Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 21 - 23 kwietnia 2022 r.Piwnica przy Krypcie zaprasza na polską prapremierę spektaklu dla dzieci "Maja - rezolutna pszczółka". Opera na Zamku w Szczecinie również zaprasza na premierę "Trubadura" Verdiego. To także weekend powrotów, m.in. "Króla potworów" czy "Trzy razy Piaf".
"Król potworów" - reż. Marcin Liber - Teatr Współczesny w Szczecinie
21 kwietnia, godz. 19, 22, 23 kwietnia, godz. 17.00
Czy można mówić o końcu świata na wesoło i z dystansem? Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60. XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Mayday" - Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie (Nowy Browar)
21, 22, 23 kwietnia, godz. 19
Jedna z najlepszych na świecie komedii, historia taksówkarza, któremu przez lata udaje się prowadzić szczęśliwe życie z dwiema kochającymi go żonami, o czym oczywiście nie wie żadna z pań. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
„Kolacja dla głupca" - Anna Kękuś - Teatr Polski w Szczecinie (Scena na Łasztowni)
22 i 23 kwietnia, godz. 15
Komedia mistrza gatunku! Tytułowa kolacja dla głupca to kolacja, na którą każdy z grupy przyjaciół wyszukuje i zaprasza możliwie najgłupszego osobnika. Zabawa polega na tym, aby przez cały wieczór utrzymać w tajemnicy fakt, że stanowi on obiekt żartów, a równocześnie skłonić go do mówienia. Wygrywa ten z przyjaciół, który przyprowadzi „arcymistrza w swoim gatunku". Taki jest punkt wyjścia sztuki, jednak przypadek płata figla planom i myśliwy staje się ofiarą...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Trubadur" - reż. Barbara Wiśniewska - Opera na Zamku w Szczecinie
22 kwietnia, godz. 19.00, 23 kwietnia, godz. 18.00
"Trubadur" Giuseppe Verdiego w interpretacji Barbary Wiśniewskiej to opowieść o tym, jak decyzje poprzednich pokoleń definiują życie współczesnych. Możemy tu mówić o transmisji traumy, chorobie która przechodzi z przodków za pomocą słów i czynów, niewykrywalna i żarłoczna.
Materiały Opery na Zamku.
"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
22 kwietnia, godz. 15.30, 16.30
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Kolory" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
22 kwietnia, godz. 16.00, 23 kwietnia, godz. 12.00, 13.00
Interaktywny spektakl „Kolory" jest inspirowany książką „Czarna książka kolorów" Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat barw. To nie tylko magiczna przeprawa przez świat odczuwany różnymi zmysłami, ale także okazja do rozmowy na temat piękna różnorodności.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Najem okazjonalny" - reż. Weronika Fibich i Adam Ptaszyński - Teatr Kana w Szczecinie
21 kwietnia, godz. 19.00
Sztuka wydaje się najbardziej odpowiednim medium do podjęcia tematu tak trudnego i aktualnego, że nie nadąża za nim refleksja społeczna. Wysłuchanie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Polski, jest jak łowienie ulotnych nici, strzępków wypowiedzi, co oddaje charakter bycia w procesie, w drodze.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.
"Maja - rezolutna pszczółka" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Teatr Piwnica przy Krypcie
23 kwietnia, godz. 12:00
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody" to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce. Podczas wędrówki Maja odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.
"Świadek" - reż. Arkadiusz Buszko - Stowarzyszenie Kamera
22 kwietnia, godz. 19.00
Spektakl „Świadek" to opowieść o przemianie i drodze do wolności, o dramatycznej walce o własną tożsamość. Łukasz – urodzony w rodzinie Świadków Jehowy -pokonuje pełną lęków, frustracji, poczucia winy i zagubienia drogę do samego siebie i staje się Robertem. Bohater konfrontując się z osobistymi pragnieniami, z własną seksualnością, dokonuje wyborów ostatecznych i porzuca hermetyczny i opresyjny świat wspólnoty religijnej.
Materiały Stowarzyszenia Kamera.
"Kayah & Royal String Quartet" - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
22 kwietnia, godz. 19.00
Pierwsza dama polskiej muzyki popularnej wraca do Filharmonii ze specjalnym koncertem przygotowanym właśnie na tę okazję.
Kayah już od ponad 25 lat kroczy po polskiej estradzie własną niezależną drogą jako wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, a także wydawczyni. Sukcesy odnosi w każdej wybranej przez siebie stylistyce – od folku przez jazz i soul aż po muzykę filmową. Jej twórczość jest także doskonałym przykładem na to, że tzw. pop może mieć wartościowe i jakościowe oblicze.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny
21 kwietnia, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.
Zielona Góra
"Stworzenia sceniczne" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
21, 22 kwietnia, godz. 19.00, 23 kwietnia, godz. 16.00,
"Stworzeniami scenicznymi" nazywano aktorki w XVII wiecznym Londynie, gdzie kobiety po raz pierwszy uzyskiwały pozwolenie grania na scenie razem z mężczyznami. Sztuka April de Angelis jest historią o czterech aktorkach okresu Restauracji Angielskiej, która staje się okazją do pokazania teatru jako miejsca odwiecznej walki o pozycję i godność.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
"Akademia Pana Kleksa" - reż. Jerzy Jan Połoński - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
22 kwietnia, godz. 16.00, 23 kwietnia, godz. 12.00
To muzyczna, kolorowa i zarazem teatralna podróż do świata, gdzie dziecko to nie tylko dziecko, ale także partner do rozmowy – ze swoim światem, kompleksami, strachami ale też ogromnymi zaletami. Do świata, gdzie dobro, to szacunek do innych, do ich słabości, tajemnic ale i odmienności. Do świata w którym najbardziej wykluczeni stają się najbardziej potrzebni. I do świata, w którym granice wyobraźni nie istnieją. Bo świat to ramy, które często zakładamy sobie sami na głowy, oczy i uszy... Ale także często zakładając je naszym dzieciom, zabijamy w nich to co najcenniejsze – indywidualizm .
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Gorzów Wielkopolski
"Trzy razy Piaf" - reż. Andrzej Ozga - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
22 kwietnia, godz. 17.00, 23 kwietnia, godz. 16.00, 18.30
Artur Barciś, znakomity aktor i reżyser, rolę Piaf rozpisał na trzy akty, trzy różne okresy życia artystki, które przedstawiają trzy różne aktorki. Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.