Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennik Teatralnego - Szczecin: 8-10 grudnia 2023 r.

Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza na premierowe przedstawienie w reżyserii Gianina Cărbunariu. Na sceny teatrów powracają także znane i lubiane przez widzów spektakle.

Szczecin

"Opowieści babć szeptane córkom przez matki" - reż. Gianina Cărbunariu - Teatr Współczesny w Szczecinie
8 grudnia, godz. 19.00
W latach 1966-1989, za czasów dyktatury Nicolae Ceaușescu w Rumunii obowiązywał „Dekret 770". Przypominał on polski „kompromis aborcyjny", jednak w Rumunii obejmował także zakaz antykoncepcji. Dekret miał na celu zwiększenie populacji i budowanie potęgi państwa. Było to najbardziej restrykcyjne prawo w całym bloku sowieckim. Kosztowało ono życie tysiące kobiet i odcisnęło na społeczeństwie piętno sięgające kilku pokoleń. Czy mroczna historia Rumunii, przekazywana przez opowieści babć i matek, może stanowić ostrzeżenie? Czy przeszłość Rumunii może stać się przyszłością Polski, Węgier, Stanów Zjednoczonych?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kobieta, która zajęła się ogniem" - reż. Ewa Rucińska, Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie
8 grudnia, godz. 19.00, 9, 10 grudnia, godz. 17.00
Komediowy spektakl muzyczny, stworzony na bazie prawdziwych kobiecych historii – kontynuacja mającej gorące grono fanów i fanek KOBIETY ZAGROŻONEJ NISKIMI ŚWIADCZENIAMI EMERYTALNYMI. Opowieść o artystce, która podejmuje się misji naprawy świata, choć ten ciężar ewidentnie ją przygniata. Maria chce wziąć na siebie wszystkie opisane przez kobiety problemy. Te z którymi mierzą się po cichu, w domu i w pracy, zmuszając się do odgrywania roli świetnie radzącej sobie ze wszystkim heroski. Interaktywna, lekka forma musicalu budzi śmiech i zachęca do rozmowy, dodając wydarzeniu wspólnotowy terapeutyczny wymiar.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Gość-INNOŚĆ" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin
9, 10 grudnia, godz. 16.00
Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Heńka i Baśki. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny - od lat stoi pusty, bo kobieta łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kolacja dla głupca"- reż. Anna Kękuś - Teatr Polski w Szczecinie
9 i 10 grudnia, godz. 19.00
Tytułowa kolacja dla głupca to kolacja, na którą każdy z grupy przyjaciół wyszukuje i zaprasza możliwie najgłupszego osobnika. Zabawa polega na tym, aby przez cały wieczór utrzymać w tajemnicy fakt, że stanowi on obiekt żartów, a równocześnie skłonić go do mówienia. Wygrywa ten z przyjaciół, który przyprowadzi „arcymistrza w swoim gatunku". Jednak przypadek płata figla planom i myśliwy staje się ofiarą...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur"- reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
8, 9, 10 grudnia, godz. 19
Spektakl skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy. Czyli feeria szybkich, rytmicznych i głośnych dźwięków, muzyka porywająca do tańca i teksty łatwo zapadające w pamięć.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Choinka z bajkami" - reż. Lena Alberska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
8 grudnia, godz. 9.00, 11.30, 9 grudnia, 11.00, 13.30, 16.00, 10 grudnia, godz. 11.00, 13.30
Mieszkańcy Zgrozy Wielkiej co roku w grudniu przeżywają katusze. Wszystko za sprawą burmistrza, pana Cierpkiego, który nie znosi Bożego Narodzenia i tępi wszelkie oznaki świątecznej atmosfery w miasteczku. Kiedy w pewną Wigilię na placu pojawia się wielka, przystrojona choinka, burmistrz wpada w szał. Wściekły rozbija jedną z bombek i... nad głowami oszołomionych mieszkańców roztacza się bajka.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
9, 10 grudnia, godz. 17:00,
Niezrównany duet komiczny — Adam Dzieciniak i Michał Janicki w znakomitej reżyserii Andrzeja Zaorskiego doładują państwu akumulatory na nadchodzące jesienne dni! Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Światy możliwe" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
9 grudnia, godz. 19.00
Czwórka przedstawicieli gatunku ludzkiego podejmuje próbę uratowania świata. Stawka toczy się o wszystko, a miejscem akcji jest Planeta Ziemia, ten przedziwny escape room.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Maja – rezolutna pszczółka" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
9 i 10 grudnia, godz. 9:30
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody" to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce. Podczas wędrówki Maja odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.

"WARS | PALESTER | SKROWACZEWSKI" - dyr. Norbert Twórczyński - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
8 grudnia, godz. 19:00
koncert w całości poświęcony niezwykłym postaciom polskiej muzyki XX wieku. Każdy z kompozytorów, których dzieła wybrzmią tego wieczoru w złotej sali naszej Filharmonii, to postać nietuzinkowa. Ich życiorysy mogłyby posłużyć za doskonały scenariusz do niejednego filmu. Bohaterami wieczoru będą bowiem: Henryk Wars (1902-1977), Stanisław Skrowaczewski (1923-2017) i Roman Palester (1907-1989)
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
8 grudnia, godz. 19.00
Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak...
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Szalone nożyczki" - reż. Andrzej Chichłowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
9 grudnia, godz. 19.00
Szalone nożyczki to niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje... zamordowana. Ten nieoczekiwany zwrot wydarzeń ujawni wiele skrywanych tajemnic, których rozwiązaniem zajmie się profesjonalny śledczy w asyście samych widzów. Autor sztuki bowiem, główną rolę powierzył właśnie publiczności.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Bóg mordu" - reż. Magda Skiba - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
9 grudnia, godz. 17.00
Światowy przebój teatralny na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego! „Bóg mordu" to komediodramat z zabarwieniem refleksyjnym na temat stosunków międzyludzkich, tego czym jest „ucywilizowanie człowieka" i jak szybko potrafią opaść maski nakładane nam przez kulturę. Sztuka w reżyserii Magdy Skiby, brawurowo grana przez czwórkę aktorów, która bez wątpienia dołączy do katalogu komediowych przebojów BTD, takich jak: „Związek otwarty", „Akompaniator", czy „Martwa natura".
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Zielona Góra

"Pop!" - reż. Magdalena Młynarczyk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
9 grudnia, godz. 16.00, 10 grudnia, godz. 12.00
„Pop!" to zawołanie, którego używają mieszkańcy niezwykłej planety zrobionej z ziaren kukurydzy – Popkorlandii. Mają bardzo nietypowy wygląd, ruchy i zachowania – są totalnie inni niż mieszkańcy Ziemi. Nigdy nie widziano ich na naszej planecie, a teraz okazuje się, że przybyli na Ziemię i chcą zbadać, czy jest ona dla nich przyjaznym miejscem do życia. W wyniku wysokiej temperatury na ich ukochanej Popcorlandii ziarna kukurydzy zaczynają pęcznieć i popcorn zasypuje już całą planetę. Gdyby nie udało się jej uratować, muszą mieć plan B.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Kwartet" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
9, 10 grudnia, godz. 19.00
Wzruszająca i inteligentna komedia z wyższych sfer artystycznych. Jej bohaterami jest czworo słynnych gwiazd operowych, które los po wielu latach połączył na nowo, tym razem w domu spokojnej starości dla emerytowanych muzyków.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Pchła Szachrajka" - reż. Cezary Żołyński - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
8 grudnia, godz. 17.00, 9 grudnia, godz. 11.00, 10 grudnia, godz. 16.00
Kto nie zna Pchły Szachrajki, jednej z najpopularniejszych postaci stworzonych przez Jana Brzechwę? Wszyscy znamy. Kolorowa jak mozaika, w żakieciku z lila pluszu, jeździ bryczką w kapeluszu i „pchełkuje". To znaczy figluje i psoci. Bo bardzo lubi psoty i żarty.
A gdyby nasza bohaterka w swoim „pchełkowaniu" trafiła do cyrku? Kogo mogłaby tam spotkać?
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Opowieści babć szeptane córkom przez matki" - reż. Gianina Cărbunariu - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Mat. prasowe
"Kobieta, która zajęła się ogniem" - reż. Ewa Rucińska, Maria Dąbrowska - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Emila Łapko
"Gość-INNOŚĆ" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Kolacja dla głupca"- reż. Anna Kękuś - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Noc kolorowych chmur"- reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
9 grudnia 2023

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia