Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 5 - 7 stycznia 2024 r.

Losy artysty na przykładzie Moliera w premierowym spektaklu w Teatrze Polskim w Szczecinie to pierwsza nowość w tym roku w Szczecinie. A z racji karnawału wiele przedstawień będzie miało lekko rozrywkowy posmak.

"Seks dla opornych" - reż. Justyna Celeda - Teatr Współczesny w Szczecinie

5, 6, 7 stycznia, godz. 19.00,
Małżeństwo z 25-letnim stażem wyjeżdża na weekend do luksusowego hotelu. Zabierają ze sobą poradnik „Seks dla opornych", który ma pomóc na nowo rozpalić ich życie intymne i uratować związek. Czy terapia przyniesie oczekiwane rezultaty?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"XD" - reż. Aleksandra Matlingiewicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
5 stycznia, godz. 19.30
W zagrzybionej piwnicy w bloku spotyka się wspólnota mieszkaniowa. Zebranie dotyczące rewitalizacji windy niespodziewanie przeradza się w awanturę, której przebieg wygląda podejrzanie znajomo.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Molière, czyli zmowa świętoszków" - reż. Rafał Szumski - Teatr Polski w Szczecin
6 stycznia, godz. 19.00, 7 stycznia, godz. 16.00
Fabuła dramatu Michaiła Bułhakowa osnuta jest wokół ostatnich lat życia Moliera. Oto Paryż, druga połowa XVII wieku. Molier za wszelką cenę chce wystawić swoją sztukę pt. „Świętoszek", tekst jak na tamte bardzo skandaliczny, bo atakujący bigoterię i religijność na pokaz. Dlatego przeciwko pisarzowi występują dostojnicy kościelni, a arcybiskup Paryża różnymi sposobami próbuje pozbawić go łask króla. Mimo iż kariera Moliera obfituje w liczne sukcesy, jego życie miłosne układa się rozmaicie. Oto po definitywnym rozstaniu z dawną kochanką - Magdaleną Bejart, dramatopisarz związuje się z jej młodszą siostrą, Armandą. Ta aktorka nie jest mu jednak wierna.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Gość – INNOŚĆ" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin
6 stycznia, godz. 16.00, 7 stycznia, godz. 19.00
Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Heńka i Baśki. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny - od lat stoi pusty, bo kobieta łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Crazy for You" - reż. Jerzy Jan Połoński - Opera na Zamku w Szczecinie
5, 6 stycznia, godz. 19.00, 7 stycznia, godz. 18.00
Jeden z najwspanialszych musicali świata – „Crazy for You" George'a i Iry Gershwinów – w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, pod batutą Jerzego Wołosiuka.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Calineczka" - reż. Valdis Pavlovskis - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
5 stycznia, godz. 10.00, 6 stycznia, godz. 16.00, 7 stycznia, godz. 11.00
Wyobraźcie sobie dziewczynkę urodzoną z ziarenka zasianego w ogródku. Dziewczynkę wielkości kciuka. Dziewczynkę porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza. Wyobraźcie sobie Calineczkę: najmniejszą dziewczynkę na świecie. Zapraszamy na prostą i wzruszającą opowieść o jej dziejach.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
6 stycznia, godz. 15.00, 7 stycznia, godz. 12.00
Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: „Halo Ziemia!" Jesteś piękna". A Ty co byś jej powiedział/powiedziała? Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
7 stycznia, godz. 19:00
Niezrównany duet komiczny — Adam Dzieciniak i Michał Janicki w znakomitej reżyserii Andrzeja Zaorskiego doładują państwu akumulatory na nadchodzące jesienne dni! Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Koncert prezydencki" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
5, 6 stycznia, godz. 19:00
Tegoroczne, aż dwa, Koncerty Prezydenckie poświęcone będą najlepszej muzyce amerykańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji filmowych. Trzy wybitne utwory znane wszystkim melomanom i miłośnikom kina zapewnią niezapomniane przeżycia muzyczne.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Cafe sax" - reż. Cezary Domagała - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
5, 6, 7 stycznia, godz. 19.00,
Spektakl muzyczny, podczas którego można usłyszeć, w nowej aranżacji, największe, najbardziej lubiane i znane każdemu piosenki Agnieszki Osieckiej. Akcja spektaklu rozgrywa się w kawiarni Cafe Sax, której pierwowzorem jest lokal mieszczący się na warszawskiej Saskiej Kępie. To tam autorka spędzała długie godziny na obserwacji ludzi, to tam rodziły się pomysły nowych tekstów. Przenosząc się na dwie godziny w tamtą rzeczywistość, staniemy się świadkami opowieści o ludzkich uczuciach i namiętnościach...
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Kraina śpiochów" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
7 stycznia, godz. 12.00,
Czy sen, jego brak lub nadmiar, może być przyczyną zmartwienia dworu królewskiego? Może, o ile to dwór Króla Śpiocha, którego poddani wzorem jego wysokości sypiają długo i smacznie. Wiadomo bowiem, że sen to zdrowie i uroda. Kiedy okazuje się, że nie wszyscy mogą bez obaw wypoczywać, władca wyrusza na ekspedycję, której celem jest ratowanie spokojnego snu. Jego przygody i spotkania podczas wyprawy są zabawne i pouczające, ale przede wszystkim niezwykłe. „Kraina" śpiochów to bajka dla wszystkich. Wzbudza emocje, elektryzuje wpadającymi w ucho piosenkami, zaskakuje galerią oryginalnych postaci i kostiumów oraz przebogatą scenografią.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Zielona Góra

"Pop!" - reż. Magdalena Młynarczyk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
6 stycznia, godz. 16.00, 7 stycznia, godz. 12.00
„POP!" to zawołanie, którego używają mieszkańcy niezwykłej planety zrobionej z ziaren kukurydzy – Popkorlandii. Mają bardzo nietypowy wygląd, ruchy i zachowania – są totalnie inni niż mieszkańcy Ziemi. Nigdy nie widziano ich na naszej planecie, a teraz okazuje się, że przybyli na Ziemię i chcą zbadać, czy jest ona dla nich przyjaznym miejscem do życia. W wyniku wysokiej temperatury na ich ukochanej Popcorlandii ziarna kukurydzy zaczynają pęcznieć i popcorn zasypuje już całą planetę. Gdyby nie udało się jej uratować, muszą mieć plan B.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Słodkie lata 20.-30." - reż. Jan Szurmiej - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
5, 6 stycznia, godz. 19.00, 7 stycznia, godz. 18.00
Lata dwudzieste i trzydzieste były w Polsce czasem barwnym, rozśpiewanym i roztańczonym. Panie w długich rękawiczkach, powłóczystych sukniach, zdobionych sznurami pereł i eleganccy panowie w smokingach czy frakach – świętowali życie w rewiach i kabaretach. Nigdy przedtem, ani też nigdy potem – nie miało ono tylu barw, odcieni i smaków, co w słodkich latach dwudziestych i trzydziestych... Miłość ci wszystko wybaczy, Na pierwszy znak, Ada, to nie wypada – dajcie się unieść słodkim nutom płynącym ze sceny!
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Świecie nasz" - reż. Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
5 stycznia, godz. 19.00, 6, 7 stycznia, godz. 18.00
Ten spektakl był moim marzeniem od lat. Wychowałem się na piosenkach Marka Grechuty, to one ukształtowały moją wrażliwość.
"Wiedziałem, że kiedyś go zrobię. W tym spektaklu nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji. Piosenki Grechuty to przede wszystkim piękna poezja. Grechuta śpiewał Gałczyńskiego, Mickiewicza, sam też był świetnym poetą. A ponieważ dobra poezja jest uniwersalna i dotyczy kondycji człowieka - kondycji moralnej, kondycji świata - to w tym czasie te piosenki okazały się szczególnie aktualne. Wiele fragmentów wydaje się napisanych na ten czas, który teraz mamy.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Seks dla opornych" - reż. Justyna Celeda - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Bartłomiej Sowa
"XD" - reż. Aleksandra Matlingiewicz - Teatr Mały w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Molière, czyli zmowa świętoszków" - reż. Rafał Szumski - Teatr Polski w Szczecin, fot. Mat. prasowe
"Gość – INNOŚĆ" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Crazy for You" - reż. Jerzy Jan Połoński - Opera na Zamku w Szczecinie, fot. Marek Grotowski

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
5 stycznia 2024

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia