Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 12-14 kwietnia 2024 r.

Wielcy mistrzowie słowa i dramatu zagoszczą na teatralnych scenach w ten weekend. Mickiewicz, Fredro, Szekspir, Aldous Huxley, Isaac Bashevis Singer - brzmi zachęcająco? Na pewno.

"Sen nocy letniej" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie

12, 13 kwietnia, godz. 19.00, 14 kwietnia, godz. 17.00
Na motywach komedii Williama Shakespeare'a w przekładzie Stanisława Barańczaka oraz na podstawie wywiadów z osobami z niepełnosprawnościami, ich rodzinami, a także osobami zajmującymi się asystenturą seksualną i pracą seksualną.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Matka Putina" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Tatr Mały w Szczecinie
13 kwietnia, godz. 17.00
Mało znana historia Wiery Nikołajewny Putiny, która wbrew oficjalnej wersji Kremla, podaje się za biologiczną matkę Władimira Putina. Starsza kobieta, w oblężonej przez rosyjskie wojska gruzińskiej wiosce, w emocjonującym monologu opowiada o zaskakujących wydarzeniach sprzed lat, z okresu dzieciństwa swego nieślubnego syna.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Sztukmistrz z miasta Lublina" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin
12, 13, 14 kwietnia, godz. 19.00
Spektakl na podstawie powieści autorstwa laureata Nagrody Nobla, Isaaca Bashevisa Singera – „Sztukmistrz z Lublina", wydanej po raz pierwszy w 1960 roku, a napisanej w języku jidysz. To opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, o próbie odrzucenia wiary, buncie przeciwko tradycjom przodków, jak też o pragnieniu spełnienia marzeń. Wiele z utworów z tego muzycznego przedstawienia zyskało sporą popularność, np. song „Dzięki ci Panie za ten świat" stał się hymnem „Piwnicy pod Baranami".
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Hrabiny przodem" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Polski w Szczecin
12, 13 kwietnia, godz. 22.00
"Hrabiny przodem" - Hrabiny powracają. Dalszy ciąg monologów o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu w wykonaniu Olgi Adamskiej. Będzie zabawnie i autoironicznie. Kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Gość - inność" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin
13, 14 kwietnia, godz. 16.00
Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Heńka i Baśki. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny - od lat stoi pusty, bo Baśka łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Trubadur" - reż. Barbara Wiśniewska - Opera na Zamku w Szczecinie
13 kwietnia, godz. 19.00, 14 kwietnia, godz. 18.00
"Trubadur" to potężne arcydzieło. Muzyczna dramaturgia oparta na ostrych kontrastach oraz błyskotliwość partii wokalnych fascynują publiczność, a to czyni tę operę jedną z najczęściej wystawianych. "Trubadur" Giuseppe Verdiego w interpretacji Barbary Wiśniewskiej to opowieść o tym, jak decyzje poprzednich pokoleń definiują życie współczesnych. Możemy tu mówić o transmisji traumy, chorobie która przechodzi z przodków za pomocą słów i czynów, niewykrywalna i żarłoczna.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"To nie było planowane" - reż. Martyna Kowalska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
12 kwietnia, godz. 19.00
Improwizacja dla dorosłych i dorosłych – spektakl łączący dwie formy sztuki teatralnej: Improwizacji teatralnej oraz Teatru Lalek. Projekt łączy w sobie spontaniczność i kreatywność improwizacji scenicznej z unikalnym medium teatru lalek.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Sceny z sufitu" - reż. Martyna Kowalska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13, 14 kwietnia, godz. 11.00
Magiczne połączenie improwizacji, wyobraźni i tego, co w Pleciudze najlepsze! Witajcie w świecie spektaklu – unikalnej produkcji, która łączy w sobie sztukę teatru improwizacyjnego z fascynującym światem lalek.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13 kwietnia, godz. 11.30, 12.30, 14 kwietnia, godz. 12.00, 13.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Delicja" - reż. Julia Szmyt - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
12 kwietnia, godz. 10.00
Delicja to miasteczko, które podczas ogromnego huraganu zostało zmiecione z powierzchni ziemi i wpadło do włoskiego buta. Na próżno szukać tam południowego luzu i spontaniczności. W Delicji żyje się „idealnie" – wśród perfekcyjnie przystrzyżonych trawników, nienagannych manier i przyklejonych uśmiechów.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Apetyt na czereśnie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
12 kwietnia, godz. 18.00
Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym.
Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu
i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości .
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Od A do Z czyli od Andrzeja do Zaorskiego" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
14 kwietnia, godz. 18.00
Spektakl na pograniczu publicystyki teatralnej powstał na podstawie książki Andrzeja Zaorskiego. Ten wspaniały aktor i reżyser dzieli się z widzem cennymi refleksjami, uwagami a czasem celną, serdeczną krytyką świata teatru, telewizji i kina. W wyjątkowo intrygujący sposób Zaorski potrafi zanalizować mechanizmy rządzące światem sceny i porównać je w zabawny sposób z mechanizmami społecznymi, tak ważnymi dla umiejętności odnalezienia sensu życia i szczęścia.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Reto Bieri w Koncercie klarnetowym Mozarta" - dyr. Case Scaglio - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
12 kwietnia, godz. 19.00
W najbliższy piątek 12 kwietnia w złotej sali zabrzmią arcydzieła mistrzów muzyki klasycznej – Beethovena i Mozarta. Orkiestrę poprowadzi znakomity amerykański dyrygent Case Scaglione, a jako solista wystąpi klarnecista Reto Bieri.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Zemsta" - reż. Ireneusz Kaskiewicz - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie (spektakl gościnny Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku)
12 kwietnia, godz. 9.00, 12.00
„Zemsta" to od pokoleń także żelazna pozycja w kanonie lektur polskiej szkoły. Nie bez powodu to utwór znakomicie napisany, odwołujący się do sarmackiej przeszłości, wciąż jeszcze żywej w obyczajowości współczesnych Polaków.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Związek otwarty" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
12 kwietnia, godz. 19.00
Kryzys w małżeństwie bywa niekiedy zabawny. Kryzys we włoskim małżeństwie jest po prostu komedią. Zazdrość, miłość, przywiązanie – wszystkie te uczucia zostaną wystawione na ciężką próbę kiedy ON zaproponuje zmianę ich małżeństwa w związek otwarty, a ONA – początkowo wrogo nastawiona – odnajdzie się w tej zmianie nad wyraz dobrze. Farsa napisana przez włoskiego laureata literackiej Nagrody Nobla Dario Fo, jego żonę Frankę Rame i ich syna Iacoba Fo jest przewrotną, przezabawną komedią. Ale jest także majstersztykiem dramaturgicznym: to teatr w teatrze, w którym poczesne miejsce zajmują bezpośredni kontakt i dialog z widzem.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Bóg mordu" - reż. Magda Skiba - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
13 kwietnia, godz. 16.00
Światowy przebój teatralny na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego! „Bóg mordu" to komediodramat z zabarwieniem refleksyjnym na temat stosunków międzyludzkich, tego czym jest „ucywilizowanie człowieka" i jak szybko potrafią opaść maski nakładane nam przez kulturę. Sztuka w reżyserii Magdy Skiby, brawurowo grana przez czwórkę aktorów, która bez wątpienia dołączy do katalogu komediowych przebojów BTD, takich jak: „Związek otwarty", „Akompaniator", czy „Martwa natura".
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

"Szalone nożyczki" - reż. Andrzej Chichłowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
13 kwietnia, godz. 19.00
Szalone nożyczki to niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje... zamordowana.
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Zielona Góra

"Gusła" - reż. Grzegorz Bral - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
12 kwietnia, godz. 10.00, 19.00, 13 kwietnia, godz. 19.00, 14 kwietnia, godz. 18.00
Spektakl Gusła powstał na podstawie II części i fragmentów IV części Dziadów Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral - twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. Gusła wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Pop" - reż. Magdalena Młynarczyk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
13 kwietnia, godz. 16.00, 14 kwietnia, godz. 12.00
W wyniku wysokiej temperatury na ich ukochanej Popcorlandii ziarna kukurydzy zaczynają pęcznieć i popcorn zasypuje już całą planetę. Gdyby nie udało się jej uratować, muszą mieć plan B. FloriPop i SobiPop – przybysze z popcornowej krainy – spotykają się więc z dziećmi i przy ich pomocy sprawdzają czy Ziemia i jej mieszkańcy są dla nich przyjaźni. W trakcie interaktywnych spotkań dowiadują się coraz więcej o Naszej planecie, poznają panujące tu zwyczaje, doświadczają różnorodności. Oprócz interaktywnych spotkań, Flori i Sobi dzielą się swoim światem poprzez mniej angażujące działania, przeznaczone na wyciszenie, zatrzymanie, pokazując je za pomocą plastycznych obrazów, ruchu czy muzyki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Nowy wspaniały świat" - reż. Krzysztof Garbaczewski - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
12 kwietnia, godz. 11.00, 13 kwietnia, godz. 19.00
„Nowy wspaniały świat" okazuje się dziś szczególnie stymulującym materiałem do badań scenicznych, ponieważ pytania postawione przez Huxely'a, zwłaszcza dotyczące tego, co definiuje człowieka, są bardziej aktualne niż kiedykolwiek. W czasach, gdy sztuczna inteligencja zajmuje centralne miejsce w debacie publicznej, w tym w sferze artystycznej, „Nowy wspaniały świat" oferuje możliwości refleksji i eksperymentowania, nie tylko nad porowatymi granicami między rzeczywistością a wirtualnością, ale także nad naszą relacją z językiem, który może być zarówno manipulacyjny, jak i odkrywczy, a ostatecznie może być twórcą wszechświatów. Jak się komunikujemy?
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Zdjęcia:

"Sen nocy letniej" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Piotr Nykowski
"Matka Putina" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Tatr Mały w Szczecinie, fot. Natasza Młudzik
"Sztukmistrz z miasta Lublina" - reż. Jan Szurmiej - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Hrabiny przodem" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Polski w Szczecin, fot. Łukasz Krytkowski
"Gość - inność" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
12 kwietnia 2024

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia