Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 12-14 stycznia 2024 r.

W ten weekend powraca część dawno nie widzianych spektakli oraz te nowsze, a z okazji zbliżających się ferii więcej będzie także spektakli dla dzieci.

"Czerwony Kapturek" - reż. Anna Smolar - Teatr Współczesny w Szczecinie

12 stycznia, godz. 10.00, 12.00, 13 stycznia, godz. 16.00
Opowieść o tym, że czasami lubimy się bać, ale też o odwadze, którą nosimy w sobie. Spektakl zanurza nas muzycznym i tajemniczym w świecie, w którym groza i śmiech nieustannie się ścierają, a relacje opowiadane są językiem choreograficznym, w rytmie bębnów na żywo.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dzień świra" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Mały w Szczecinie
12, 13, 14 stycznia, godz. 19.00
„Dzień świra" Marka Koterskiego to mistrzostwo w nazywaniu codzienności, językowy majstersztyk, „lektura obowiązkowa" każdego, świadomego Polaka.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Dotyk za dotyk. Dansing"" - reż. Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie
12, 13, 14 stycznia, godz. 19.00
Zapraszamy na międzypokoleniową odsłonę dansingu w teatrze. Szampańska zabawa, feeria barw, taneczny sznyt i odblaski dyskotekowej kuli... Zawirujmy w tanecznym uścisku, niech podłoga zadrży, niech zabłysną reflektory, a parkiet zapłonie ogniem naszych ciał. Niech żyje bal! Idąc za myślą Erin Manning: „Dotyk wywołuje wydarzenie, dotyk tworzy zdarzenie". Zatańczymy?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Piaf" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin
12, 13, 14 stycznia, godz. 19.00,
Edith Piaf – francuska pieśniarka. Drobna, o kruchej posturze, a głosie tak mocnym i przepełnionym emocjami, że trafiał do serc ludzi na całym świecie. Sztuka Pam Gems to portret tej wybitnej artystki ukazujący ją nie tylko w świetle reflektorów, ale i za kulisami, w życiu prywatnym. Oba te światy przenikały jednak te same uczucia: nienasycenie życiem, szaleńcza tęsknota za miłością, za byciem kochaną. Przez tłumy, i przez tego jedynego... W spektaklu zabrzmi kilkanaście piosenek Piaf. Aktorom na scenie towarzyszy zespół grający muzykę na żywo. W tytułowej roli występuje Sylwia Różycka.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kolacja dla głupca" - reż. Anna Kękuś - Teatr Polski w Szczecin
13, 14 stycznia, godz. 16.00
Tytułowa kolacja dla głupca to kolacja, na którą każdy z grupy przyjaciół wyszukuje i zaprasza możliwie najgłupszego osobnika. Zabawa polega na tym, aby przez cały wieczór utrzymać w tajemnicy fakt, że stanowi on obiekt żartów, a równocześnie skłonić go do mówienia. Wygrywa ten z przyjaciół, który przyprowadzi „arcymistrza w swoim gatunku". Jednak przypadek płata figla planom i myśliwy staje się ofiarą...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My hrabiny nie płaczemy" - reż. Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecin
13, 14 stycznia, godz. 21.45
Recepta na to, jak godzić się z przemijaniem nie rezygnując z siebie i swoich pragnień oraz jak znaleźć wolność i autonomię bez wyzbywania się miłości do mężczyzn. Mówione i śpiewane, zabawne i wzruszające historie oparte są na celnej obserwacji współczesnej codzienności. Olga Adamska (na zdjęciu) przekazuje przepis na to, jak być dzisiaj kobietą, która lubi i ceni siebie. Poczucie humoru i dystans, błyskotliwość i ironia z dużą dozą ciepła i zrozumienia – w monologach można rozpoznać własne doświadczenia i roześmiać się terapeutycznie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Świecie dziwny / Coming Together" - reż. Robert Glumbek/ Kevin O'Day - Opera na Zamku w Szczecinie
13 stycznia, godz. 19.00, 14 stycznia, godz. 18.00
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na weekendowe (13 i 14 stycznia) spotkanie z dwuczęściowym, autorskim i prapremierowym w Polsce spektaklem baletowym „Świecie dziwny / Coming Together" w choreografii i inscenizacji wybitnych artystów: Roberta Glumbka i Kevina O'Daya – opowieść o tolerancji, akceptacji inności, pogardzie i stereotypach.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Kolory" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
12 stycznia, godz. 10.00
Interaktywny spektakl „Kolory" jest inspirowany książką „Czarna książka kolorów" Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat barw. To nie tylko magiczna przeprawa przez świat odczuwany różnymi zmysłami, ale także okazja do rozmowy na temat piękna różnorodności.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13 stycznia, godz. 14.00, 15.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Perfekty i Ambaras" - reż. Jakub Krofta - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13 stycznia, godz. 16.00, 14 stycznia, godz. 11.00
Sztuka „Perfekty i Ambaras" cenionej dramatopisarki Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty to pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe – spotkanie wróżki, chmary niebezpiecznych mordoryjów, odkrycie Liberlandii... A może nawet polubienie przyszywanego brata?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

„Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
12, 13 stycznia, godz. 19:30
Niezrównany duet komiczny — Adam Dzieciniak i Michał Janicki w znakomitej reżyserii Andrzeja Zaorskiego doładują państwu akumulatory na nadchodzące jesienne dni! Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Dancing Your Way Home - Work in Progress" - Teatr Kana w Szczecinie
13 stycznia, godz. 16.00
Dancing Your Way Home [Tańcząc ścieżkę do domu] to próba, początek, spotkanie. Podczas stażu zajmowaliśmy się pytaniami dotyczącymi lokalności, wspólnoty i tańca, z Kaną jako naszą "trampoliną", naszym punktem wyjścia. 13. stycznia zapraszamy na wieczór pokazów pracy i rozmów, podczas którego podzielimy się doświadczeniami naszych wspólnych i indywidualnych procesów.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Pozory mylą" - reż. Tomasz Kaczorowski - Teatr Piwnica przy Krypcie
12 stycznia, godz. 19:00, 13 stycznia, godz. 17:00
„Pozory mylą" to dramat wyjątkowy w dorobku Thomasa Bernharda, inny, bardziej czuły. Skupiony na relacjach dwóch braci, którzy pod koniec życia szukają się z powrotem, próbują odbudować relacje – mówi reżyser Tomasz Kaczorowski. – Ale to także opowieść o sztuce i uprawiających ją, o konflikcie, która ze sztuk jest ważniejsza. Także o tym, po co jest teatr.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie
12, 13 stycznia, godz. 9.30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Koncert kolęd" - dyr. Bartosz Olejnik - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
12 stycznia, godz. 19.00
Już w najbliższy piątek 12 stycznia o godzinie 19.00 w Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego. Na scenie zobaczymy i usłyszymy pedagogów i studentów Wydziału Wokalnego oraz Wydziału Instrumentalnego we współpracy z instrumentalistami szczecińskiej filharmonii pod dyrekcją Bartosza Olejnika.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Seksapil" - reż. Paweł Szkotak - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
13, 14 stycznia, godz. 19.00,
Piękna, komediowa opowieść słowno – muzyczna o czasach minionych, do których wciąż czujemy sentyment. Spektakl zrealizowany z ogromnym rozmachem: na scenie zobaczycie Państwo cały zespół aktorski Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. W warstwie dramatycznej to klasyczna komedia pomyłek, ale także opowieść o miłości, która przychodzi bez względu na wiek i status społeczny. W warstwie muzycznej to z kolei prawdziwa uczta dla miłośników przedwojennych szlagierów, z klasycznymi już: „Seksapil, to nasza broń kobieca" i „Umówiłem się z nią na dziewiątą" na czele.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Teatr Malucha" - reż. Dominika Mrozowska-Grobelna, Adrianna Jendroszek, Marcin Borchardt - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
14 stycznia, godz. 10.00
Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Bajkowe przygody" - reż. Dominika Mrozowska-Grobelna, Adrianna Jendroszek, Marcin Borchardt - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
14 stycznia, godz. 12.00
Teatr malucha to kameralne, poduszkowe spotkania z maluszkami i ich rodzicami. Poduszkowe – bo widzowie siedzą niemal na samej scenie – na podłodze. Spektakle mają charakter interaktywny. A wszystko po to by zaciekawić i skupić uwagę młodego widza. Nie zabraknie więc wspólnych gier, zabaw i piosenek wykonywanych razem z dziećmi. Teatr malucha to wyjątkowa okazja, aby postawić swoje pierwsze kroki na zawodowej scenie teatralnej i wyruszyć w podróż w niezwykły, czasem magiczny, świat teatru.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Gorzów Wielkopolski

"Pchła Szachrajka" - reż. Cezary Żołyński - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
12 stycznia, godz. 10.00, 13 stycznia, godz. 16.00
Kto nie zna Pchły Szachrajki, jednej z najpopularniejszych postaci stworzonych przez Jana Brzechwę? Wszyscy znamy. Kolorowa jak mozaika, w żakieciku z lila pluszu, jeździ bryczką w kapeluszu i „pchełkuje". To znaczy figluje i psoci. Bo bardzo lubi psoty i żarty.
A gdyby nasza bohaterka w swoim „pchełkowaniu" trafiła do cyrku? Kogo mogłaby tam spotkać? Mogłaby, na przykład, spotkać tam wielkiego słonia o imieniu Jombo, dwóch wesołych clownów, którzy uwielbiają psoty, tak jak i ona, czy też dwóch żonglerów, którzy potrafią żonglować rurkami z kremem. Istnieje także szansa na spotkanie z mistrzem magii, który potrafi wyczarować takie rzeczy, że...ho, ho.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Czerwony Kapturek" - reż. Anna Smolar - Teatr Współczesny w Szczecinie, for. Piotr Nykowski
"Dzień świra" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Włodzimierz Piątek
"Dotyk za dotyk. Dansing"" - reż. Katarzyna Sikora - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Piaf" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Kolacja dla głupca" - reż. Anna Kękuś - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
12 stycznia 2024

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia