Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto

Polecenia weekendowe Dziennika Teatralnego - Trójmiasto: 2-4 lutego 2024 r.

W najbliższy weekend w szczególności zachęcamy do przyjrzenia się premierze w repertuarze Teatru Wybrzeże – „Puste miejsca". W nadchodzących dniach nie zabraknie również teatralnych propozycji dla młodszych widzów lub tych, którzy chcą się dać ponieść muzyce. Zapraszamy do cotygodniowego przeglądu i życzymy niezapomnianych wrażeń bez względu na wybór!

Gdynia:
„Kopenhaga" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
3 lutego – godz. 19:00
4 lutego – godz. 19:00

Sensacyjna historia częściowo oparta na faktach. W atmosferze zakulisowych rozmów spotyka się dwóch wybitnych naukowców: Niemiec Werner Heisenberg i Duńczyk Niels Bohr, przed wojną przyjaciele, w jej trakcie – po dwóch stronach frontu. Czy ich rozmowy i decyzje zmieniły bieg II wojny światowej? Czy jeden człowiek jest w stanie uratować świat?
Sprawdźcie, czy rozwiążemy zagadkę tego spotkania... (materiały Teatru Miejskiego)

Dlaczego nie lecimy do gwiazd?" – reż. Grzegorz Kujawiński – Teatr Gdynia Główna

3 lutego – godz. 17:00
4 lutego – godz. 12:00

Dane pozyskane z rozbitych na Ziemi obcych pojazdów kosmicznych (także tego, który w 1959 roku rozbił się w basenie gdyńskiego portu) pozwalają na stworzenie szybkiego statku kosmicznego i wskazują drogę do planety zamieszkałej przez obcą rasę. Na pokład statku Bocian-1 wchodzą starannie wybrani astronauci – Rosjanin Misza Gagarin, Amerykanka Barbara Armstrong i nasz rodak, Romek Twardowski. Do załogi dołącza też STASIU, czyli Samowystarczalny Towarzysz Astronauty o Sztucznej Inteligencji i Uczuciach. Celem podróży jest dotarcie do obcej planety i nawiązanie kontaktu z jej mieszkańcami. Nie będzie to jednak łatwe, bo podróż w nieznane może być pełna nieprzewidzianych problemów, załoga nie potrafi ze sobą współpracować a bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje się skomplikowane w stopniu iście kosmicznym.
Spektakl Grzegorza Kujawińskiego zaprosi widzów do interaktywnej i fascynującej podróży gwiezdnej i śledzenie losów charakternych astronautów. Opisana z humorem i pełna przygód oraz nawiązań do popularnych książek i filmów podróż udowodni też, że nawet w pustce międzygwiezdnej nie można zapomnieć o całkiem ludzkich przywarach.
Czy spotkanie z obcą rasą stanie się receptą na takie bolączki? No i jak bardzo obcy są nasi przyjaciele z głębokiego kosmosu? (materiały Teatru Gdynia Główna)

Sopot:

„Zaczarowana królewna" – reż. Michał Derlatka – Teatr Wybrzeże, Scena Kameralna
2 lutego – godz.11:00
3 lutego – godz. 17:00
4 lutego – godz. 11:00

Historia stara jak świat: Królewna kłuje się w palec wrzecionem. Dopełnia się klątwa złej wiedźmy. Królestwo pogrąża się w letargu, dwór zapada w sen a zamkowe mury porastają gęste krzewy dzikich róż. Każdy, kto zbliży się do zamku ginie w niewyjaśnionych okolicznościach (niektórzy twierdzą, że nie bez udziału podstępnych pułapek i wrednych zaklęć niejakiej Huli Babuli). Czy kiedyś w końcu zjawi się śmiałek zdolny oprzeć się czarom wiedźmy i pocałunkiem przerwie stuletni sen? Zło dołoży wszelkich starań, by zniweczyć wysiłki pretendentów do ręki królewny. A ma po temu bogate środki: dzikie bestie, leśne smoki, księżycowe krasnoludki... Ale i Dobro nie będzie stało z założonymi rękami czekając na upragniony Happy End. Zaklęty Kot i królewski sługa, Palipieca, nie odstąpią ni na krok bohatera o imieniu Staszek w jego trudach. Odwaga, spryt i wrażliwe serce będą im orężem. Droga śmiałka do upragnionego celu, jak to w bajkach bywa, będzie kręta i wyboista. Wieść będzie przez mroczne gęstwiny puszczy Huli Babuli, szemrane zaułki krakowskiego rynku, aż po odległe kratery srebrnego globu... (materiały Teatru Wybrzeże)

Gdańsk:

„Puste miejsca" – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Wybrzeże

2 lutego – godz. 19:00 - premiera
3 lutego – godz. 19:00
4 lutego – godz. 20:00

Julia i Paul spodziewają się dziecka. Jednak od samego początku ciąża nie przebiega prawidłowo. W wyniku kolejnych komplikacji bohaterka zmuszona jest stanąć przed decyzją, która odciska trwały ślad na jej psychice. Julia, wciąż rozpamiętując przeszłość przestaje odczuwać teraźniejszość. Jest jednak ktoś, kto używając narzędzi z pogranicza teatru i terapii podejmie próbę uzdrowienia kobiety.
Współczesna katalońska sztuka opowiada o wychodzeniu z poczucia bezsensu, a także o zgodzie na stratę, która wypierana może spowodować utknięcie w przeszłości, a oswojona i zintegrowana pozwala na wyjście z pustych miejsc ku życiu we wszystkich jego barwach i przejawach.
Na pytanie, jak sobie poradzić ze stratą, próbuje odpowiedzieć Lena Frankiewicz, która po Nieczułości znów traktuje teatr, jako terytorium do przerabiania trudnych, niewygodnych tematów.

„Sceny z egzekucji" – reż. Adam Orzechowski – Teatr Wybrzeże

3 lutego – godz. 17:00
4 lutego – godz. 19:30

Władze XVI-wiecznej Republiki Weneckiej zlecają malarce Galactii namalowanie obrazu uwieczniającego zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Lepanto, tyle że wizja artystki diametralnie różni się od oczekiwań Doży i Kościoła. Władze pragną dzieła sławiącego triumf Wenecji, afirmację władzy, szlachetność dowódców i poświęcenie żołnierzy, a Galactia postrzega bitwę jako krwawą rzeź, za którą odpowiadają szafujący ludzkim życiem rządzący, co wystawia jej dzieło na cenzuralne zakusy władzy, a ją samą na bolesne konsekwencje. (materiały Teatru Wybrzeże)

Elbląg:

„Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" – reż. Katarzyna Deszcz – Teatr im. Aleksandra Sewruka

2 lutego – godz. 19:00
3 lutego – godz. 18:00
4 lutego – godz. 17:00

W małej miejscowości Głucha Dolna szykuje się niemała zmiana. Lokalne władze chcą skorzystać z projektu rządowego, doprowadzającego internet do odciętych od sieci „białych plam" na mapie kraju. Aby wziąć udział w projekcie trzeba mieć jednak jakiś wkład własny... No właśnie...
Może by tak niefinansowy wkład w formie kulturalnej aktywności obywatelskiej? Czy może być coś prostszego niż wystawienie własnymi środkami, na przykład powiedzmy takiego „Hamleta" Szekspira? Myśląc jak lokalni przedstawiciele Partii Prawdy Prawdziwej: „bo jak nie my, to kto?"
Jak może zabrzmieć „Hamlet" w zderzeniu z małomiasteczkowymi realiami? Czy z banału życia codziennego uda się wskrzesić wzniosłego ducha szekspirowskich dylematów? Jak z tekstem Szekspira poradzą sobie mieszkańcy Głuchej Dolnej? Jak się okaże, tragikomiczne losy bohaterów coraz bardziej przypominać będą historie postaci ze stron szekspirowskiego „Hamleta".
Szybko zorientujemy się, że to, co zabawne jest groteskowe, a to co odległe, tak bliskie naszym czasom. Wtedy na myśl przychodzi słynne pytanie: „z kogo się śmiejecie". Odpowiedź jest prosta, choć niewygodna: „z samych siebie się śmiejecie!". Więc być albo nie być... okazuje się pytaniem, na które w XXI wieku ciągle nie znamy odpowiedzi. (materiały Teatru im. Aleksandra Sewruka)

Słupsk:

„Kora. Falowanie i spadanie BTD" - Alina Moś-Kerger – Bałtycki Teatr Dramatyczny

2 lutego – godz. 19:00
3 lutego – godz. 19:00
4 lutego – godz. 19:00

Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu „Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić. (materiały Nowego Teatru)

Jagoda Pietrzak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
3 lutego 2024

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia