Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 10-12 listopada 2023 r.Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie zaprasza w świąteczny weekend na premierę "Boga mordu". Na sceny powraca też "Lalka" w Teatrze Współczesnym, czy "Trubadur" w szczecińskiej Operze na Zamku.
"Lalka" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie
10 listopada, godz. 11.00, 19.00, 11 listopada, godz. 19.00, 12 listopada, godz. 17.00
Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. Czy w drodze na biznesowy szczyt jest miejsce na romantyczną miłość? Czy w świecie, w którym króluje pogarda jest to możliwe?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Kobieta, która zajęła się ogniem" - reż. Ewa Rucińska, Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
10 listopada, godz. 19.00, 11, 12 listopada, godz. 17.00
Opowieść o artystce, która podejmuje się misji naprawy świata, choć ten ciężar ewidentnie ją przygniata. Maria chce wziąć na siebie wszystkie opisane przez kobiety problemy. Te z którymi mierzą się po cichu, w domu i w pracy, zmuszając się do odgrywania roli świetnie radzącej sobie ze wszystkim heroski.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Aleja Zasłużonych" - reż. Krzysztof Materna - Teatr Polski w Szczecin
10 listopada, godz. 19, 11 i 12 listopada, godz. 16
Co zrobić, by zagwarantować sobie pogrzeb na koszt państwa w Alei Zasłużonych? To pytanie staje się centralnym tematem spektaklu w reżyserii Krzysztofa Materny. To opowieść o małżeństwie, które dochodzi do wniosku, że może być problem z ich pochówkiem. Dlaczego? Nie posiadają bowiem pieniędzy na to, by opłacić własny pogrzeb. Ale - z racji, że ona jest poetką, zasłużoną dla literatury, nagradzaną i docenianą - stwierdzają, iż muszą załatwić sobie grób i pogrzeb za darmo od państwa. W Alei Zasłużonych.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Bukartyk – fatalny przykład dla młodzieży"- reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
11 i 12 listopada, godz. 19.00
Spektakl jest rodzajem muzycznej opowieści o polskiej rzeczywistości. Swoimi piosenkami Piotr Bukartyk komentuje to, co dzieje się w kraju. Jest w tym raz bezkompromisowy, innym razem ironiczny albo liryczny. To również pokazanie pewnej postawy artysty wobec świata. Świata, w którym przyszło nam funkcjonować – gdzie co innego nam się mówi, a co innego robi. W spektaklu występuje Piotr Bukartyk wraz ze swoim zespołem oraz aktorzy Teatru Polskiego.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Trubadur" - reż. Barbara Wiśniewska - Opera na Zamku w Szczecinie
11 listopada, godz. 19.00, 12 listopada, godz. 18.00
Opera na Zamku w Szczecinie serdecznie zaprasza na najbliższy weekend na wznowienie opery „Trubadur" G. Verdiego w reżyserii Barbary Wiśniewskiej, pod kierownictwem muzycznym i batutą Jerzego Wołosiuka. „Trubadur" to potężne arcydzieło. Muzyczna dramaturgia oparta na ostrych kontrastach oraz błyskotliwość partii wokalnych fascynują publiczność, a to czyni tę operę jedną z najczęściej wystawianych.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
"Karmelek" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
10 listopada, godz. 10.00
W pewnej spokojnej, wiejskiej zagrodzie żyją zwierzęta. Ich rytm dnia wyznaczany jest codziennymi obowiązkami: krowa daje mleko, kura znosi jajka a kogut, jak na prawdziwego koguta przystało, budzi co rano wszystkich domowników i zwierzęta. Tylko co ma robić piesek Karmelek? Sam chciałby się dowiedzieć, jak mógłby się stać potrzebny...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 listopada, godz. 15.00, 12 listopada, godz. 12.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Calineczka" - reż. Valdis Pavlovskis - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
11 listopada, godz. 16.00, 12 listopada, godz. 11.00
Inscenizacja jednej z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena. Wyobraźcie sobie dziewczynkę urodzoną z ziarenka zasianego w ogródku. Dziewczynkę wielkości kciuka. Dziewczynkę porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza. Wyobraźcie sobie Calineczkę: najmniejszą dziewczynkę na świecie. Zapraszamy na prostą i wzruszającą opowieść o jej dziejach.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
11, 12 listopada, godz. 19.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości. Dialogi między nimi są nie tylko finezyjne i dowcipne, ale też absolutnie uniwersalne.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.
"Sit-Down Tragedy" - reż. : Maksim Isaev, Pavel Semchenko - Teatr Kana
11 listopada, godz. 19:00, 12 listopada, godz. 17:00
Spektakl jest okrutną w swojej radykalności, a jednocześnie pełną czułości opowieścią o samotności, bezradności i pięknie człowieka osaczonego wielowymiarowością absurdu otaczającego świata, własnych obsesji, emocji i uwarunkowań. Jest próbą diagnozy i mierzeniem się z nieuchronnością. Jest swoistym rewersem standapowej rzeczywistości, ironicznym – pełnym czarnego humoru – komentarzem do spraw codziennych, lokalnych, globalnych i ostatecznych.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.
"Burmistrz" - reż. Waldemar Patlewicz - Teatr Piwnica przy Krypcie
11 listopada, godz. 19:00
„Burmistrz" Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona".
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie
11 i 12 listopada, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
"PREISNER | Requiem dla mojego przyjaciela" - dyr. Paweł Kotla - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
10 listopada, godz. 19:00
Zbigniew Preisner to najprawdopodobniej najsłynniejszy, obok Wojciecha Kilara, polski twórca muzyki filmowej. Choć jest twórcą muzyki do ponad 80 filmów fabularnych, to polskim odbiorcom jest znany szczególnie z muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Po niespodziewanej śmierci reżysera w 1996 roku, kompozytor po raz pierwszy w karierze zdecydował się napisać utwór niebędący ścieżką dźwiękową do żadnego filmu, kompozycję na duży skład orkiestrowy, swoiste muzyczne pożegnanie z mistrzem wielkiego ekranu i przyjacielem. Tak powstało Requiem dla mojego przyjaciela, które tego wieczoru wykona dla Państwa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą maestro Pawła Kotli wraz z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie (dawniej: Chór Akademii Morskiej w Szczecinie), o którego przygotowanie zadba Sylwia Fabiańczyk- Makuch.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
"Bóg mordu" - reż. Magda Skiba - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
10, 11 listopada, godz. 19.00
Światowy przebój teatralny na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego! „Bóg mordu" to komediodramat z zabarwieniem refleksyjnym na temat stosunków międzyludzkich, tego czym jest „ucywilizowanie człowieka" i jak szybko potrafią opaść maski nakładane nam przez kulturę. Sztuka w reżyserii Magdy Skiby, brawurowo grana przez czwórkę aktorów, która bez wątpienia dołączy do katalogu komediowych przebojów BTD, takich jak: „Związek otwarty", „Akompaniator", czy „Martwa natura".
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
"Pippi Pończoszanka" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
12 listopada, godz. 19.00
Historia dziewięcioletniej dziewczynki o marchewkowych włosach splecionych w dwa odstające warkocze z mnóstwem piegów na twarzy. Jej zachowanie i wypowiedzi często obnażają hipokryzję dorosłych, dbających bardziej o zewnętrzne pozory niż wyższe wartości. Ta zadziorna dziewuszka z torbą pełną złotych monet, kroczy przez życie sama bez rodziców i pomocy innych.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Zdjęcia:
"Lalka" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Kobieta, która zajęła się ogniem" - reż. Ewa Rucińska, Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Emila Łapko
"Aleja Zasłużonych" - reż. Krzysztof Materna - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Bukartyk – fatalny przykład dla młodzieży"- reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Trubadur" - reż. Barbara Wiśniewska - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Bartek Warzecha