, piosenek i reżyserka spektaklu Joanna Drozda. Warto było czekać kilka sezonów na musical poświęcony nie tylko hotelowi Ritz, ale mierzący się z mitem wielokulturowego Białegostoku.

„Pani Pylińska i sekret Chopina" reż. Adam Opatowicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
10 lutego – godz. 19.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
11 lutego – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
12 lutego – godz. 19.30 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

„Pani Pylińska i sekret Chopina" jest opowieścią, jak muzyka kształtuje paletę naszych emocji, stosunek do otaczającego nas świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka, który sam przecież jest innym fascynującym światem. Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W tym portrecie literackim wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, co przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.

Istotą koncepcji jest wydobycie na pierwszy plan muzyki Fryderyka Chopina z całym jej dźwiękowym bogactwem, a także wszystkich dźwięków natury i realnej rzeczywistości, które wynikają bezpośrednio z opowiadanej historii i nałożenie na ten świat głosów aktorów, grających swoje postaci. W minimalistycznej wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, budowanej przede wszystkim światłem spróbujemy usłyszeć całą partyturę tej książki i może w ten sposób, choć na moment, dotkniemy sekretu Chopina.

„Dekameron" reż. Igor Gorzkowski – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
11 lutego – godz. 19.00 (Aula UwB)
12 lutego – godz. 16.00 (Aula UwB)

Jest rok 1348. We Florencji szaleje dżuma. Dziesiątka bohaterów postanawia opuścić miasto i skryć się przed zarazą w willi poza miastem.

– Ponieważ jednak rzeczy bez ustanowionego porządku długo trwać nie mogą – stwierdza przewodnicząca towarzystwu Pampinea – zalecam, aby każdy jak tu jesteśmy, jedną opowieścią nas uraczył.

– Gdy się historie opowiada, wszyscy chętnie słuchają i skwarny czas dnia szybko przechodzi – podpowiada Dioneo, jeden z trzech mężczyzn zaproszonych do udziału w wyprawie.
I opowiadają, czy też raczej jak grupa umykających przed zarazą komediantów, inspirowani przez wyznaczającego temat protagonistę, inscenizują dziesięć opowieści, wcielając się w ponad pięćdziesiąt postaci zaludniających strony „Dekameronu".

Giovanni Boccaccio napisał swój liczący sto nowel „Dekameron" z myślą o kobietach. Pozostajemy wierni dedykacji autora. Ze zbioru wybraliśmy dziesięć historii, które dotyczą miłości, zdrady, pragnień i rozterek serca.

Większa część tych historii ma charakter komediowy, gdzie nie brak pikanterii i frywolności, ale i poważniejszy ton nie jest obcy Boccacciowi, a zwłaszcza kończąca spektakl opowieść o Gryzeldzie.

Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl, w którym akcja toczy się wartko, tematy co i rusz się zmieniają, scenografia i kostium nawiązują do epoki, ale nie brak im funkcjonalności i prostoty właściwej dzisiejszym formom teatralnym. Konwencja gry aktorskiej inspirowana jest formami właściwymi dla komedii dell arte, ale przełamywana jest w wielu momentach współczesnym psychologizmem czy metaforycznym skrótem.

Dlaczego sięga dziś po liczące sobie pięćset pięćdziesiąt lat dzieło Boccaccia? Odpowiedź podsuwa sam autor – Trud rozumu śmiertelników nie tylko na tym się zasadza, aby w pamięci przeszłość zachowywać i znać teraźniejszość, ale dzięki jednej i drugiej przewidywać przyszłość. (materiały TD)

Koncert „Autostopem z piosenkami Karin Stanek" – Nie Teatr
10 lutego – godz. 19.00

„Tato kup mi jeansy", a wtedy pojadę w świat „Autostopem"! Jeśli chcecie się wybrać w muzyczną podróż autostopem w lata 60-te to tylko z piosenkami Karin Stanek, Heleny Majdaniec i Kasi Sobczyk. Zapraszamy na koncert największych przebojów Czerwono-Czarnych z wokalnym udziałem aktorki i wokalistki Agnieszki Wajs.

Żywiołowy, pełen energii koncert big bitowy to nie tylko obietnica sentymentalnej podróży, ale przede wszystkim świetna rozrywka. Na repertuar koncertu składają się największe przeboje legendarnego zespołu Czerwono-Czarni. Usłyszeć można będzie m. in. takie hity jak „Malowana lala", "Lucia", „Chłopiec z gitara", „Autostop", „Tato kup mi jeansy", „Walentyna Twist" czy „Jimie Joe."

W rolę Karin wcieli się wybitna i znakomicie śpiewająca aktorka Agnieszka Wajs. Agnieszka na zaproszenie muzyków z oryginalnego składu jest oficjalną wokalistką zespołu „Czerwono-Czarni", który koncertuje na polskich scenach! Na scenie Nie Teatru zaś artystce towarzyszyć będą wspaniali muzycy, absolwenci Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej: Łukasz "Forest" Piechota - inst. klawiszowe, Tomasz Wójcik – gitary, Piotr Górka – kontrabas, Łukasz Kurek – perkusja.

„ADHD i inne cudowne zjawiska – wykład nieprzewidywalny" reż. Joanna Szczepkowska – Nie Teatr
11 lutego – godz. 19.00

„ADHD i inne cudowne zjawiska – wykład nieprzewidywalny" to artystyczne spojrzenie na tzw. Deficyt Uwagi. Joanna Szczepkowska oprócz aktorstwa i literatury zajmuje się problemem ADHD u dorosłych: „Wielu też wychodzi z tego przedstawienia widząc inaczej swoje cechy i wady najbliższych. Przede wszystkim jednak spektakl jest dobra zabawą!"
ADHD to zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, dlatego scena jest dobrym miejscem na próbę zrozumienia tego zespołu.

Joanna Szczepkowska o swoim spektaklu: „Chciałam uświadomić ludziom, że istnieje zjawisko, które daje klucz do zrozumienia wielu mechanizmów naszych zachowań. To tym istotniejsze, że lekarze nadal są na ogół sceptyczni wobec ADHD osób dorosłych. Dlatego bardzo zależało mi na wiarygodności tego tekstu. W jednej recenzji ze spektaklu znalazłam określenie, że to improwizacja, happening. Nic bardziej błędnego, tekst jest na scenie mówiony, co do litery, a stworzenie wrażenia improwizacji jest wyzwaniem artystycznym spektaklu. Jak mówi autorka, wielu widzów odnajduje tu „trochę siebie" niezależnie od tego czy uważają się za ADHD – owców czy nie. Wielu tez wychodzi z tego przedstawienia widząc inaczej swoje cechy i wady najbliższych. Przede wszystkim jednak spektakl jest dobrą zabawą!". W spektaklu występują: Joanna Szczepkowska i Hanna Konarowska-Nowińska.

„Przyszedł mężczyzna do kobiety" – Nie Teatr
12 lutego – godz. 17.30

„Przyszedł mężczyzna do kobiety" to wzruszająca komedia o miłości. Na scenie występują: Viola Arlak i Tadeusz Chudecki.
„Przyszedł mężczyzna do kobiety" czyli mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością. Wzruszająca komedia o miłości, poszukiwaniu zrozumienia i bliskości drugiego człowieka. Historia o potarganych życiem ludziach których smutne i powszednie troski przemieniają się w namiętne uczucie. Miłość Niny i Wiktora jest dowodem na to, że życie bez ukochanej osoby jest jałowe i smutne. Przekonaj się, że to sztuka także o Tobie i że na miłość nie jest nigdy za późno. Może ten spektakl stanie się dla Ciebie pomocą w rozwiązaniu uczuciowych dylematów? Spektakl jest propozycją Sceny 11. (materiały Nie Teatru)

„Austeria" reż. Sebastian Majewski – Akademia Teatralna w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
11 lutego – godz. 18.00 (Teatr Szkolny)
12 lutego – godz. 18.00 (Teatr Szkolny)

Pełen intrygujących tropów, stawiający pytania i pozostawiający szerokie pole do interpretacji. „Austeria" to mocny dyplom studentów białostockiej Akademii Teatralnej.

Za tekst i reżyserię „Austerii" odpowiada Sebastian Majewski (seb majewski), absolwent białostockiej Akademii Teatralnej, znany reżyser, dramaturg i aktor. Po 25 latach powrócił do Białegostoku, by zrealizować spektakl dyplomowy studentów IV roku aktorstwa. Jaki jest efekt? Nieoczekiwany, intrygujący, fascynujący. Powstało przedstawienie z nerwem, pulsujące młodzieńczą energią.

Gdzieś między Austrią a Australią, w tajemniczej restauracji ucztują... grzyby. Grzybnia to fascynująca – czująca i myśląca jak ludzkość, sypiąca dowcipem, groźna, zabójcza. Grzyby przecież smakują, trują, grzyby odlatują i myślą. Mogą być nośnikiem smaku, można się nimi delektować, ale można po nich odlecieć, a nawet się nimi zatruć.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
11 lutego 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia