Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin
Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin: 19-21 kwietnia 2024W Szczecinie w ten weekend startuje festiwal Kontrapunkt. Po rocznej przerwie i w nowej odsłonie. Przez najbliższy tydzień połączone siły Teatru Współczesnego i Teatru Lalek Pleciuga zafundują szczecinianom teatralne święto.
57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT - Teatr Współczesny w Szczecinie
19-29 kwietnia
Tegoroczna odsłona Festiwalu to pierwsza edycja, która powstała w formie biennale, dzięki której Festiwal zyskał większe możliwości, otwierając się na międzynarodowe produkcje. To także pierwszy raz, kiedy KONTRAPUNKT potrwa półtora miesiąca, sprawiając, że wiosna w Szczecinie będzie stać pod znakiem teatru. Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu odbędą się w dniach 19 kwietnia – 1 czerwca.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.
"Mąż mojej żony" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecin
20 i 21 kwietnia, godz. 16.00
Edmund i Zeflik niespodziewanie dowiadują się, że łączy ich ... kobieta, a dokładniej wspólna żona. Co wyniknie z tego zaskakującej sytuacji i jak panowie poradzą sobie z tym problemem?
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Molière, czyli zmowa świętoszków" - reż. Rafał Szumski - Teatr Polski w Szczecin
19, 20, 21 kwietnia, godz. 19.00
Fabuła dramatu Michaiła Bułhakowa osnuta jest wokół ostatnich lat życia Moliera. Oto Paryż, druga połowa XVII wieku. Molier za wszelką cenę chce wystawić swoją sztukę pt. „Świętoszek", tekst jak na tamte bardzo skandaliczny, bo atakujący bigoterię i religijność na pokaz. Dlatego przeciwko pisarzowi występują dostojnicy kościelni, a arcybiskup Paryża różnymi sposobami próbuje pozbawić go łask króla.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Kora - dziecko słońca" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecin
19 kwietnia, godz. 19.00
Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon - raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show - biznesie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"Droga pani Kalino" - reż. Żywia Karasińska – Fluks - Teatr Polski w Szczecin
21 kwietnia, godz. 19.00
Bohaterką spektaklu jest Kalina Jędrusik, wyjątkowa aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, a także piosenkarka. Niezwykła osobowość sceniczna, znana z Kabaretu Starszych Panów. Była uważana za skandalistkę swoich czasów, bowiem podchodziła niekonwencjonalnie do życia prywatnego i zawodowego.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.
"O krasnoludkach i sierotce Marysi" - reż. Wiesław Łągiewka - Opera na Zamku w Szczecinie
19 kwietnia, godz. 11.00
Roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym baśniowy świat przeniesie się daleko poza granice sceny. Opowieść o sile przyjaźni i z pięknym morałem, że dobre uczynki wracają do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Do Kryształowej Groty, lisiej nory i na spotkanie z Królową Tatrą zabiorą młodych widzów roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które pomagają ludziom dobrym i szlachetnym.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
"Teatr niewidzialnych dzieci" - reż. Przemysław Jaszczak - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 kwietnia, godz. 10.00, 20 kwietnia, godz. 11.00, 21 kwietnia, godz. 16.00
"Teatr niewidzialnych dzieci" to historia dziesięcioletniego Michała i jego przyjaciół – wychowanków domu dziecka. I choć rzecz się dzieje w szarej rzeczywistości lat 80., niezwykła atmosfera miejsca, do którego trafia główny bohater, budowana przez wychowawców z powołaniem oraz kreatywne, wrażliwe i pewne zapału dzieci sprawia, że życie chłopca nabiera widoków na przyszłość.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Robinson" - reż. Agata Biziuk - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
19 kwietnia, godz. 19.00
Spektakl dotyka kryzysu wieku średniego, stanowi tragikomiczną rozprawę o sile i słabościach człowieka, które wybrzmiewają w konfrontacji przemijającym życiem. Wiek średni to z założenia „połowa oczekiwanego życia na ziemi", która jest czasem weryfikacji planów i autoanalizy własnego "Ja" pod kątem małżeństwa, pracy zawodowej, rodziny, ogólnej sytuacji życiowej. Kim jesteśmy dla świata, a kim dla bliskich? Co jest w życiu ważne?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Przebieranki" - reż. Marta Łągiewka, Maja Bartlewska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
20 kwietnia, godz. 13.00, 21 kwietnia, godz. 15.00
„Przebieranki" to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
"Koncert" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
20 kwietnia, godz. 17.30
Michał Janicki zaprasza Armand Fessard - klarnet i Honoka Kobayashi - fortepian oraz Michał Janicki o kompozytorach.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.
"Od A do Z czyli od Andrzeja do Zaorskiego" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
19 kwietnia, godz. 17.00
Spektakl na pograniczu publicystyki teatralnej powstał na podstawie książki Andrzeja Zaorskiego. Ten wspaniały aktor i reżyser dzieli się z widzem cennymi refleksjami, uwagami a czasem celną, serdeczną krytyką świata teatru, telewizji i kina. W wyjątkowo intrygujący sposób Zaorski potrafi zanalizować mechanizmy rządzące światem sceny i porównać je w zabawny sposób z mechanizmami społecznymi, tak ważnymi dla umiejętności odnalezienia sensu życia i szczęścia.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.
"Pozory mylą" - reż. Tomasz Kaczorowski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
20 i 21 kwietnia, godz. 17:00
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
20 i 21 kwietnia, godz. 9.30
Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie w Szczecinie.
"Gościnny koncert orkiestry NFM w szczecińskiej Filharmonii" - dyr. Christian Zacharias - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
19 kwietnia, godz. 19.00
W najbliższy piątek 19 kwietnia będziemy gościć jedną z najwybitniejszych orkiestr w kraju – NFM Filharmonię Wrocławską. Muzyków poprowadzi pianista i dyrygent Christian Zacharias, a usłyszymy kompozycje Roberta Schumana i Aarona Coplanda.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.
Koszalin
"Przyjazne dusze" - reż. Ireneusz Kaskiewicz - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie (spektakl gościnny
Lubuski Teatr w Zielonej Górze)
19 kwietnia, godz. 19.00, 20 kwietnia, godz. 16.00, 19.00
Komedia bardzo romantyczna! Do urokliwego domu pod Londynem, będącego właśnie do wynajęcia, wprowadza się młoda para: Mary i Simon. On – początkujący pisarz powieści kryminalnych. Ona – ciepła, dobra, kochająca swego męża dziewczyna. Jest w ciąży. Wszystko dzieje się tu jak w piosence zespołu L. Stadt: „Na ich drewnianych podłogach usłyszysz ich kroki / o ich radościach i trwogach zawiasy trzeszczeć będą ci".
Materiały Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Zielona Góra
"Przy przy" - reż. Piotr Soroka - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
20 kwietnia, godz. 16.00, 21 kwietnia, godz. 12.00
Przedstawienie przeznaczone dla publiczności 1+, osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym dla osób w spektrum autyzmu, którego głównym tematem jest przytulanie, czułość i dotyk.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
"MY WAY - Klan Machaliców i Przyjaciele" - reż. Krystyna Janda - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
20 kwietnia, godz. 16.30, 19.00
MY WAY to wieczór przygotowany przez Krystynę Jandę z okazji jej 70. urodzin. Opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och -Teatru. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
"Koncert finałowy Konkursu Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy - Klan Machaliców i Przyjaciele" - reż. Krystyna Janda - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
21 kwietnia, godz. 16.00
Koncert finałowy Konkursu Piosenki Literackiej im. Piotra Machalicy, prowadzenie Magda Umer. Recital Uli Zubek – ubiegłorocznej laureatki konkursu. Koncert Pięć Miłości Andre Ochodlo & TrioMania. Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, zakończenie festiwalu.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.
Gorzów Wielkopolski
"My i oni" - reż. Mikołaj Kwiatkowski - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
19 kwietnia, godz. 10.00, 12.00, 20 kwietnia, godz. 16.00
"My i Oni" to opowieść inspirowana kultową płytą zespołu Pink Floyd - "The Dark Side of the Moon", będąca refleksją o emocjonalnych dylematach młodych ludzi, ich oczekiwaniach wobec życia i wyobrażeniach dotyczących miłości.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
"Balladyna" - reż. Paweł Paszta - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
21 kwietnia, godz. 18.00
W teatralnym świecie opowieść fantastyczna staje się przypowieścią o naturze człowieka, o spotkaniu twarzą w twarz z fascynującą tajemnicą. Szczególną rolę w spektaklu odgrywa grupa, tłum, zbiorowość. Czyż nasze życie nie rozgrywa się między poszczególnymi jednostkami a potężną grupą, która na nas wpływa, wymaga, oczekuje, sprawdza i popycha do kolejnych działań? Balladyna działa pod presją, a wszystko w tej historii dzieje się w ciągu zaledwie kilku dni. A dzieje się dużo, bo jest to przedstawienie nasycone emocjami i grą - a może tylko próbą gry, śmieszną igraszką, igraniem z losem...
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Zdjęcia:
57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTRAPUNKT - Teatr Współczesny w Szczecinie, fot. Mat. prasowe
"Mąż mojej żony" - reż. Tomasz Obara - Teatr Polski w Szczecin, fot. Tomasz Obara
"Molière, czyli zmowa świętoszków" - reż. Rafał Szumski - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Kora - dziecko słońca" - reż. Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecin, fot. Włodzimierz Piątek
"Droga pani Kalino" - reż. Żywia Karasińska – Fluks - Teatr Polski w Szczecin, fot. Dariusz Gorajski