Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 29 września - 1 października 2023r.

Po pełnym premier początku września teatry zapraszają na swoje najnowsze spektakle. Natomiast do Koszalina warto się wybrać na festiwal m-teatr, na którym prezentuje się wiele ważnych spektakli ostatniego roku.

"Czerwony Kapturek" - reż. Anna Smolar - Teatr Współczesny w Szczecinie
30 września godz. 11.00, 17.00, 1 października, godz. 17.00
Czerwony Kapturek to czwarty po Jedną ręką, Pinokiu i Kopciuszku spektakl Anny Smolar oparty o tekst współczesnego francuskiego dramatopisarza i reżysera Joëla Pommerat. Spektakl zanurza nas w świecie muzycznym i tajemniczym, w którym groza i śmiech nieustannie się ścierają, a relacje opowiadane są językiem choreograficznym, w rytmie bębnów na żywo.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Iwona księżniczka Burgunda" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Polski w Szczecinie
29 września, godz. 19, 30 września, godz. 16, 1 października, godz. 16.00
"Iwona księżniczka Burgunda" to dramat Witolda Gombrowicza, który został opublikowany w 1938 w miesięczniku „Skamander". Dwadzieścia lat później ukazał się w wydaniu książkowym. W pierwodruku, w "Uwagach o grze i reżyserii", autor zalecał "jak najsilniej uwydatnić, co następuje: 1. Wszystkie elementy groteski i humoru neutralizujące przykrą osnowę sztuki, nie zatracając jednak trzeźwości i naturalności w psychologii osób i w całej akcji. 2. Nonszalancję i swobodę tekstu. Sztuka nie powinna być grana zanadto na serio. 3. Pełną świadomość osób działających. Bohaterowie sztuki są ludźmi zupełnie normalnymi, a tylko znajdującymi się w anormalnej sytuacji".
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie

"Bukartyk – fatalny przykład dla młodzieży" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
29, 30 września, godz. 19
Spektakl jest rodzajem komentarza polskiej rzeczywistości oraz rodzajem instruktażu zachowań obywatelskich. To również pokazanie pewnej postawy artysty wobec świata. Świata, w którym przyszło nam funkcjonować – gdzie co innego nam się mówi, a co innego robi. W spektaklu znajdą się piosenki z muzyką i słowami Piotra Bukartyka, barda poruszającego się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszającego rocka, bluesa, muzykę folk oraz reggae z kabaretem i piosenką literacką. Artysta wystąpi w spektaklu wraz ze swoim zespołem.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Dzieje grzechu" - reż. Karol Urbański - Opera na Zamku w Szczecinie
30 września, godz. 19:00, 1 października, godz. 18:00
Oparta na literaturze i filmie taneczna opowieść ilustrowana poematami symfonicznymi Karłowicza w wykonaniu Baletu oraz Solistów i Orkiestry Opery na Zamku. Ten niezwykły balet neoklasyczny nawiązuje kostiumami, scenografią i projekcjami multimedialnymi do stylu epoki Żeromskiego i Karłowicza. Doceniony przez publiczność otrzymał Bursztynowy Pierścień – nagrodę dla najlepszego spektaklu sezonu.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
30 września, godz. 14.30, 1 października, godz. 12.30
Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!" Jesteś piękna". A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Zuzu i Lulu" - reż. Katarzyna Klimek, Edyta Niewińska-Van der Moeren - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
29 września, godz. 10.00, 30 września, godz. 16.00, 1 października, godz. 11.00
Mała Iga uwielbia bawić się swoimi lalkami: Zuzu i Lulu. Nie wie jednak, że te dwie sympatyczne zabawki ożywają, gdy tylko spuści je z oka! Zuzu i Lulu to przyjaźnie nastawione do rzeczywistości lalki, które chcą Was zabrać w świat swoich niezwykłych przygód.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Gęstość zaludnienia" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
29 września, godz. 18.00
Bohaterowie opowieści Aleksijewicz są pogubieni w czasie. Nieustannie porównujący siebie stąd i siebie z kiedyś, pęknięci, niedokładnie poskładani, mają jednak zdolność przenikliwego spojrzenia. Problem w tym, że jest to spojrzenie Orfeusza, spojrzenie wstecz (w tym wypadku w głąb czaszki, w siebie). Ich oczy napotykają na bezwzględny wzrok utraconego czasu – Meduzy, która grozi powrotem.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Humor w poezji" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
30 września, godz. 17.00, 19.00
Dwóch panów w przypadkowych okolicznościach okazuje się być dobrymi znajomymi. Spotkanie po latach jest przyczynkiem do snucia wspomnień w oparciu o fragmenty poezji będącej momentem zwrotnym w życiu starych znajomych, a także nawiązaniem do poetyckich prób jednego z nich.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

Inauguracja sezonu - dyr. Rune Bergmannn - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
29 września, godz. 19:00
Piątkowy koncert inauguracyjny, który rozpocznie zupełnie wyjątkowy, jubileuszowy sezon artystyczny, zarówno dla Filharmonii, jak i Orkiestry Symfonicznej. W tym roku świętowane jest bowiem jednocześnie 75-lecie powstania Orkiestry oraz 70-lecie powołania do życia szczecińskiej Filharmonii.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"
Ideą Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" jest stworzenie warunków do zaprezentowania spektakli teatralnych reżyserów młodego pokolenia. Spektakli, które zainicjują głębszą dyskusję o nowej myśli teatralnej, która w niedługim czasie będzie – być może – określała warunki funkcjonowania polskich teatrów.

Zielona Góra

"Ławeczka..." - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
29, 30 września, godz. 19.00, 1 października, godz. 18.00
Słynna komedia rosyjskiego dramatopisarza była już w Polsce grana ponad dwadzieścia razy. To słodko-gorzka opowieść o mężczyźnie z przeszłością i kobietą po przejściach. Ona i On spotykają się przez przypadek w parku. On chciałby się wprosić na noc, ona pragnie miłości i stabilizacji. On – tajemniczy i oszczędny w słowach, ona subtelna i wrażliwa. Czy spotkanie na tytułowej ławeczce odmieni ich los? Być może gdzieś już kiedyś się poznali? Kameralny spektakl w reżyserii Roberta Czechowskiego to opowieść o potrzebie bliskości i zrozumienia, a także o tym, że relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną to nieustanna gra pozorów.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Czytulisie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
30 września, godz. 19.00, 1 października, godz. 12.00
Powstaniu spektaklu przyświecała idea edukacji poprzez sztukę – zainspirowanie do samodzielnych prób czytania.
Główny bohater spektaklu to Mól Książkowy, który wprost zajada się literami. Mieszka na swojej półce z książkami, gdzie bałagani, wszędzie pałętają się skrawki starych gazet, resztki kartek.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
30 września 2023

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia