Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto: 24-26 maja 2024 r

Zbliżający się Dzień Mamy to idealna okazja na wspólne wyjście do teatru. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd teatralnych repertuarów i życzymy niezapomnianych wrażeń bez względu na wybór.

Gdynia:
„Prawda. Komedia małżeńska" – reż. Zbigniew Rybka – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
24 maja – godz. 19:00
25 maja – godz. 19:00
26 maja – godz. 19:00

Kto z Państwa nigdy nie zdradził...albo chociaż nie pomyślał o zdradzie, nie miał na nią ochoty, albo chociaż o niej nie rozmawiał? Czy jest ktoś taki na sali?
Dwa małżeństwa. Czworo przyjaciół. Kilka tytułowych prawd. Bo po co mówić prawdę, jeśli ona rani? A dlaczego nie kłamać, jeśli to chroni? Autor stawia pytanie o uczciwość w miłości, podważając przekonanie, że w ogóle jest ona możliwa.
W „Prawdzie" zdradzają wszyscy, a my na to patrzymy i się z tego śmiejemy... Bezpiecznie, z teatralnej widowni, bo przecież... nas to nie dotyczy... (materiały Teatru Miejskiego)

„Skrzypek na dachu" – reż. Jerzy Gruza – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

24 maja – godz. 19:00
25 maja – godz. 19:00
26 maja – godz. 17:00

Skromny mleczarz Tewje przeżywa poważne rozterki, gdy każda z trzech córek chce porzucić żydowską tradycję bycia swataną na rzecz prawdziwej miłości. Gdyby tego było mało, sytuacja polityczna w Anatewce, wsi należącej do carskiej Rosji, staje się coraz bardziej napięta... Główny bohater (w roli którego niezmiennie Bernard Szyc) stara się jednak iść przez życie z pogodą ducha i korzystać z codziennych przyjemności. Broadwayowskie arcydzieło, którego wieloletnia obecność w Gdyni jest efektem starań i kunsztu reżyserskiego Jerzego Gruzy. Musical przesiąknięty humorem, żywiołową żydowską muzyką i tradycją. (materiały Teatru Muzycznego)

Gdańsk:
„Romeo i Julia is not dead" – reż. Michał Siegoczyński – Teatr Wybrzeże
24 maja – godz. 19:00
25 maja – godz. 15:30
26 maja – godz. 15:30

Kiedy jedyną alternatywą na uratowanie miłości jest zażycie trucizny, której działanie ma ustąpić po trzech dniach i dać kochankom zmartwychwstanie w wolnym od granic nowym, wspaniałym świecie, to czy brzmi to jak dobry plan? A może trafniejsze jest inne pytanie: może coś poszło nie tak? Wieczni kochankowie jeszcze raz wracają na scenę życia, by rzucić wyzwanie światu i między popkulturowymi kliszami próbują odnaleźć miejsce dla siebie oszukując przeznaczenie. Tylko czy wielki teatr świata pozwoli im na to? Czy może przerobi ich znowu w ikoniczny plakat Kochanków z Werony? Jedno pozostaje niezmienne – prośba Romea i Julii, żebyście raz jeszcze trzymali za nich kciuki, może z tą tylko różnicą, żebyście tym razem trzymali je nieco mocniej. (materiały Teatru Wybrzeże)

„Puste miejsca" – reż. Lena Frankiewicz – Teatr Wybrzeże

25 maja – godz. 20:00
26 maja – godz. 20:00

Julia i Paul spodziewają się dziecka. Jednak od samego początku ciąża nie przebiega prawidłowo. W wyniku kolejnych komplikacji bohaterka zmuszona jest stanąć przed decyzją, która odciska trwały ślad na jej psychice. Julia, wciąż rozpamiętując przeszłość przestaje odczuwać teraźniejszość. Jest jednak ktoś, kto używając narzędzi z pogranicza teatru i terapii podejmie próbę uzdrowienia kobiety.
Współczesna katalońska sztuka opowiada o wychodzeniu z poczucia bezsensu, a także o zgodzie na stratę, która wypierana może spowodować utknięcie w przeszłości, a oswojona i zintegrowana pozwala na wyjście z pustych miejsc ku życiu we wszystkich jego barwach i przejawach.
Na pytanie, jak sobie poradzić ze stratą, próbuje odpowiedzieć Lena Frankiewicz, która po Nieczułości znów traktuje teatr, jako terytorium do przerabiania trudnych, niewygodnych tematów. (materiały Teatru Wybrzeże)
Elbląg:

„Mój boski rozwód" – reż. Agnieszka Płoszajska – Teatr im. Aleksandra Sewruka

26 maja – godz. 17:00
"Mój boski rozwód" irlandzkiej dramatopisarki Geraldine Aron to niezwykle dowcipna i ciepła historia Angeli, uroczej kobiety w średnim wieku, która musi zmierzyć się z zupełnie nową dla siebie sytuacją – odejściem męża. Porzucona dla „młodszego modelu" mierzy się z wieloma słodko-gorzkimi sytuacjami. Każdego dnia stara się ułożyć swoje życie na nowo, przeżywa pierwsze randki, ożywa nadzieją na znalezienie nowej miłości życia, ale przede wszystkim zaczyna odkrywać samą siebie.
"Mój boski rozwód" to zabawny i wzruszający monodram o miłości i zdradzie, o przyjaźni i seksie, o przemijaniu i radości z życia oraz o tym, jak radzić sobie z samotnością oraz podnosić się po rozstaniu. (materiały Teatru A. Sewruka)
Słupsk:

„Sługa dwóch panów" – reż. Paweł Aigner – Nowy Teatr im. Witkacego

24 maja – godz. 19:00
25 maja – godz. 19:00
26 maja – godz. 19:00

„Sługa dwóch panów" to jedna z najzabawniejszych sztuk teatralnych na świecie. Klasyczna włoska komedia dell'arte Carlo Goldoniego ożywa na scenie w nowym, dynamicznym wydaniu. Spektakl przenosi widzów w świat pełen zabawnych perypetii, zawiłych intryg oraz niezwykłych postaci. Rzecz dzieje się w XVIII-wiecznej Wenecji na tle barwnego karnawału. Żywa akcja, pełno zabawnych nieporozumień i perypetii zakochanych par. A wszystko to jeszcze bardziej komplikuje zwinny Trufaldin, który, służąc dwóm panom jednocześnie, myli ich polecenia oraz miesza sprawy wymagające dyskrecji i taktu. Zagmatwana fabuła pogrąża widzów w wir absurdalnych sytuacji i komicznych zbiegów okoliczności. Przeplatające się wątki miłosne, fałszywe tożsamości i nieustanne perypetie trzymają publiczność w napięciu, zapewniając niezapomniane doznania sceniczne. „Sługa dwóch panów" w reżyserii Pawła Aignera to nie tylko klasyczna komedia, ale także inteligentnie zrealizowane dzieło teatralne, które bawi i zmusza do refleksji nad naturą ludzkich relacji. (materiały Nowego Teatru)

Jagoda Pietrzak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
25 maja 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia