Weekendowe Polecenia Dziennika Teatralnego: Trójmiasto
Weekendowe Polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto: 1 - 3 grudnia 2023 r.Po teatralnych repertuarach niewątpliwie widać zbliżające się Święta. A to za sprawą „Opowieści wigilijnej", która w najbliższy weekend wystawiana będzie zarówno w Słupsku, jak i Elblągu. Tak kultowa historia to idealny sposób na wkroczenie w grudniową atmosferę. Serdecznie zapraszamy!
Gdynia:
„Umrzeć ze śmiechu" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
1 grudnia – godz. 19:00
2 grudnia – godz. 19:00
3 grudnia – godz. 16:00
Znakomita amerykańska komedia, której przesłanie jest jasne: jeśli już umierać, to wyłącznie ze śmiechu. Cztery przyjaciółki od trzydziestu lat grają w brydża. Niestety, nagle jedna z nich umiera, a pozostałe muszą sobie z tym poradzić. I zrobią to – sensacyjnie i spektakularnie. Wzruszająca, bawiąca do łez opowieść o przyjaźni, miłości oraz wsparciu w najtrudniejszych życiowych momentach. Prawdziwej przyjaźni nawet śmierć nie stanie na przeszkodzie. Bawcie się dobrze! (materiały Teatru Miejskiego)
„Królowa śniegu" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
2 grudnia – godz. 16:00
Należąca do kanonu i od lat z powodzeniem realizowana przez teatr i kino, nieśmiertelna baśń Andersena, opowiadająca o przyjaźni Gerdy i Kaja wystawionej na próbę przez okrutną Królową Śniegu. Barwne losy dwójki przyjaciół i fascynująca osobowość zimnej władczyni od lat przenoszą czytelników i widzów w magiczną przestrzeń, w której na szczęście, po wielu nieprzewidywalnych przygodach, dobro zwycięża. (materiały Teatru Miejskiego)
„Piotruś Pan" – reż. Janusz Józefowicz – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
1 grudnia – godz. 11:00
2 grudnia – godz. 12:00
3 grudnia – godz. 12:00
Niezwykły familijny spektakl, zrealizowany w rewolucyjnej dla musicalu technologii 3D. Muzyczna opowieść o chłopcu, który nie chce dorosnąć to efekt współpracy Janusza Józefowicza (reżyseria), Janusza Stokłosy (muzyka) i Jeremiego Przybory (libretto). Wyrusz w magiczną podróż razem z Wiecznym Chłopcem i Wendy oraz jej braćmi. Przed Tobą muzyczna uczta, jedyny w swoim rodzaju przelot nocnym niebem, a także bliskie spotkania z Indianami i Piratami! Ich zachowanie przyprawia o dreszcze także dorosłych... (materiały Teatru Miejskiego)
„Wszystko w rodzinie" – reż. Paweł Aigner – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
1 grudnia – godz. 19:00
2 grudnia – godz. 19:00
3 grudnia – godz. 17:00
Doktor Mortimore w skupieniu przygotowuje się do wygłoszenia wykładu podczas zjazdu światowej sławy neurologów, gdy nagle dowiaduje się, że ma syna z dawnego romansu. W tym samym czasie w szpitalu powstaje świąteczne przedstawienie. Coraz to nowi goście pojawiają się w gabinecie doktora stawiając go w niewygodnej sytuacji. Absurdalne zwroty akcji, zawrotne tempo i zabawne dialogi czynią ,,Wszystko w rodzinie" najzabawniejszą farsą Raya Cooneya – mistrza gatunku. (materiały Teatru Miejskiego)
Gdańsk:
„Trojanki" – reż. Jan Klata – Teatr Wybrzeże
1 grudnia – godz. 19:00
2 grudnia – godz. 16:00
3 grudnia – godz. 16:00
Eurypidesa, który pozostawał na uboczu życia swojej społeczności cechował ostry zmysł publicysty. Ten enfant terrible ówczesnej dramaturgii miał odwagę, by przemawiać własnym, często odosobnionym głosem. Doświetlał znane mity z nowej, nieoczywistej strony. Wykorzystywał je do stawiania trudnych, często bardzo niewygodnych pytań i nie podpowiadał łatwych, konsolidacyjnych odpowiedzi. W odróżnieniu od współczesnych mu artystów – przełamywał dotychczasowe konwencje tragediopisarskie i w sposób zupełnie nowy przedstawiał postaci kobiecie, które często stawały się protagonistkami jego utworów. Niejednokrotnie w sposób znaczący przewyższały inteligencją swoich scenicznych partnerów - jeżeli pamiętamy, że o wyniku konkursu tragediowego decydowali mężczyźni, tym bardziej nie powinny nas dziwić kolejne klęski Eurypidesa.
Nie dostarczał obywatelom swojego miasta łatwej i przyjemnej rozrywki. W TROJANKACH pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w ILIADZIE. Jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi. Jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji. Jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa. Pracując nad tym spektaklem twórcy starali się przyjrzeć procesowi dojrzewania do zemsty - ofiar na oprawcach. Pisząc TROJANKI w kontekście trwającej wojny peloponeskiej Eurypides otwarcie krytykował imperialne ambicje Ateńczyków. Starał się im uświadomić, że w żadnym konflikcie zbrojnym nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Grecy z eposu Homera podobnie, jak współcześni Eurypidesowi Ateńczycy, uwierzyli, że są niepokonani i to sprawdziło na nich zgubę. (materiały Teatru Wybrzeże)
„Nieczułość" – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Wybrzeże
2 grudnia – godz. 19:30
3 grudnia – godz. 19:30
W Dziewczej Górze na Kaszubach Rozela samotnie wychowuje córki Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX wieku, która na Kaszubach zbiera obfite plony. Dziejowy wir niesie głębokie i nieodwracalne zmiany, wciągając do swego jądra mężczyzn, którzy pojawiają się w życiach bohaterek zawsze tylko na chwilę. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom. Martyna Bunda w swojej powieści NIECZUŁOŚĆ pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet. Kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, a według pór roku to też opowieść uniwersalna, w której do głosu wreszcie dochodzą nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one. (materiały Teatru Wybrzeże)
Sopot:
„Zloty klucz" – reż. Maćko Prusak – Teatr Wybrzeże, Scena Kameralna
2 grudnia – godz. 11:00
3 grudnia – godz. 11:00
Piotruś ma Mamę, Tatę, Dom, Łopatę do Odśnieżania i Nieprzyjemnych Chłopców za sąsiadów. Można powiedzieć, że Piotruś jest zwykłym chłopcem, którego życie toczy się w sposób uporządkowany, przewidywalny i... trochę nudny. Ale Piotruś ma też ekscentrycznego Dziadka, który opowiada niezwykłe bajki, a gdy Dziadek opowiada jakąś historię zaczynają dziać się dziwne rzeczy... Zza muru słychać płacz Królewny, okrutnie potraktowanej przez los, za plecami wyrasta Zaczarowany Las, wśród korzeni drzew błyska Złota Gęś, przynosząca szczęście ludziom poczciwym. I gdy tak Dziadek opowiada, wszystko ulega przemianie, nie tylko Brzydka Żaba staje się Pięknym Królewiczem, ale nawet Mama, Tata i Nieprzyjemni Sąsiedzi stają się jacyś inni... Bo Baśń ma moc zmieniana świata, a Piotruś i Dziadek przekonują się o tym na własnej skórze. (materiały Teatru Wybrzeże)
Elbląg:
„Opowieść wigilijna" – reż. Czesław Sieńko – Teatr im. Aleksandra Sewruka
3 grudnia – godz. 16:00
Spektakl, który wystawiamy tradycyjnie, podobnie jak w Arts Theatre w Londynie, w okresie przedświątecznym. Dusigrosz, Ebenzer Scrooge bezkonkurencyjnie zagrany ponad 150 razy przez Lesława Ostaszkiewicza, jest pochłonięty jedynie powiększaniem swojego majątku. Samotny i zrzędliwy, przekona się, że warto wprowadzić w życie życzliwość i empatię. Niezwykłe widowisko w reżyserii Czesława Sieńko ze scenografią Izy Toroniewicz i muzyką Roberta Łuczaka od 2007 r. wzrusza młodszych i starszych widzów jako historia o poszukiwaniu dobra i prawdy. Spektakl, na który warto wybrać się całą rodziną, by przekonać się, że każdy ma drugą szansę, aby stać się lepszym człowiekiem. (materiały Teatru im. Aleksandra Sewruka)
Słupsk:
„Opowieść wigilijna" – reż. Karolina Maciejaszek – Nowy Teatr im. Witkacego
1 grudnia – godz. 9:00
2 grudnia – godz. 19:00
Są takie historie, które nigdy się nie starzeją. Niewątpliwie należy do nich „Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa. Któż z nas nie zna bowiem Ebenezera Scrooge'a? „Chciwy, chytry, łapczywy stary grzesznik dusił i ze skóry obdzierał swoje ofiary. Oziębłość natury zmroziła jego stare rysy, wyostrzyła długi nos, pokryła bruzdami policzki, obwiodła oczy czerwoną obwódką, zabarwiła sinością wąskie wargi, dźwięczała ostrą nutą w zgrzytliwym głosie, usztywniała chód". A jednak kolejne pokolenia sięgają po opowieść o przemianie tego słynnego skąpca. Czas Świąt Bożego Narodzenia sprzyja refleksji na tematy najważniejsze. Czy w pogoni za zyskiem i w konsumpcyjnym pędzie nie zapomnieliśmy o empatii wobec innych? Czy przy naszym stole naprawdę jest miejsce dla zbłąkanego wędrowca? Czy święta to dla nas czas prawdziwej bliskości z rodziną, czy tylko czas gonitw po centrach handlowych i „czas rachunków na które nas w ogóle nie stać"?
„Opowieść wigilijna" to świąteczny spektakl familijny stwarzający pole do międzypokoleniowego dialogu, ponadczasowa klasyka literatury w nowej, scenicznej odsłonie. Dla widzów od lat 8 do 100, bo „warto być przyzwoitym" – w każdym wieku i nie tylko od święta. (materiały Nowego Teatru)