Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Szczecin: 9-11 grudnia 2022

W ten weekend królują w teatrach bajkowe klimaty, ale wiele z nich zaprasza na swoje sztandarowe spektakle. W Szczecinie czeka nas jedna premiera w Teatrze Kana.

"Ania z Zielonego Wzgórza" - reż. Marek Pasieczny - Teatr Współczesny w Szczecinie
9 grudnia, godz. 11.00, 10, 11 grudnia, godz. 17.00
Najnowsza sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży. 11-letnią Anię przygarnia bezdzietne rodzeństwo – Maryla i Mateusz. Choć początkowo chcieli chłopca wkrótce okazuje się, że to właśnie Ania Shirley miała całkowicie odmienić ich życie. Niepokorna, uparta, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ściąga na siebie i Zielone Wzgórze niemało kłopotów...
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Grunwald Rekonstrukcja" - reż. Ewelina Węgiel i Anna Mazurek - Teatr Współczesny w Szczecinie
9 grudnia, godz. 19.00, 10, 11 grudnia, godz. 20.00
Konie, krwawe płótna, duchy i upiory, świetlista łąka i... konie: „Wystawa po końcu świata – Grunwald 2410" czeka nas Was! To jedyna okazja, by doświadczyć żyjącego muzeum. Wędrując po mrocznych korytarzach Sceny Nowe Sytuacje, poznamy historię artystów amatorów, którzy poświęcili wiele lat pracy na tworzenie kopii obrazu Jana Matejki. O co chodzi z tym Grunwaldem?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Droga Pani Kalino" - Żywia Karasińska – Fluks - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Kameralna Nowy Browar)
11 grudnia, godz. 19.00,
,,Droga Pani Kalino'' to fikcyjna opowieść o przyjaźni pomiędzy aktorką Kaliną Jędrusik, a prostą dziewczyną ze wsi – Wiolettą Wypych. Historia ta (a zarazem historia życia Kaliny) opowiedziana jest przez listy i piosenki. W rolę wielkiej gwiazdy wcieliła się Małgorzata Iwańska. Towarzyszy jej zespół muzyczny w składzie: Krzysztof Baranowski, Maciej Marcinkowski/Maciej Strycharczyk, Janusz Jędrzejewski.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Chwila nieuwagi" - Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Dekadencja Nowy Browar)
9, 10 grudnia, godz. 19.00, 11 grudnia, godz. 16.00
"Chwila nieuwagi" to farsa, której bohaterem jest neurotyczny i nudny księgowy. Całkowicie oddany swojej pracy, sumienny, uporządkowany i bez życia towarzyskiego. Wystarczy jednak - tytułowa - chwila nieuwagi, aby to poukładane życie wywróciło się do góry nogami. Biedaczek wplątuje się w aferę z rosyjską mafią w tle. W jego mieszkaniu pojawia się tajemniczy nieznajomy, którego w żaden sposób nie może się pozbyć, a który - dodatkowo - systematycznie opróżnia mu barek. Policja nie reaguje.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Świecie dziwny / Coming Together" - reż. Robert Glumbek, Kevin O'Day - Opera na Zamku w Szczecinie
10 grudnia, godz. 19.00, 11 grudnia, godz. 18.00
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na weekendowe spotkanie z dwuczęściowym, autorskim i prapremierowym w Polsce spektaklem baletowym „Świecie dziwny / Coming Together" w choreografii i inscenizacji wybitnych artystów: Roberta Glumbka i Kevina O'Daya – opowieść o tolerancji, akceptacji inności, pogardzie i stereotypach.
Materiały Opery na Zamku.

"Kraina śpiochów" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
9 grudnia, godz. 9, 11.30, 10, 11 grudnia, godz. 11.00, 13.30, 16.00
W Krainie Śpiochów wszyscy śpią smacznie, długo i radośnie: król, piastunka, dworzanie, poddani. Tylko królewna Śpioszka nie może spać, bo dręczą ją paskudne Koszmary. Gdy król Śpioch się o tym dowiaduje się, jest przerażony. Przecież to okropne, nie móc zasnąć! A jeśli Śpioszka nie zaśnie w czasie świąt – nie dostanie prezentu! Bo Święty Mikołaj przychodzi tylko do dzieci, które grzecznie śpią...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
10, 11 grudnia, godz. 19.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi miedzy nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, ale też absolutnie uniwersalne. Ich prawda jest na dzisiaj, na jutro na zawsze.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Niecierpki" - reż. Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
10 grudnia, godz. 19.00, 11 grudnia, godz. 17.00
Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych", podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelkie frustracje i stany o podłożu psychologicznym, w tym różnego rodzaju zaburzenia m.in. obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw) czy eksplozywne przerywane.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Vaughan Wiliams" - dyr. Łukasz Borowicz - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
9 grudnia, godz. 19.00
Tego wieczoru Orkiestrę Filharmonii w Szczecinie poprowadzi jeden z najlepszych polskich dyrygentów – maestro Łukasz Borowicz. Doskonale znany nie tylko krajowym melomanom, od sezonu 2021/22 jest głównym dyrygentem Filharmonii Poznańskiej. Sławę w kraju przyniosły mu głośne premiery w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej w Warszawie, a na świecie koncerty z takimi zespołami jak London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Akademie für Alte Musik czy Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, by wymienić tylko kilka z nich.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
9, 10 grudnia, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Sztuka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
9, 10 grudnia, godz. 19.00
„Sztuka" Yasminy Rezy w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej. Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu" w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź".
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"W siódmym niebie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
11 grudnia, godz. 12.00
W siódmym niebie chmury płyną leniwie i powoli... Wiatr dmucha lekko i popycha je. Czy zauważysz przelatujące ptaki, gdy położysz się i spojrzysz w niebo? Słońce ogrzewa buzię. Oczy same się zamykają. Gdy otulisz się kocykiem z chmur, poczujesz jak miły w dotyku i puszysty jest śnieg.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Tajemniczy turban" - reż. Beata Chorążykiewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
11 grudnia, godz. 12.00
Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejszego: dobroć, mądrość, uczynność. Sześćdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
10 grudnia 2022

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia