Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 1-3 grudnia 2023Teatr Polski w Szczecinie oraz Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie zapraszają na premierowe spektakle, a w teatrach coraz bardziej czuć już klimat świąteczny, który objawia się spektaklami o choinkach, mikołajkach i innych sprawach szczególnie lubianych przez dzieci.
Szczecin
"XD" - reż. Aleksandra Matlingiewicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
1, 2, 3 grudnia, godz. 19.00
XD... to spektakl muzyczny realizowany na podstawie tekstów najbardziej tajemniczego internetowego autora – Malcolma XD. Jego krótkie, absurdalne, ironiczne opowiadania podbiły serca millenialsów, a niedawno doczekały się realizacji filmowych Netflixa i Canal+. W zagrzybionej piwnicy w bloku spotyka się wspólnota mieszkaniowa. Zebranie dotyczące rewitalizacji windy niespodziewanie przeradza się w awanturę, której przebieg wygląda podejrzanie znajomo.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Gość-INNOŚĆ" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin
1, 2, 3 grudnia, godz. 19.00
Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Heńka i Baśki. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny - od lat stoi pusty, bo kobieta łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Komedianci"- reż. Mikołaj Grabowski - Teatr Polski w Szczecinie
2, 3 grudnia, godz. 19.00
Mikołaj Grabowski to specjalista od twórczości Bogusława Schaeffera. Na podstawie twórczości tego dramaturga ("Próby", "Scenariusz dla trzech aktorów", "Kwartet dla czterech aktorów") powstał scenariusz „Komediantów". To swoisty „teatr w teatrze" oraz pretekst do refleksji na temat znaczenia sztuki w życiu człowieka: „Teatr nie jest po to, by opowiadać o tym, co zdarzyło się naprawdę. O tym, co zdarzyło się naprawdę opowie najlepiej samo wydarzenie. Teatr jest po to, aby opowiedzieć prawdę o teatrze, o możliwościach człowieka, który stworzył teatr, który ten teatr ciągle tworzy i zmienia, który żyje w teatrze, dla teatru, z powodu teatru" – rozważa jedna z postaci spektaklu.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Alicja w Krainie Czarów" - reż. Jacek Tyski - Opera na Zamku w Szczecinie
2, 3 grudnia, godz. 17.00
Opera na Zamku serdecznie zaprasza na familijny spektakl baletowy „Alicja w Krainie Czarów" w choreografii Jacka Tyskiego, do muzyki Przemysława Zycha.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
"Choinka z bajkami" - reż. Lena Alberska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
2, 3 grudnia, godz. 11.00, 13.30, 16.00
Mieszkańcy Zgrozy Wielkiej co roku w grudniu przeżywają katusze. Wszystko za sprawą burmistrza, pana Cierpkiego, który nie znosi Bożego Narodzenia i tępi wszelkie oznaki świątecznej atmosfery w miasteczku. Kiedy w pewną Wigilię na placu pojawia się wielka, przystrojona choinka, burmistrz wpada w szał. Wściekły rozbija jedną z bombek i... nad głowami oszołomionych mieszkańców roztacza się bajka.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Humor w poezji" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
1 grudnia, godz. 19:00, 2, 3 grudnia, godz. 17:00
Od dawna wiadomo, że śmiech to zdrowie, jego siła terapeutyczna jest nie do przecenienia. Zapraszamy na sesję terapeutyczną godzinę dwadzieścia minut i nie na kozetce, a na krześle, a kto chce może pokładać się ze śmiechu, a nawet położyć.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.
"Niecierpki" - reż. Bibianna Chimiak - Teatr Kana w Szczecinie
2 grudnia, godz. 19.00
Spektakl pełen subtelności, czarnego humoru i mrocznej czułości. Historie, splatane wokół kondycji psychicznej człowieka, ukazują niecierpliwość skrywaną pod skórą, gotową eksplodować na scenie. To podróż przez granice wytrzymałości ludzkiej natury, gdzie drobne gesty, atmosfera pełna tajemnicy, i jednocześnie spora dawka humoru, tworzą unikalne widowisko.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.
"Projekt: MATKA" - reż. Mateusz Przyłęcki - Teatr Kana w Szczecinie
3 grudnia, godz. 17.00
To niezwykła podróż w głąb relacji matki i dziecka, ukazująca skomplikowane niuanse tego szczególnego związku. Przenikliwie skonstruowany, spektakl prezentuje różne aspekty macierzyństwa, poruszając zarówno wzruszające, jak i trudne doświadczenia. Zestawienie silnych aktorskich kreacji, głębokiej tematyki i nieoczekiwanych zwrotów sprawia, że "Projekt: MATKA" to niezapomniane widowisko, które poruszy serca widzów.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.
"Bruce Liu" - dyr. Maria Sydor - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
1 grudnia, godz. 19:00
Długo wyczekiwany przez szczecińskich melomanów recital Bruce'a Liu – niekwestionowany triumfator ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021) i jeden z najbardziej porywających pianistów młodego pokolenia. Zachwycający nieskazitelną techniką i głębią swoich interpretacji Liu po zwycięstwie w Warszawie (za przyznaniem mu I nagrody jury Konkursu Chopinowskiego opowiedziało się jednomyślnie, co nie zdarza się często) podbija dziś największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe na całym świecie.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
"Kora. Falowanie i spadanie" - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
1 grudnia, godz. 19.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
"Calineczka" - reż. Małgorzata Wiercioch, Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
2 grudnia, godz. 12.00
Maleńka bohaterka wyrusza w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, jak i te mroczne i niesympatyczne. Spotyka istoty przyjazne jak i te jej nieprzychylne.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
"Mój boski rozwód" - reż. Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
2 grudnia, godz. 17.00
Monodram, czyli najtrudniejsza z form teatralnych w brawurowym wykonaniu Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej. „Mój boski rozwód" to prześmieszna komedia, która w charakterystyczny dla Brytyjczyków sposób miesza ze sobą wzruszenie, zaskoczenie i genialny, choć nieco sarkastyczny dowcip. Historia Angeli, która musi się zmierzyć z życiem, starzeniem się i potrzebą bliskości w sytuacji, w której zawalił się jej świat po odejściu męża. Sztuka utkana z dowcipnych spostrzeżeń na temat relacji damsko-męskich, przyjaźni i zazdrości, miłości i seksu zapewni Państwu wieczór pełen śmiechu i jednocześnie dostarczy refleksji na temat życia w wieku dojrzałym.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
"Bóg mordu" - reż. Magda Skiba - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
2 grudnia, godz. 19.00
Światowy przebój teatralny na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego! „Bóg mordu" to komediodramat z zabarwieniem refleksyjnym na temat stosunków międzyludzkich, tego czym jest „ucywilizowanie człowieka" i jak szybko potrafią opaść maski nakładane nam przez kulturę. Sztuka w reżyserii Magdy Skiby, brawurowo grana przez czwórkę aktorów, która bez wątpienia dołączy do katalogu komediowych przebojów BTD, takich jak: „Związek otwarty", „Akompaniator", czy „Martwa natura".
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
"Królowa śniegu" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
3 grudnia, godz. 12.00
„Królowa śniegu" jest opowieścią o miłości, przyjaźni, oddaniu i lojalności, z morałem aktualnym w każdych czasach i przeznaczonym dla widza od lat pięciu do stu pięciu. W spektaklu w reżyserii Zdzisława Derebeckiego rozliczne przygody małej Gerdy, która wyrusza na poszukiwanie przyjaciela Kaja, zaczarowanego i porwanego przez złą Królową Śniegu zostały wzbogacone o piękne piosenki z mądrymi tekstami i niezwykłe multimedialne wizualizacje, które przeniosą widza w każdym wieku w baśniowy świat H. Ch. Andersena...
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
"Związek otwarty" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
3 grudnia, godz. 19.00
Kryzys w małżeństwie bywa niekiedy zabawny. Kryzys we włoskim małżeństwie jest po prostu komedią.
Zazdrość, miłość, przywiązanie – wszystkie te uczucia zostaną wystawione na ciężką próbę kiedy ON zaproponuje zmianę ich małżeństwa w związek otwarty, a ONA – początkowo wrogo nastawiona – odnajdzie się w tej zmianie nad wyraz dobrze.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Zielona Góra
"Przy przy" - reż. - Piotr Soroka - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
2 grudnia, godz. 16.00, 3 grudnia, godz. 12.00
„Przy przy" to spektakl bez słów, historia opowiadana za pomocą ciał dwójki aktorów, form plastycznych, autorskiej muzyki, zbudowane z niespiesznych struktur ruchowych, które pozwolą najnajmłodszej publiczności w pełni przeżyć doświadczenie teatralne oraz rozwinąć więź dziecka z bliskim mu dorosłym.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
"Królowa śniegu" - reż. Marek Sitarski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
3 grudnia, godz. 14.00
Nie zabraknie tu postaci Babci, Gerdy, Kaja, Diabła Maestro i jego pomocników, a także samej Królowej Śniegu, Wrony, Rozbójniczki oraz Zbójów. Kluczem do magicznego świata staje się zaczarowana szafa, wprowadzająca w zupełnie inną baśniową rzeczywistość.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Gorzów Wielkopolski
"Nowy wspaniały świat" - reż. Krzysztof Garbaczewski - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
1, 2, 3 grudnia, godz. 19.00
W „Nowym wspaniałym świecie" chodzi o dwoistość i odwrócenie myślenia. Technologia jest jedną z największych broni dominacji naszych czasów, ale paradoksalnie może być również jednym z ostatnich miejsc, w których człowiek może znaleźć tymczasowe strefy autonomiczne, miejsca zarówno emancypacji, jak i próby ponownego połączenia się z innymi...
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Zdjęcia:
"XD" - reż. Aleksandra Matlingiewicz - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Gość-INNOŚĆ" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Komedianci"- reż. Mikołaj Grabowski - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Alicja w Krainie Czarów" - reż. Jacek Tyski - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Piotr Gamdzyk
"Choinka z bajkami" - reż. Lena Alberska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, fot. Anna Lefik