Weekendowe Polecenia Dziennika Teatralnego - Dolny Śląsk
Weekendowe Polecenia Dziennika Teatralnego - Dolny Śląsk: 23-25 czerwca 2023r.Sezon artystyczny 2022/2023 powoli zbliża się do końca, jednak dolnośląskie teatry nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. W ten weekend czekają na nas spektakle taneczne, społeczne, polityczne oraz nowa premiera. Zanim letnie nastroje w pełni rozkwitną, usiądźmy raz jeszcze na przyciemnionej widowni i rozkoszujmy się wspólnie teatrem.
Wrocław:
Balet - Flight/Bolero/Elsa Canasta - dyryg. Adam Banaszak - Opera Wrocławska
23 czerwca - godz. 19:00
24 czerwca - godz. 19:00
25 czerwca - godz. 18:00
Flight, Bolero i Elsa Canasta, to trzy utwory, które odegrały istotną rolę w światowym repertuarze baletowym ostatniego ćwierćwiecza.
Bolero w choreografii Meryl Tankard powstało w Lyonie w 1998 r. jako efekt bliskiej współpracy choreografa z artystą wizualnym. Inspirowani muzyka Maurice'a Ravela i atmosferą miasta, Meryl Tankard i Régis Lansac stworzyli bogatą paletę obrazów w pełni zintegrowanych z ruchem tancerzy, których postacie są widoczne dla widza jedynie w sylwetce.
Elsa Canasta w choreografii Javiera De Frutos obchodzi w tym roku dwudziestą rocznicę i jako produkcja była prezentowana przez zespoły w Anglii, Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Inspirowana postaciami, wydarzeniami i kolorytem życia towarzyskiego lat 20. XX w. Elsa Canasta to zaproszenie na przyjęcie, gdzie muzyka Cole'a Portera podkreśla zmysłowość i złożoność międzyludzkich relacji, a projekt scenografii Jean-Marca Puissant'a zachęca tancerzy do podejmowania zuchwałych i czasem ryzykownych kroków...
Flight w choreografii Małgorzaty Dzierżon powstał w 2016 r. w Wielkiej Brytanii na 90. rocznicę najstarszego w tym kraju zespołu tańca - Rambert. Był częścią programu Współcześni, prezentującego po raz pierwszy na dużą skalę trzy prace nowego pokolenia choreografów. Flight to próba przedstawia potrzeby ruchu, zmiany, cykliczności jaką można zaobserwować w naturze, jak i stanów emocjonalnych, które towarzyszą ludziom, którzy znajdują się na granicy, gdzieś "pomiędzy" - w drodze, w oczekiwaniu, w poszukiwaniu. Inspiracją jest tematyka migracji, utwór nie podejmuje jednak tematu w kontekście politycznym.
Materiały Opery Wrocławskiej
,,W co wierzą Polacy" - reż. Szymon Kaczmarek - Wrocławski Teatr Współczesny
23 czerwca - godz. 19:15
Sztuka powstała w oparciu o książkę Tomasza Kwaśniewskiego pt.: W co wierzą Polacy? Śledztwo w sprawie wróżek, jasnowidzów, szeptuch..., a dramaturg Żelisław Żelisławski osadził jej akcję w biurze usług ezoterycznych. Bohaterami spektaklu są m.in.: wróżka (Anna Kieca), szef-jasnowidz (Mariusz Kiljan), asystentka (Lina Wosik), medium (Tadeusz Ratuszniak) i rewident Szkiełko (Mariusz Bąkowski).
Wróżące osoby często tworzą wspólnoty, które oferują swoim klientom znacznie więcej niż obietnicę odczytania niepewnej przyszłości. Duchowość Polaków jest wielowymiarowa i pełna paradoksów. To wybuchowa mieszanka tradycji chrześcijańskiej z wypartą słowiańszczyzną i New Age'em, wiedzy naukowej z myśleniem magicznym i kultem przodków.
Materiały Wrocławskiego Teatru Współczesnego
,,Jutro przypłynie królowa" - reż. Piotr Łukaszczyk - Wrocławski Teatr Współczesny
24 czerwca - godz. 19:00
25 czerwca - godz. 18:00
Wyspa Pitcairn na środku Pacyfiku. Niewielka kolonia brytyjska oddalona o 2 tysiące mil od najbliższego brzegu. Okazało się, że raj na Ziemi, gdzie żyją potomkowie osiemnastowiecznych buntowników ze statku „Bounty", był piekłem, w którym akty bezwzględnego zła usprawiedliwiano tradycją i rodzimym obyczajem. Przez całe lata wspólnota milcząco tolerowała nieludzkie praktyki swoich przywódców. Za cenę bezpieczeństwa, jakie daje przynależność do wspólnoty, gotowi byli poświęcić własne człowieczeństwo.
Mottem przedstawienia są słowa Philipa Zimbardo z Efektu Lucyfera: „Jedną z najistotniejszych, a najmniej uznawanych przyczyn zła, poza głównymi sprawcami, protagonistami krzywdy, jest milczący chór, który patrzy, lecz nie widzi, który słucha, lecz nie słyszy." Spektakl opowiada o mikroświecie stworzonym przez mężczyzn, którzy wprowadzili w swojej społeczności okrutne prawa. Wspólnota – odwrócona od ofiar – milcząco tolerowała nieludzkie praktyki swoich przywódców.
Materiały Wrocławskiego Teatru Współczesnego
,,Okno na parlament" - reż. Wojciech Pokora - Teatr Polski we Wrocławiu
23 czerwca - godz. 19:00 (Scena im. J. Grzegorzewskiego)
24 czerwca - godz. 19:00 (Scena im. J. Grzegorzewskiego)
25 czerwca - godz. 17:00 (Scena im. J. Grzegorzewskiego)
Jak rozbawić widza? Na przykład tak: wziąć polityka wysokiego szczebla i uwikłać go w romans z sekretarką lidera opozycji. Najlepiej zamężną. Przydałoby się kilka par długich, ponętnych, kobiecych nóg. No i dlaczego nie dorzucić trupa? Jeszcze tylko tytułowe okno i szafa. Łączymy je dowcipnymi dialogami, dorzucamy dobre gagi, komplikujemy kaskadę zdarzeń, odrobinę przerysowujemy postacie i dokładamy jeszcze ciekawskiego dyrektora hotelu oraz kelnera-złośliwca.
Materiały Teatru Polskiego we Wrocławiu
Legnica:
,,Wodewil Liegnitz albo Ostatnia Noc Republiki Weimarskiej" - reż. Łukasz Czuj - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
23 czerwca - godz. 18:00 (Scena Gadzickiego)
24 czerwca - godz. 18:00 (Scena Gadzickiego)
25 czerwca - godz. 18:00 (Scena Gadzickiego)
Zabieramy Państwa w podróż do roku 1933. W prowincjonalnym mieście Liegnitz działa wówczas teatrzyk wodewilowy „Pałac Walhalla". Działa z trudem, bo repertuar trąci myszką, publiczność nie dopisuje, a w kasie pustki. Pewnego dnia w tym podupadającym przybytku pojawiają się – zupełnie niespodziewanie – gwiazdy berlińskiego kabaretu, co jest jak wybuch wulkanu. W gąszczu ambicji, pretensji i zaszłości zaczynają się dziać rzeczy tajemnicze i niepokojące. Na dodatek codzienność staje się coraz bardziej mroczna – do drzwi puka rosnąca w siłę hitlerowska rewolucja...
Wodewil Liegnitz to spektakl będący historią osadzoną w przedwojennych realiach naszego miasta. W przedstawieniu będą się mieszać wątki komediowe i sensacyjne, a przeszłość stanie się komentarzem do współczesności, podobnie jak w berlińskim kabarecie przed drugą wojną światową. To kostiumowe widowisko z udziałem całego legnickiego zespołu i zaproszonych artystów będzie twórczo nawiązywać do poprzednich legnickich realizacji reżysera Łukasza Czuja – „Komedii obozowej" oraz „Lekcji tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby".
Materiały Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Wałbrzych:
,,Szpital Na Peryferiach. Muzyka do Operacji" - reż. Maciej Podstawny - Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
23 czerwca - godz. 19:00
24 czerwca - godz. 19:00
25 czerwca - godz. 18:00
Spektakl o trudnej relacji każdego z nas ze służbą zdrowia. Każdy był, bywa lub będzie albo pacjentem albo lekarzem. Niektórzy, w szczególnych okolicznościach, łączą obie te perspektywy.
System opieki zdrowotnej jest więc rzeczywistością, której doświadcza każdy, podobnie jak doświadczamy obecności państwa, prawa i ekonomii, perspektywy klimatycznej, zanieczyszczenia powietrza, krajobrazu czy systemu edukacji. Jak w przypadku wszystkich tych wielkich tematów, również temat opieki zdrowotnej trudno syntezować, streszczać czy uprzystępniać. Jednak nadszedł chyba czas, by teatr stał się narzędziem dyskusji, badania i sporu.
Zapraszamy więc na bodaj pierwszy spektakl o systemie opieki zdrowotnej. We fragmentarycznej ale zaangażowanej formie eseju, w schemacie alt-rockowego, indie-rockowego i alt-popowego koncertu – spróbujemy przełamać pierwsze bariery w rozmowie o zdrowiu, ludziach, sercu i finansach.
Materiały Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Opole:
,,Kaleidoscope" - Natalia Iwaniec - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
24 czerwca - godz. 20:00 (premiera)
25 czerwca - godz. 20:00
Kaleidoscope to poetycki spektakl taneczny o nieustannych zmianach.
Scope w języku angielskim oznacza instrument of seeing, czyli przyrząd do patrzenia, od greckiego skopein – przyglądać się, badać. Z kolei kalsos z greki tłumaczymy jako piękny a eidos to forma.
Starając się zbudować dla uczestników/widzów żywy instrument do patrzenia, performerki podejmują próbę ukazania różnych przemian zachodzących w ciele na przestrzeni życia.
Wyrażają się w różnych formach, a ich piękno jest różnie postrzegane. Korzystając z własnych przeżyć i doświadczeń budują kolejne układy choreograficzne aby następnie zdekonstruować je na oczach publiczności.
Przekaz wspierają oryginalne kostiumy oraz praca świateł. Poszukiwanie pięknej formy pozwala jednocześnie spojrzeć na ciało i jego możliwości z innej perspektywy.
Kaleidoscope jest grą napędzaną przez ciekawość, zaskakującą i niepowtarzalną.
Materiały Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
,,Podróż Za Jeden Uśmiech" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
23 czerwca - godz. 19:00
24 czerwca - godz. 17:00
W drogę. Bez smartfona i biletu w klimatyzowanym przedziale PKP. Nad morze. Do Mielna. Gdziekolwiek. Pola jest gotowa na wszystko. Nawet jeśli oznacza to nocleg bez śniadania w formie szwedzkiego bufetu. Pola nie jest jednak skazana tylko na siebie. Dołącza do niej kuzynka, fit, eko Daśka Fąferska, z którą tworzą wybuchowy duet.
Czy taka para może pokonać setki kilometrów i wyjść z tego cało? Komu mogą zaufać? Obcemu kierowcy fińskiego tira, uciekinierkom z pielgrzymki, a może tajemniczej szamance z lasu? A sobie nawzajem? Czy znajdą wspólny język choć pozornie dzieli je więcej niż łączy?
Przewrotna adaptacja kultowej powieści Adama Bahdaja to podróż, której pozazdrości głównym bohaterkom każdy uzależniony od ładowarki i gniazdka elektrycznego. Odłóżcie komórki. Dojedziecie bez mapy i aktualnych informacji o korkach.
Materiały Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.