Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto
Weekendowe polecenia Dziennik Teatralnego - Trójmiasto: 15-17 marca 2024 r.Jak co tydzień, zapraszamy na przegląd trójmiejskich i okolicznych propozycji teatralnych na najbliższe trzy dni. W szczególności zachęcamy do przyjrzenia się repertuarowi Nowego Teatru w Słupsku, gdzie będziemy mieli okazję obejrzeć gościnny spektakl z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Życzymy niezapomnianych wrażeń.
Gdynia:
„Balladyna" – reż. Jacek Bała – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
15 marca – godz. 11:00
Wątki baśniowe, czary, legendy, walka o koronę. W zapomnianym miasteczku żyją dwie siostry z matką. Życie toczy się leniwie, choć nie jest to zwykłe miasteczko. Pełno tu duchów, czarów i niepokojących zdarzeń, trochę jak w „miasteczku Twin Peaks". Być może nic by się nie wydarzyło, ale do Gopła przyjeżdża on – Kirkor. Między siostrami zaczyna się rywalizacja o jego serce, a ta uruchomi lawinę niepowstrzymanych zdarzeń. Władzę przejmie Balladyna, którą zawładnie żądza korony, ta z kolei popchnie ją do okrutnych czynów. Wielu straci życie, niektórzy władzę, inni godność. Wszystko stanie na głowie, a ktoś będzie pękał ze śmiechu... Bo czy sami odpowiadamy za nasze czyny, czy jesteśmy tylko narzędziami w czyichś niebezpiecznych rękach? Bądź ostrożny... (materiały Teatru Miejskiego)
„Kopenhaga" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
15 marca – godz. 19:00
16 marca – godz. 19:00
17 marca – godz. 19:00
Sensacyjna historia częściowo oparta na faktach. W atmosferze zakulisowych rozmów spotyka się dwóch wybitnych naukowców: Niemiec Werner Heisenberg i Duńczyk Niels Bohr, przed wojną przyjaciele, w jej trakcie – po dwóch stronach frontu. Czy ich rozmowy i decyzje zmieniły bieg II wojny światowej? Czy jeden człowiek jest w stanie uratować świat?
Sprawdźcie, czy rozwiążemy zagadkę tego spotkania... (materiały Teatru Miejskiego)
„Lalka" – reż. Wojciech Kościelniak – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
15 marca – godz. 19:00
16 marca – godz. 19:00
17 marca – godz. 17:00
Mogłoby się wydawać, że kupiec Stanisław Wokulski ma wszystko. Bogactwo i rozpoznawalność nie przyćmiewają jednak pragnienia odwzajemnienia uczuć żywionych wobec zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. W pogoni za platoniczną miłością wkracza więc w świat snobizmu i konwenansu śmietanki towarzyskiej XIX-wiecznej Warszawy. Jedna z najpiękniejszych romantycznych historii polskiej literatury rozgrywa się w oparach swingującego jazzu, od ponad dekady z niezawodnymi kreacjami aktorskimi i wokalnymi Rafała Ostrowskiego i Reni Gosławskiej. (materiały Teatru Muzycznego)
Gdańsk:
„Wyzwolenie" – reż. Jan Klata – Teatr Wybrzeże
15 marca – godz. 19:00
16 marca – godz. 21:00
17 marca – godz. 17:00
Polski narodowy arcydramat w interpretacji jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. Sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. Dramat Wyspiańskiego na pozór dzieje się jedynie w teatrze, ale w rzeczywistości odbywa się w o wiele istotniejszej sferze – w sferze wzniosłego, ale i przeklętego polskiego panopticum.
Premiera spektaklu otwierającego nową Dużą Scenę Teatru Wybrzeże będzie jednocześnie gdańską prapremierą tego arcydramatu, a odbędzie się ona w 120-letnią rocznicę krakowskiej prapremiery. (materiały Teatru Wybrzeże)
„Piękna Zośka" – reż. Marcin Wierzchowski – Teatr Wybrzeże
16 marca – godz. 16:00
17 marca – godz. 19:00
W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie - jej mąż Maciej, szewc i rolnik - nie przyznaje się do winy. Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni - domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA.
Elbląg:
„Miś. Początek" – reż. Julia Mark – Teatr im. Aleksandra Sewruka
15 marca – godz. 19:00
16 marca – godz. 17:00
17 marca – godz. 17:00
„Miś. Początek" opowiada historię powstawania filmu „Miś" – począwszy od pierwszego pomysłu, poprzez wszystkie napotkane problemy zwieńczone spotkaniami kolaudacyjnymi, na których rozgrywały się losy twórców filmu, interesy innych artystów i polityków. To wejście za kulisy staje się początkiem do dyskusji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Dynamiczny montaż, odważne sceny, otwarta dyskusja pozwalają wyjść poza teatralne schematy. W tej brawurowej komedii z głębokimi podtekstami wspaniale odnajdą się zarówno wielbiciele kultowego „Misia", jak i przedstawiciele młodego pokolenia nieznający realiów okresu PRL. (materiały Teatru im. A. Sewruka)
Słupsk:
„Szalone nożyczki" – reż. Andrzej Chichłowski – Nowy Teatr im. Witkacego
15 marca – godz. 19:00
16 marca – godz. 19:00
17 marca – godz. 19:00
Spektakl gościnny z repertuaru Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie
Szalone nożyczki to niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje... zamordowana.
Ten nieoczekiwany zwrot wydarzeń ujawni wiele skrywanych tajemnic, których rozwiązaniem zajmie się profesjonalny śledczy w asyście samych widzów. Autor sztuki bowiem, główną rolę powierzył właśnie publiczności. Doskonała zabawa, w której można brać udział wielokrotnie!!! (materiały Nowego Teatru)