Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Szczecin: 16 - 18 grudnia 2022

Świąteczne przedstawienia już na dobre zagościły w teatrach, ale prócz nich są też propozycje o sporym zabarwieniu rozrywkowym. Warto przejrzeć repertuary.

"Być jak Beata" - reż. Magda Miklasz - Teatr Współczesny w Szczecinie
16 grudnia, godz. 19.00, 17, 18 grudnia, godz. 17.00
Muzyczne show jakiego jeszcze nie było. Spektakl, który wzruszył i rozbawił do łez samą Beatę Kozidrak. Zachwyt publiczności budzą aranżacje hitów BAJMU i przezabawne kreacje aktorskie, nadające im nowe, często zaskakujące znaczenie. W teatrze wszystko jest możliwe, nawet najbardziej niepozorny emerytowany policjant, zakonnica czy właściciel bistra z kebabem mogą "być jak Beata".
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Foki" - reż. Maria Magdalena Kozłowska - Teatr Współczesny w Szczecinie
16 grudnia, godz. 19.00, 17, 18 grudnia, godz. 19.00
Polskę obiega niecodzienna nowina: podopieczne fokarium w Szczecinie wystawiły „Grażynę" Mickiewicza. Zdarzenie jest zagadką zarówno dla naukowców, jak i krytyków teatralnych. Czy spektakl to zakodowana wiadomość od zwierząt do człowieka? Symptom kryzysu klimatycznego? A może to po prostu nadinterpretacja/ fake news/ propaganda?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Pod dachami Paryża" - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Dekadencja Nowy Browar)
16, 17 grudnia, godz. 19.00, 18 grudnia, godz. 16.00
Zapraszamy na wycieczkę ulicami Paryża. Stań się flâneurem. Spacerowiczem, który obserwując życie miasta, snuje poetyckie refleksje na temat życia w ogóle... Przemierzaj malarskie bulwary, tajemnicze pasaże, zagub się w labiryncie gwiaździstych placów, by za chwilę odnaleźć się przy okrągłym stoliku w café lub bistro, nad kieliszkiem wina czy też filiżanką kawy.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Król Roger" - reż. Rafał Matusz - Opera na Zamku w Szczecinie
17 grudnia, godz. 19.00, 18 grudnia, godz. 18.00
Opera na Zamku serdecznie zaprasza na pierwsze po majowych premierowych spektaklach spotkanie z operą, oratorium i misterium jednocześnie – „Królem Rogerem" Karola Szymanowskiego, w reżyserii Rafała Matusza, pod kierownictwem muzycznym i batutą Jerzego Wołosiuka.
Materiały Opery na Zamku.

"Kraina śpiochów" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
16 grudnia, godz. 9, 11.30, 17, 18 grudnia, godz. 11.00, 13.30, 16.00
W Krainie Śpiochów wszyscy śpią smacznie, długo i radośnie: król, piastunka, dworzanie, poddani. Tylko królewna Śpioszka nie może spać, bo dręczą ją paskudne Koszmary. Gdy król Śpioch się o tym dowiaduje się, jest przerażony. Przecież to okropne, nie móc zasnąć! A jeśli Śpioszka nie zaśnie w czasie świąt – nie dostanie prezentu! Bo Święty Mikołaj przychodzi tylko do dzieci, które grzecznie śpią...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
17 grudnia, godz. 19.00, 11 grudnia, godz. 18.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi miedzy nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, ale też absolutnie uniwersalne. Ich prawda jest na dzisiaj, na jutro na zawsze.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Niecierpki" - reż. Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
17 grudnia, godz. 19.00, 18 grudnia, godz. 17.00
Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych", podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelkie frustracje i stany o podłożu psychologicznym, w tym różnego rodzaju zaburzenia m.in. obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw) czy eksplozywne przerywane.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie
17,18 grudnia, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

"Jubileusz Bogusława Jakubowskiego" - dyr. Jakub Chrenowicz - - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
16 grudnia, godz. 19.00
Podczas najbliższego koncertu symfonicznego będziemy świętować jubileusz 30. lat pracy artystycznej Bogusława Jakubowskiego – od 1991 roku pierwszego klarnecisty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, uznanego solisty i jednego z najbardziej zasłużonych dla naszej Orkiestry muzyków. Tego wieczoru wykona on, jako pierwszy klarnecista na świecie, „Koncert klarnetowy Zielony horyzont" Janusza Stalmierskiego kompozytora doskonale znanego szczecińskim melomanom. Bogusław Jakubowski jest wyjątkowym specjalistą od prawykonań utworów polskich kompozytorów współczesnych. Oprócz wspomnianego tu już Stalmierskiego, ma na swoim koncie także prawykonania utworów takich kompozytorów jak: Marek Jasiński, Zbigniew Kozub, Artur Cieślak, Piotr Klimek czy Waldemar Sutryk.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Martwa natura" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
16, 17 grudnia, godz. 19.00
Czworokąt: znany malarz, jego żona – niedoceniona malarka, ich służąca oraz chciwy marszand są zaplątani w morderczą sieć intryg. Morderczą w dosłownym sensie. Kto kogo chce w końcu zabić – nie wiadomo! Jedno jest pewne – pełna zwrotów akcji komedia okraszona mistrzowskimi „pojedynkami" aktorskimi utrzymuje w napięciu do ostatniej chwili...
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
18 grudnia, godz. 19.00
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne...
Materiały BTD.

"Wigilia Pani Skurcz" - reż. Piotr Krótki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
17, 18 grudnia, godz. 12.00
„Wigilia Pani Skurcz" Tomasza Ogonowskiego, inspirowana jednym z najsłynniejszych dzieł Karola Dickensa to historia uniwersalna. Dlatego autor zdecydował się na umieszczenie jej we współczesnym Koszalinie. Z kolei Scrooge'm, czyli człowiekiem, który w pogoni za pieniądzem utracił niemal to co w życiu najważniejsze: rodzinę i przyjaciół uczynił kobietę – tytułową Panią Skurcz. To kobieta interesu, współczesna bizneswoman, która w trakcie spektaklu, na oczach młodego widza przejdzie wewnętrzną metamorfozę: z kochającego pieniądze człowieka stanie się w osobą kochającą innych ludzi.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Jutro wrócimy do domu" - reż. Robert Czechowski, Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
16 grudnia, godz. 18.00, 17 grudnia, godz. 17.00, 18 grudnia, godz. 16.00
Bezpośrednią inspiracją dla powstania tej opowieści były „Pippi Pończoszanka" oraz „Alicja w Krainie czarów" i zdolność bohaterek do kreowania w głowie zachwycających światów. Podziw dla ich wyobraźni – szalonej, nieskrępowanej, czystej fantazji stał się inspiracją tekstu „Jutro wrócimy do domu" autorstwa Tomasza Olczaka.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Królowa Śniegu" - reż. Marek Sitarski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
17 grudnia, godz. 16.00, 18 grudnia, godz. 12.00
Królowa śniegu na motywach baśni Hansa Christiana Andersena reżyseria, muzyka, projekty lalek Marek Sitarski scenografia Jakub Bitka przedział wiekowy: od 5 do 12 lat bajka, w luźny sposób nawiązująca do pierwowzoru.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Opowieść wigilijna" - reż. Beata Chorążykiewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
16 grudnia, godz. 10.00, 17, 18 grudnia, godz. 16.00
Pokażemy Państwu przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Temu nielubiącemu ludzi samotnikowi ukazuje się duch zmarłego wspólnika, który ostrzega go przed skutkami życia jakie wiedzie. Ta wizyta ma uchronić Scrooge'a przed podobnym losem... Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Być jak Beata" - reż. Magda Miklasz - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Monika Stolarska
"Foki" - reż. Maria Magdalena Kozłowska - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Pod dachami Paryża" - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie (Scena Dekadencja Nowy Browar), fot. Włodzimierz Piątek
"Król Roger" - reż. Rafał Matusz - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Kraina śpiochów" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
17 grudnia 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia